
Istaknuta je važnost provedbe vodnokomunalnih projekata
Grad Karlovac je izvijestio u srijedu da je dan ranije Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskog sabora donio zaključke po održavanju tematske sjednice o stanju vodoopskrbe u Karlovcu 10. prosinca, a gradonačelnik Damir Mandić je ustvrdio tim povodom da se sustav stabilizirao.
Predsjednica iz Možemo
Zaključke potpisuje predsjednica Odbora Dušica Radojčić, saborska zastupnica stranke Možemo, a ima ih dvanaest.
U prvom zaključku se istaknula važnost provedbe tri projekta u Karlovcu koja se tiču vodnokomunalne infrastrukture, a čija je ukupna novčana vrijednost 77,83 milijuna eura.
Nadalje se naglasila važnost racionalnog i održivog upravljanja vodnim resursima te održavanja vodoopskrbnog sustava. Navedeno je da smanjenjem gubitaka vode mogu ostvariti značajne koristi, da su gubici u 2024. iznosili 62,34 posto i pozvano je tvrtku Vodovod i kanalizacija da intenzivira rekonstrukciju mreže i o tome izvijesti.
Ta je tvrtka pozvana i da intenzivira izgradnju vodocrpilišta na Mostanju te o tome također izvijesti Odbor.
On je pozvao tvrtku Vodovod i kanalizacija da nastavi sustavno ispirati vodovodnu mrežu, posebno tamo gdje su prijavljeni problemi sa zamućenjem vode. U istom zaključku je istaknuta i važnost nadzora i održavanja magistralnog cjevovoda ne bi li se izbjegli hidraulički udari koji podižu talog.
Navelo se da su nadležna tijela obrazložila da je iz nadzora i ispitivanja razvidno da je isporučivana zdravstveno ispravna voda za ljudsku potrošnju s koncentracijama mangana i željeza daleko ispod dozvoljenih razina i zatraženi su rezultati analiza u prvih šest mjeseci ove godine.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo i Zavod za javno zdravstvo Karlovačke županije su pozvani da izvijeste o broju uzoraka vode za ljudsku potrošnju i rezultatima ispitivanja te korektivnim radnjama.
Pozdravljeno je uključenje Grada Karlovca u listopadu prošle godine u financiranje ispitivanja uzoraka vode po prijavama građana koje tvrtka Vodovod i kanalizacija ocijeni opravdanima te ga se pozvalo da razmotri i mogućnost subvencioniranja onih koji kupuju vodu u bocama.
Pozvana je sanitarna inspekcija da izvijesti Odbor o rezultatima kontrola nad zdravstvenom ispravnošću vode.
U desetoj točki se navodi kako je Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske ocijenilo nespornim da su sve institucije zakonito informirale te se naglasila važnost redovitog obavještavanja.
Nadalje se ukazuje na važnost “proaktivne procjene i upravljanja rizicima u vodoopskrbnom lancu”
Tvrtka Vodovod i kanalizacija je pozvana da izvijesti o rezultatima redovitog monitoringa izvorišta, ispitivanja vode u vodospremama i kod krajnjih potrošača.
Ministarstvo zdravstva, HZJZ, ZJZKŽ, DIRH i ViK te Grad Karlovac su na koncu pozvani da izvijeste Odbor o potrebi zaključaka.
Stresna zamućenja
Mandić je komentirao da se iz ovoga vidi da su sva tijela brinula da zdravstvena ispravnost vode ne bude upitna.
Dodao je da su zamućenja bila stresna za građane i odgovorne i da su nastala ponajprije zbog obimnih radova kojima je zamijenjeno više od 50 kilometara vodoopskrbne mreže starije od pola stoljeća, ali neka i zbog “površnog odnosa dijela izvođača radova”.
– Problemi su bili zabrinjavajući, ali ni u jednom trenutku nije prema građanima išla neispravna ili voda nekontrolirane ispravnosti – naglasio je Mandić.
Istaknuo je potrebu povjerenja u institucije.