
Motiv tog dokumenta je "povratak Zvijezdi koja sjaji na kulturnoj mapi svijeta"
S trinaest glasova za i pet suzdržanih Gradsko vijeće Karlovca je jučer usvojilo Program razvoja kulture Karlovca za petogodišnje razdoblje, a objašnjeno je da je motiv tog strateškog dokumenta “povratak Zvijezdi koja sjaji na kulturnoj mapi svijeta”.
Ovaj strateški dokument zamjenjuje Strategiju kulturnog razvoja Karlovca za razdoblje od 2014. do 2024. godine.
Nacrt dokumenta je izrađivao Institut za razvoj i međunarodne odnose iz Zagreba, a Daniela Angelina Jelinčić iz IRMO je objasnila da se strategijama po novome nazivaju samo strateški dokumenti na razini države, dok su drugo planovi i programi.
Javna rasprava
Pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Karlovca Draženka Sila Ljubenko je uime predlagatelja navela da je nacrt prijedloga programa bio trideset dana na javnoj raspravi koncem prošle godine.
Dodala je da je za to vrijeme zaprimljena jedna primjedba koja se odnosila na izradu stalnog postava Gradskog muzeja Karlovac, odnosno roka za izradu.

Predloženo je pritom da se taj rok produži i podsjetila da će do kraja godine biti rekonstruirana matična muzejska zgrada na Strossmayerovom trgu.
Izrada stalnog postava iziskuje velik trud i cilj nam je da bude na ponos – rekla je D. Sila Ljubenko.
Naglasila je da će program biti temeljni dokument po kojemu će se djelovati u karlovačkoj kulturi na stvaranju kvalitetnijih uvjeta za razvoj profesionalne, amaterske i nezavisne kulture, odnosno na radi što kvalitetnije kulturne ponude.
– Imamo krasne potencijale. Cijeli ovaj program je ostvariv i zato se nadamo njegovoj provedbi – poručila je D. Sila Ljubenko.
Izrađivačica D. Angelina Jelinčić je navela da je dokument rađen radi osiguranja funkcionalnosti u karlovačkoj kulturi i da predstavlja razvojni potencijal. Dodala je da dokument uzima u obzir dosadašnje prioritete i da se primijenila metoda sudioničkog planiranja.
Objasnila je da to znači da je IRMO vodio proces u suradnji s lokalnom zajednicom te je dodala da su raščlanjivani dokumenti, provedene radionice i da je održano jedno predstavljanje.
– Iznjedrili smo viziju koja stavlja u fokus Zvijezdu, što ne znači da su drugi dijelovi grada nebitni – rekla je D. A. Jelinčić.
Naglasak programa je na zajedničkom životu baštine i modernog kulturnog života, odnosno građana koji o njoj brinu suvremenim kulturnim razvojem. Objasnila je da bi ta suvremena kultura bila utemeljena na “znanju i zajedništvu u raznolikosti”.
– Imamo nove stanovnike iz udaljenih zemalja i mijenja se demografska slika te smo u toj raznolikosti prepoznali priliku – dodala je D. A. Jelinčić.
Četiri prioritetna područja
Nastavila je da su određena četiri prioritetna područja, da je prvo “zajedništvo kroz kulturu”, drugo “dobro upravljanje infrastrukturom”, treće “održiva kulturna infrastruktura”, a četvrto “snažna kulturna ponuda”.
– Do inovativnih kulturnih proizvoda se može doći jedino suradnjom – napomenula je D. A. Jelinčić.
Zaključila je da je UO za društvene djelatnosti Grada Karlovac određen za praćenje i vrednovanje programa. Nezavisni vijećnik Dražen Cukina je ustvrdio da je program u redu i ambiciozan, da predviđa 44 aktivnosti.

S obzirom na to da je prethodna desetogodišnja strategija predviđala 26 aktivnosti od kojih je samo sedam u potpunosti ostvareno, izrazio je skepsu u ostvarenje zacrtanog u ovom petogodišnjem programu.
D. Angelina Jelinčić je odgovorila da se ne uspije ostvariti sve planirano, ali da valja pokušati.
Dobriša Adamec iz Možemo je ustvrdio da su evaluacije strategija i programa bolna točka i da se po ovome dokumentu ništa ne mijenja u kulturnoj politici.
– Ostaje sve na javnom pozivu za javne potrebe u kulturi, a lani je za to određeno 0,23 posto gradskog proračuna – rekao je Adamec.
Nastavio je da dokument tvrdi da je UO za društvene djelatnosti potkapacitiran i da su nužni novi kadrovi.
– Moglo bi se razmisliti o edukaciji i optimizaciji radnih mjesta -poručio je Adamec.
Nastavio je da je prethodna strategija predviđala razvoj poduzetništva u kulturi, a da je u cijelome gradu dvoje zaposlenih tako, dočim ih je 2021. godine bilo četiri. Dodaje da program navodi da bi trebalo unaprijediti i rad ustanova u kulturi, iz čega zaključuje da sada nije idealan.
– Problem postoji i između gradskih upravih odjela jer se predviđa bolja – dodao je Adamec.
Evaluacija odokativna
Kritizirao je da nema prolaznih i završnih ciljanih vrijednosti i da je nejasno na osnovu čega će se provedba vrednovati.
– Evaluacija može biti samo odokativna – dodao je Adamec.
Nastavio je da program sadrži podosta netočnih podataka, odnosno podataka koji su neusklađeni s izvještajima o radu ustanova u kulturi.
– Program ukazuje na to da upravljanje kulturom ne funkcionira dobro, da ne postoji osmišljena i stalna programska suradnja, pa se posebno mora poticati suradnja među gradskim odjelima, a također se nedovoljno podupire izvaninstitucionalna kultura – ocijenio je Adamec.
Rekao je i da se u karlovačkoj kulturi više odnosi toga na pojedinačne napore no na sustavan rad.
– Ne znam da će Karlovac zasjati na kulturnom nebu svijeta, ako će se nastaviti raditi kao do sada – kritizirao je Adamec.
D. A. Jelinčić je odgovorila da se često niti ne oslanja na vrednovanje, no da na njemu insistiraju.
– Izradom programa su obuhvaćena sva područja kulture – kazala je vijećnicima D. A. Jelinčić.
Rekla je da je UO za društvene djelatnosti Grada Karlovca “jako potkapacitiran” i da su zato predviđena nova zapošljavanja.
– Privatni sektor u kulturi je jako slabo zastupljen i malobrojne su privatne inicijative – ustvrdila je D. A. Jelinčić.
Dodala je i da je za neke aktivnosti teško odrediti pokazatelje.
Zrinski i Frankopani
Nezavisni Dimitrije Birač je ustvrdio da je program dobar i da se slušala baza za njegove izrade.
– Dobro je da je ograničen na pet godina – ustvrdio je Birač.
Poručio je da je nasušno potreban prostor za pohranu građe kulturnih ustanova, pa i fundusa Zimske likovne kolonije, ali da je za to predviđen predugačak rok, a on bi htio da to bude 2026. ili 2027.
Pozvao je na obnovu dvorca Drašković u Rečici i na to da mu se odredit društvena namjena, dok je rekao i to da su nezavisnoj kulturi potrebni majstori tona i rasvjete i da bi to Grad Karlovac mogao osigurati.
Također se založio za to da se za glazbene sastave osiguraju prikladni i opremljeni prostori za probe, kao i da nedostaje ateljea.

– Svjestan sam toga da se niz toga radi i da će Karlovac biti bolji – rekao je Birač.
Ivica Furač iz Možemo je rekao da se zanemarilo Zrinske i Frankopane kao baštinu, a naročito Anu Katarinu Frankopan koja je rođena prije četiri stotine godina u Bosiljevu i koja se udala za Petra VI. Zrinskog u današnjoj glavnoj zgradi muzeja.
D. A. Jelinčić mu je odgovorila da to ne može biti predmet strategije, a Biraču da su analizirali potrebe za glazbene i likovne prostore.
Gradonačelnik i predsjednik Gradskog odbora Hrvatske demokratske zajednice Damir Mandić je rekao da je program plan kojega se treba držati i da ona nastoji obuhvatiti “ono što nas čini to što jesmo”, u isto vrijeme i “ovo vrijeme”.
Udahnuti život
Na primjeru Hrvatskog doma treba promisliti održivost koja se u tom slučaju neće moći temeljiti samo na komercijalnoj osnovi i na događanjima i očito je da ćemo tražiti put prema ustanovi – rekao je Mandić.
Nastavio je da se strategiji pristupa s povjerenjem i da će je se nastojati držati “sa sviješću o održivosti”.
Na nama je da kulturnu baštinu i tradiciju koristimo za nadahnuće za oblikovanje našeg vremena i vjerujem da ćemo vrlo brzo u Karlovcu imati impozantnu infrastrukturu za kulturu – rekao je Mandić.
Rekao je i da strategija nije neostvariva i da je bilo hrabro njeno određivanje na pet godina.
– Moramo joj udahnuti život da ne bude samo slovo na papiru – poručio je Mandić.