Kako je navela, sve veći razvoj tehnologije doveo je do novih izazova u zaštiti autorskog prava kako bi se tradicionalni pravni okviri prilagodili promjenama – načinu rada interneta odnosno samog računala (obzirom je sve što se šalje internetom kopija!), činjenici da je sada pristup sadržaju brži, jednostavniji i personaliziraniji, te je sadržaju moguće pristupiti bilo gdje u svijetu ako imamo odgovarajući pristup internetu i odgovarajući uređaj (računalo, tablet, smartphone). Činjenica da se sadržaj može nalaziti na serveru u jednoj državi, da mu pristupa netko tko se nalazi u drugoj državi, a radi se o sadržaju čiji je autor državljanin treće države koji nije dao dozvolu za korištenje njegovog autorskog djela, čini zaštitu autorskih djela u današnje vrijeme težom i složenijom, zbog čega države te ostale međunarodne organizacije nastoje djelovati zajedničkim snagama kako bi se našla zajednička rješenja. Od iznimne je važnosti dobra suradnja autora (informatičara, fotografa, slikara, marketinških stručnjaka, glazbenika, skladatelja, i dr.) s odvjetnicima kako bi se autora adekvatno zaštitilo. Ujedno je s vremenom došlo do potrebe zaštite digitaliziranih verzija analognih djela (knjiga, glazbe, slika, fotografija, i dr.), ali i do zaštite djela koja su originalno stvorena u digitalnom obliku (najbolji primjer su računalni programi).
– Kolegica iz Hrvatske udruge žena u pravnoj profesiji iz Zagreba-Tamara Kajmić Košutić održala je predavanje čija je tema bila Računalni program kao autorsko djelo. Manje-više sve što se radi na Internetu pokreće neki računalni program. Tijekom predavanja su navedeni pravni izvori – EU i Republike Hrvatske, vrste zaštite računalnog programa, povijesni pregled i razlozi zašto se računalni program uopće šiti kao autorsko djelo. Ujedno je bilo riječi o specifičnostima računalnog programa kao autorskog djela naspram drugih autorskih djela, specifičnosti postupanja s računalnim programom stvorenim u radnom odnosu i zakonsku iznimku u odnosu na njega, kao i računalnog programa stvorenog prema narudžbi, kazala nam je Marina Jarnjević.
Naime, u predavanju su ukratko pojašnjeni i osnovni pojmovi vezani uz računalni program, kao što su kompiliranje i dekompiliranje, prava autora računalnog programa i mogućnosti ugovornog raspolaganja s njime – popraćeno s primjerima iz prakse.
Sljedeće predavanje održati će se u travnju s temom Pravnih aspekata iseljenja.
KAportal.hr