Uvaženi gost

Galeriju “Vjekoslav Karas” obišao osnivač i ravnatelj muzeja moderne umjetnosti iz Sankt Peterburga Aleksandr Nekrasov

Sutra će održati radionicu za štićenike Centra za pružanje usluga u zajednici Ozalj

Osnivač i ravnatelj eminentnog muzeja Carsko-selska kolekcija iz Sankt Peterburga 69-godišnji Aleksandr Mihajlovič Nekrasov posjetio je danas Galeriju “Vjekoslav Karas” u Karlovcu i razgledao izložbu fotografa Damira Hoyke “Kvantni safari” koja će biti otvorena sutra u 19 sati.

Nekrasov je u Karlovcu boravio u društvu ozaljske gradske vijećnice i nekadašnje gradonačelnice Gordane Lipšinić s kojom godinama prijateljuje.

Bio je također u pratnji Karoline Bartulović iz Udruge likovnih umjetnika Fortuna – Art iz Zagreba, organizacije civilnog društva koja ga je pozvala u posjet.

U Galeriji “Vjekoslav Karas” ga je ugostila voditeljica tog ustrojbenog odjela Muzeja grada Karlovca Aleksandra Goreta.

Pomno birane umjetnine

Nekrasov je objasnio da je 1991. godine osnovao taj muzej suvremene umjetnosti kao privatan, da bi pet godina potom postao državni, a on njegov ravnatelj.

To se dogodilo nakon što je kao privatnik prikupio osam stotina umjetničkih djela i poklonio ih Gradu Sankt Peterburgu.

Taj muzej trenutačno broji deset tisuća umjetnina i godišnje održava petnaestak izložbi, što je najviše u usporedbi s ostalim sanktpeterburškim muzejima, kako je rekao, te dodatno gostujuće.

– Umjetnine su pomno birane i visoke su kvalitete – objasnio je Nekrasov Kaportalu za razgovora u Galeriji “Vjekoslav Karas”.

Nastavio je da umjetnine iz te zbirke nisu uvijek bile popularne kod vlasti, ali da su ih ipak sačuvale.

– Vlast ih je naposljetku prihvatila i jako se ponosimo tim slikama – rekao je Nekrasov.

Dodao je da su te umjetnine nastale u stogodišnjem razdoblju, od 1920. do 2020. godine, a da su autori učenici i suradnici velikih majstora kao što je, primjerice, Kazimir Maljevič, Pavel Filonov ili Kuzma Petrov-Vodkin.

Muzej se ponosi kolekcijom umjetnina autora okupljenih u Arefjevski krug kao što su Rihard Vasmi, Vladimir Šagin, Šolom Švarc i Valentin Gromov te osnivač Aleksander Arefjev.

Napomenuo je i to da su neki od autora tih umjetnina članovi slikarskog kruga koji je impresionističkim djelima opisivao surovu rusku poratnu stvarnost.

Nekrasov je posebno istaknuo da imaju šest stotina djela Sergeja Mihajloviča Romanoviča, dok ih se u Moskvi čuva dvije stotine.

– Cilj nam je predstaviti ruski duhovni razvoj, a glavni motiv je kršćanstvo – objasnio je Nekrasov i naglasio da je Romanovič slikao i za komunizma motive s Isusom Kristom.

Već bio tu

Prisjetio se da je 2019. godine boravio već u Ozlju sa slikaricom Viktorijom Rabžajevom s kojom je slikao s motivima Starog grada Ozlja i Munjare.

Ove godine je sudjelovao na međunarodnoj likovnoj koloniji u Stubičkim Toplicama, a sutra će održati radionicu sa štićenicima Centra za pružanje usluga u zajednici Ozalj.

Objašnjeno je da se u Jaškovu već 15 godina organizira jednodnevna radionica za osobe s posebnim potrebama i da će na tome sudjelovati Nekrasov.

Prvi put je na tome sudjelovao prije šest godina kada je jedna štićenica i pozvana u posjet Rusiji, što se izjalovilo zbog koronakrize.

Objasnio je da se u Sankt Peterburgu održava velika radionica likovne umjetnosti koji obuhvaća šest stotina sudionika s posebnim potrebama i osobama s invaliditetom koji stvaraju u parku i na ulici.

– To je velik festival. Važno je da se sudionici upoznaju i međusobno podrže. Na kraju svi dobiju zahvalnice i nagrade – rekao je Nekrasov.

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest