Pjevala je refren pjesme Damira Urbana "Iskra", svijetlila mobitelima te nosila transparente s natpisima kao što je, primjerice, "Svoga tijela gospodarica"
Centrom Karlovca je na Međunarodni dan žena prošla povorka žena i ostalih podržavatelja ravnopravnosti spolova koja je pjevala refren pjesme Damira Urbana “Iskra”, svijetlila mobitelima te nosila transparente s natpisima kao što je, primjerice, “Svoga tijela gospodarica”.
Riječ je tu o prosvjednoj manifestaciji naziva “Noćni marš” koju je organizirala karlovačka inicijativa FeministiKA.
Refren pjesme glasi “Treba nam tako malo, skoro ništa/Jedan kremen i jedna iskra/Da tama ode zauvijek iz nas/A čudovišta padaju”.
Borba nije stala
Sanja Radić je uime organizacije poručila da su sve žene iste i da vode iste borbe svakodnevno u obitelji, poslovnom okruženju i uopće u društvu.
Borba nije stala sve dok ne budemo ravnopravne širom svijeta – poručila je S. Radić i izrazila uvjerenje da je svaka žena prisutna na okupljanju vodila bitku u nekom dijelu svog života zato što je žena.
Dodala je da stotine istraživanja potvrđuje postojanje rodnih predrasuda kao što je onaj da su muškarci logični i inteligentniji, a žene suviše emotivne.
– Oguglale smo na to da puno muškaraca tako misli, ali baš jako ubode u srce kada vidimo da se i žena tako ponaša – rekla je S. Radić.
Podsjetila je da svojedobno žene nisu mogle ići same u kupovinu, da nisu smjele glasati jer su muškarci vjerovali da imaju gori mozak, da nisu mogle imati bankovni račun…
Napomenula je da je borba za ravnopravnost spora i da to pokazuje povijest osvajanja sloboda, primjerice one slobode izborene 1923. da nose hlače.
– U Parizu je taj urnebesni zakon opstao do 2013. godine – rekla je S. Radić.
Upozorila je da je u Hrvatskoj u porastu femicid i da je u prošlog godini ubijeno 18 žena, a od 2020. do 2024. ih je ubijeno 63.
– U Hrvatskoj i dalje muškarac može pretući ženu i ne završiti u zatvoru – nastavila je S. Radić.
Širenje suludih ideja
Opisujući stanje u zemlji navela je da je u Hrvatskoj 36,4 posto žena doživjelo uznemiravanje na radnom mjestu, da lezbijke nemaju pravo na medicinski potpomognutu oplodnju, da se 60 posto ginekologa poziva na priziv savjesti, da se tekstilne radnice izrabljuju za minimalnu plaću, da 300.000 žena nema primarnog ginekologa…
– To upućuje na to kako nas zakon dovoljno ne štiti, te na tome naše drage sve političarke trebaju opako poraditi – poručila je S. Radić.
Apelirala je na žene da organiziraju sustavan i trajan otpor “širenju sulude ideje” koja se raširila u 23 grada gdje se muškarci pod egidom “muževni budite” pod krinkom molitve mole za čednost žena i da budu pokorne te koji javno zagovaraju ukidanje prava na pobačaj.
– Zato drage moje idemo marširati – pozvala je okupljene u povorku koja je okružila Šetalište doktora Franje Tuđmana S. Radić.