Znanost ili paraznanost?

U Nikola Tesla Experience centru predavanje o matematičkim odnosima na Zemlji, Mirko Butković im poručio: “To su budalaštine”

Organizator je bila Udruga Hrvata Sopron iz Mađarske

U Nikola Tesla Experience centru i u organizaciji Udruge Hrvata Sopron iz Mađarske Srđan Nogić je u subotu održao predavanje “Redundantni meridijani” te pokazao istoimeni dokumentarni film o matematičkim odnosima na Zemlji, a znanstvenik Mirko Butković je sve to nazvao budalaštinama.

Profesor zapanjen

U raspravi nakon predavanja umirovljeni 89-godišnji sveučilišni profesor strojarstva je poručio da je zapanjen, da nikada u svome životu nije neposredno svjedočio paraznanosti.

Franjo Pajrić iz udruge mađarskih Hrvata je uvodno naveo da je ključan dio Teslina života bio u Budimpešti jer je tamo naučio kako se kontrolira mozak i da je tamo vidio puno prototipova izuma koje je mogao dalje razvijati.

Potom je spomenuo Igora Šipića iz Splita kao začetnika priče o matematičkim odnosima na Zemlji. Dodao je da je Nogićev rad unazad tri mjeseca pak “srž priče”. Najavio je publici da će nakon filma i predavanja biti razvidno koliko je energije trebalo uložiti “da nam se ovo ukrade”, misleći na percepciju svijeta te je napomenuo da se “moramo vratiti toj matrici”.

– Vraćajući se na tu matricu lako ćemo ući u Teslin mozak i puno će jasnija biti cijela priča – naveo je Pajrić.

Napomenuo je i da je sve napisano u Knjizi o Jobu, a Nogić je zahvalio na uvodu rekavši da mu je bio potreban napor da ga shvati.

Zlatni rez

Prvo je predstavio zlatni rez kao omjer dviju veličina u kojemu se veća prema manjoj odnosi kao cjelina prema većoj, a koeficijent tog omjera je 1, 618 033 988 749 894 848…

Najavio je prikaz primjene tog “božanskog omjera” u geografiji prije svega Sredozemlja te u povijesnim procesima.

Film je prikazao nastanak mreže međusobno simetričnih linija matematičkom metodom koristeći zlatni rez, a potom presliku te mreže na Mediteran.

Tako je jedan okomiti pravac postavljen na rt Tarifa, najzapadniju točku Sredozemnog mora, a krajnje suprotan na gruzijski grad Kobuleti kao krajnju istočnu točku sredozemnog bazena, dok se “ostali pravci raspoređuju po opisanim matematičkim uvjetima”.

Po tom rasporedu, Dubrovnik se nalazi točno na polovici između najzapadnije i najistočnije točke te morske površine. Pravac R ostaje meridijan Rima, a pravac A meridijan Atene i tako “dva zlatna reza zlatnim slovima ispisuju imena gradova okosnica prostora bivajući zlatnim standardom civilizacije koju su iznjedrili, a među njima u središtu – Dubrovnik”.

Pravac G je na nultom meridijanu, nastavilo se objašnjavati u tom dokumentarnom filmu koji je prikazan.

Pravac I prolazi preko najistočnije točke Sredozemnog mora, a u središtu između ta dva meridijana je opet Dubrovnik, dodano je.

Na pola između meridijana Rima i Dubrovnika ide pravac S koji prolazi preko Smiljana kod Gospića.

Dodano je da taj meridijan prolazi preko točno sredine Mediteranskog mora i prelazi preko Sirakuze, pa prelazi preko dva rodna mjesta najvećih umova novog i starog doba – Tesle i Arhimeda.

Potom su se vukli razni drugi pravci koji su povezivali razne druge lokacije te je objašnjavano u kakvim su međusobnim matematičkim odnosima.

Ruka znalca

– Konstrukcija ima svoj daljnji razvoj i obuhvaća gradove, hramove, luke, uvale, rtove, velikane, careve, vojskovođe, događaje, povijest, mit, zvijezde i nebesa i nije isključeno da se postupak može izvoditi beskonačno kako bi se prikazala svaka točka u prostoru – napomenuto je i dodano da to ukazuje na elegantan način “plan nasuprot slučaju” u dijelu svijeta koji se smatra kolijevkom civilizacije.

Rečeno je da je taj sustav poznat od najranijih dana civilizacije i da ga je kroz vrijeme pomno koristila ruka znalca koja je tako ispisivala svoje poruke u prostoru.

– Izvjesno je da je znalac bio upoznat s organski predustrojenom podlogom koja matematički oblikuje kopno, more i njihovu crtu razdvajanja te formira raster u koji je upisivan život – kazano je u filmu i dodano da mnogo toga uvriježenog ovime dolazi pod znak pitanja.

Pravce je potom nastavio ucrtavati i Nogić spajajući razne lokacije i pronalazeći sličnosti s njima, odnosno “kardinalne prostorne točke”.

Primjerice, povukao je pravac koji spaja Troju u Maloj Aziji, francuski grad Troyes i Pariz, glavni francuski grad.

– To su dakle dvije Troje i trojanski princ – napomenuo je Nogić.

Objasnio je da je analiza utemeljena na geoforenzici koju je ustanovio povjesničar Šipić “opisavši niz matematičkih modela i njihovih primjena u realnom geografskom prostoru kao funkciju razvoja geomorfologije i povijesnih procesa na licu Zemlje”.

– Svi njegovi modeli su međusobno koherentni i mogu poslužiti kao komplementarna metoda mnogim znanstvenim istraživačkim disciplinama – rekao je Nogić.

Slučajnost?

Na pitanje zašto je bitno što ista linija povezuje rodna mjesta Arhimeda i Tesle, odgovorio je da je to stoga što “sunce okupa Sirakuzu i Smiljan u istom trenutku dok se Zemlja vrti oko svoje osi”.

– Možemo smatrati potpunom slučajnošću to da su obojica rodila na matematički definiranom središnjem Sredozemnog mora na kojemu se nalazi i Troja – rekao je.

Na pitanje smatra li on to slučajnošću, odgovorio je da mu je to svejedno, da mu je bitno da se to može matematički opisati.

Na pitanje koja je dodana vrijednost te igre, odgovorio je da igri uopće ne treba dodana vrijednost.

– Onaj tko uvidi vrijednosti osim igre može ih primijeniti u znanosti – rekao je Nogić.

Na pitanje je li to što su predstavili dokaz u prilog kreacionističkoj teoriji, Pajrić je odgovorio potvrdno.

– Ova matrica postoji, no uvijek se mora nanovo otkrivati jer ju se sakriva – dodao je Pajrić.

Ustvrdio je i da su u prednosti oni koji su prolazili za obrazovanja s dovoljnim uspjehom u odnosu na one koji su prolazili s odličnim jer se mora sve nanovo učiti – prvi ionako nisu ništa naročito niti naučili, a drugima je teško odreći se stečenih znanja.

Rekao je i da je znanost postala vjera u kojoj ima “više dogmi nego u crkvi”.

“To su bezvezarije”

Profesor Butković je predavaču i organizatorima poručio da je nevjerojatno da vjeruju u to što iznose.

– Matematičkim, odnosno posebnim formulama sve možeš dokazati. To su bezvezarije kojima se daje znanstvena prilika. Sto posto bez veze ste vi i to što ste iznijeli – rekao je Butković.

Napomenuo je da se cijeli život bavi znanošću i da zna što je znanost, a da je to što su predstavili paraznanost.

Na pitanje kako se promjena njegovog paradigmatičnog pogleda na svijet očitovala na njegov život, Pajrić je odgovorio da je jako teško “resetirati se u glavi” i nastaviti normalno funkcionirati.

– Pokušavam funkcionirati bez da se više prilagođavam glavnom toku. Gotova priča – odgovorio je Pajrić.

Nastavio je da ne spori znanja, no ustvrdio je da su pogrešno posložena i da je “taj krivi puzzle” prihvaćen kao normalan.

Rekao je i da je Tesla nastojao drugačije razmišljati jer dolazi s prostora na kojemu se drugačije razmišlja te da je zbog toga “bio gotov”.

– Do danas ne znamo što je radio posljednjih petnaest godina svog života. Sto posto nije bio u hotelu s golubima – dodao je Pajrić.

“Od Covida-19 nitko nije umro”

Butković je napomenuo da sa svakim dijelom svemira može povući paralele s drugim dijelom i da Tesla jest umro u hotelu.

– Možete koristiti Euklidovu matematiku jer je ispravna, ali možete izmisliti i što god hoćete kao što ste i izmislili – kritizirao je Butković.

Gospođa iz publike ga je upitala zašto smatra izloženo bajkom napomenuvši i da se za pandemije Covida-19 znanost očitovala kao bajka.

– Tu smo bolest utukli za pet godina, a prije bi od takve bolesti pomrlo pola čovječanstva – odgovorio je Butković, da bi mu Pajrić rekao da od Covida-19 nitko nije umro.

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest