
Daje ove mogućnosti javnom i privatnom sektoru, rekao je gradonačelnik
U travnju će na završnoj konferenciji u Kinu “Edison” biti predstavljen Akcijski plan za zeleni Karlovac kojega izrađuje i čiju izradu financira Europska banka za obnovu i razvoj, a čija je ukupna novčana vrijednost 275.000 eura, najavio je karlovački gradonačelnik Damir Mandić.
Šezdesetak gradova
Na konferenciji za novinare je danas u Karlovcu rekao da takav dokument ima u Hrvatskoj još samo Split, a inače šezdesetak gradova.
Naveo je da taj plan otvara mogućnosti javnom i privatnom sektoru, odnosno gospodarstvu, novu perspektivu strateškog planiranja.
– U izradi je sudjelovalo pedesetak dionika i određeni su projekti koji će se ostvariti – kazao je Mandić.

Nastavio je da je taj akcijski plan naročito bitan zbog razvoja projekta istraživanja geotermalnih izvora, ali da je nastavak istraživanja vrlo skup.
Objasnio je da se Grad našao u dvojbi kreditno se zadužiti za ulaganje u vrtiće i škole ili za ulaganje u geotermalne izvore, a odabrao je prvo.
No, naveo je i da će se Grad Karlovac obvezati dalje ulagati u istraživanje i korištenje geotermalne energije.
– Nedavno je o toj vrsti obnovljivih izvora održana konferencija na kojoj je naš projekt istaknut kao perspektivan – kazao je Mandić.
Veća kvaliteta grijanja
Posredstvom Gradske toplane bi se grijalo na geotermu, plan je, a gradonačelnik je izrazio zadovoljstvo rekonstruiranom vrelovodnom mrežom.
– Svjedočimo većoj kvaliteti grijanja u odnosu na ranija razdoblja zbog zamjene vrelovoda. Nije bilo puknuća i to je ulaganje stabiliziralo poslovanje Gradske toplane – rekao je Mandić.
Kazao je i da su energetski obnovljene sve javne zgrade, pritom misleći prvenstveno na škole i vrtiće. Podsjetio je da je u tijeku energetska obnova zgrade Osnovne škole Dragojle Jarnević u četvrti Rakovac.
Dodao je i da su na 14 vrtića i škola postavljeni solarni paneli, pa ti objekti proizvode više od 70 posto potrebne električne energije.
Smanjenje troškova
– S vremenom će rezultati biti i bolji, ali je već sada vidljivo da to utječe na smanjenje troškova – nastavio je gradonačelnik.
Spomenuo je i da je zamijenjeno više od devet tisuća rasvjetnih tijela i da je taj projekt obnove javne rasvjete osmišljen po ESCO modelu, to jest da se financira iz ušteda.
– Već sad je vidljivo da se štedi više od 50 posto energije u odnosu na razdoblje prije ulaganja – rekao je Mandić.
Petnaestminutni grad
Akcijski plan predviđa i koncept petnaestominutnog grada, što znači da se sve najvažnije svakodnevne usluge može koristiti u toj vremenskoj udaljenosti.
– Škola i vrtić u Luščiću će biti gotovo u potpunosti energetski samoodrživi – od prikupljanja kišnice, preko dizalica topline do stvaranja vlastite električne energije – rekao je Mandić.