ENERGIJA POD ZEMLJOM
Za geotermalne izvore kod Karlovca ove godine još samo "papiri", iduće prva istražna bušotina - koštat će više od 28 milijuna kuna
GeotermiKA je dozvolu za istraživanje geotermalnih izvora za Karlovac 1 dobila u prosincu 2019., a vrijedi 5 godina
Novi koraci ka "Jetiju", kako je gradonačelnik Damir Mandić nazvao geotermalne izvore kod Karlovca, iako to još ne vidimo, ipak se čine, a nakon što ove godine GeotermiKA ishodi potrebnu dokumentaciju, ono što slijedi iduće bit će i okom vidljivo - prva istražna bušotina.
GeotermiKA je, podsjetimo, tvrtka što ju je Grad osnovao upravo zbog istraživanja i eksploatacije geotermalne vode geotermalnog polja Karlovac za potrebe postojećeg toplinskog sustava grada koja očekuje i potporu EU fondova za proizvodnju električne energije za javne objekte u gradu - zdravstvene ustanove, škole, dječje vrtiće, objekte gradske uprave i javnu rasvjetu. U prosincu 2019. godine dobila je dozvolu za istraživanje geotermalnih voda u istražnom prostoru Karlovac 1. Dozvola je izdana na pet godina, do 2. prosinca 2024. godine.
Sadržaj se nastavlja...
Upravo se čita
-
Sud kaže da je kazna ublažena zbog smanjenih prihoda zbog pandemije koronavirusa.
-
Novi potres magnitude 3,5 prema Richteru osjetio se danas u 16:54 sati
-
Kako doznaje Jutarnji, došlo je do rijetke komplikacije koju su liječnici počeli primjećivati kod malog broja djece koja su bila zaražena
GeotermiKA je potom počela aktivnosti vezane za istraživanje geotermalnih voda u istražnom prostoru Karlovac 1 i lani već odradila popriličan posao.
- U procesu smo razvoja poslovnih suradnji i istraživanja mogućnosti za suradnju s raznim tvrtkama, a isto tako usko surađujemo sa ministarstvima i tijelima javne uprave. Proveden je natječaj za analizu i interpretaciju postojećih seizmičkih podataka te zaključen ugovor s izvođačem radova vrijedan 145.000 kuna, rekao je za KAportal direktor Vlatko Kovačić.
Dodaje da je elaborat završen u lipnju prošle godine. Analizom i interpretacijom određene su lokacije za dva para bušotina (dvije proizvodne KaGT-1, KaGT-3 i dvije utisne KaGT-2 i KaGT-4) te geološka osnova za istražnu bušotinu Karlovac Geotermalna 1 (KaGT-1).
- U listopadu i studenom, uz pomoć Grada proveli smo javnu nabavu za dokumentaciju: Idejni projekt izrade istražne geotermalne bušotine i izgradnje bušotinskog radnog prostora za smještaj bušaćeg postrojenja, Elaborat o zaštiti okoliša za ocjenu o potrebi procjene utjecaja na okoliš, Idejni projekt građenja bušotinskog radnog prostora, kaže nam Kovačić.
Ugovor je potpisan te je u tijeku izrada dokumentacije. Vrijednost ugovora je 386.250 kuna.
- Zajedno s Gradom i Gradskom toplanom za 2021. dobili smo sredstva za izradu dijela dokumentacije na EU natječaju European City Facility (EUCF) u vrijednosti 450.000 kuna. U 2021. godini planiramo završiti svu preostalu potrebnu dokumentaciju za izradu prve istražne bušotine KaGT-1, te ishoditi lokacijsku dozvolu za prvu istražnu bušotinu KaGT-1. U Proračunu Grada Karlovca za nastavak radova osigurano je 1,100.000 kuna, kaže nam još direktor Geotermike.
Najavio
je da je ove godine od potrebne dokumentacije/elaborata za
daljnji tijek projekta planirana izrada glavnog naftno rudarskog
projekta istražne bušotine KaGT-1, glavnog projekta građenja
bušotinskog radnog prostora KaGT-1, te sva dokumentacija potrebna
za izgradnju i druge istražne bušotine KaGT-2. Procijenjena
vrijednost dokumentacije je veća od 2,000.000 kuna.
Iduće godine, pak, projekt će dobiti i fizičke obrise jer "procijenjena vrijednost izgradnje/bušenja prve istražne bušotine KaGT-1 je 28,300.000 kuna u 2022. godini".
- Pred nama je puno toga što možemo i trebamo učiniti za svoj grad od kojeg živimo i za kojeg smo odgovorni. Vjerujemo da ćemo zajedno postići da Karlovac svima nama bude ugodan i energetski neovisan grad, a kao takav bit će nam najveća nagrada, zaključio je Kovačić.
Koliki su potencijali geotermalnih izvora, je li voda doista, kako se očekuje, toplija od 160 stupnjeva i ostale karakteristike, pokazat će prva bušotina i istraživanja iduće godine. A onda će biti i izvjesnije hoće li se voda, osim za toplinsku i električnu energiju, u sljedećim fazama, što je još dalja budućnost, koristiti za zagrijavanje sportsko-rekreacijskog centra, odnosno, bazena, te u poljoprivredi.
Izdvojeno
-
COVID ambulantu Bolnica je na početku pandemije organizirala u "Donjoj zgradi", stvorivši gotovo još jednu bolnicu, i funkcionalna integracija triju bolnica pomogla je da Karlovac bude bez šatora kao priručnih COVID bolnica
-
U Komunalnom doznajemo kako oni nemaju nikakvog utjecaja, odnosno nemaju na tom području nikakvog preljeva niti ispusta, dakle što se tiče odvodnje sve je u redu.
-
Novac će biti dodjeljivan nakon objavljenog javnog poziva za dodjelu potpora
-
Vozač kamiona je prevezen u Opću bolnici Karlovac.
Reci što misliš!