Nakon rušenja vojnih objekata počela je izgradnja novog Dječjeg vrtića. U gradskoj upravi smo provjerili hodogram cijele "operacije" stvaranja novog gradskog naselja
Gradnjom dječjeg vrtića počela je preobrazba prostora nekadašnje vojarne u karlovačkog gradskoj četvrti Luščić u novi, moderan kvart po mjeri čovjeka, barem kako su to isplanirali u karlovačkoj gradskoj upravi. Nakon što je vojska konačno napustila ovaj prostor, godinama je bio zapušten, pa je s MORH-om trebalo riješiti imovinsko – pravne odnose, a onda se otvorila i mogućnost korištenja europskih fondova za početak ovog velikog i ambicioznog projekta.
Nakon rušenja vojnih objekata počela je izgradnja novog dječjeg vrtića. U gradskoj upravi smo provjerili hodogram cijele “operacije” stvaranja novog gradskog naselja.
Nova cesta
– Predviđena je izgradnja prometnice ukupne duljine 882 metra s pripadajućom komunalnom infrastrukturom (javna rasvjeta) i zelenom infrastrukturom (odvodnja oborinskih voda). Također, izgradnja parkirališnih mjesta uz prometnicu s 33 parkirna mjesta, a predviđeno je i autobusno stajalište u funkciji prijevoza djece do buduće osnovne škola Luščić. Prometnice su planirane za dvosmjerno odvijanje kolnog prometa širine prometnih traka 3,50 m sa stazama za kretanje pješaka i biciklističkim stazama, rečeno nam je u Gradu.
Zgrada dječjeg vrtića planirana je kao jednokatna slobodnostojeća građevina tlocrtne površine 2700,74 četvornih metara, građevinske bruto površine 3166,73 m2 i kapaciteta za 200 djece u 10 odgojnih skupina – 4 jasličke i 6 vrtićkih jedinica. Na čestici će se izgraditi parkiralište sa ukupno 69 parkirališnih mjesta.
– Za vrtić Luščić imamo potpisan ugovor s Ministarstvom znanosti i obrazovanja kojim nam dodjeljuju 1.911.208,44 EUR bespovratnih sredstava iz Mehanizma za oporavak i otpornost, kažu nam u Gradu.
U izgradnju ide i nova škola i to na tri etaže. Jednu etažu čini podrum, dok se dvije nadzemne etaže, a sama škola se sastoji od dva nadzemna objekta. Prizemlje sadrži svih osam odjela razredne nastave, administraciju, blagavaonicu i kuhinju s gospodarstvom. Prvi kat sadrži svih 12 odjela predmetne nastave i školsku knjižnicu. U središnjem prostoru proširene komunikacije nalaze se školski hall te dva atrija. Škola će imati školsku dvoranu i školski park kao prostor nastave na otvorenom, kao i parking za zaposlenike.
Krajobrazno uređenje
Ono što građane itekako zanima je krajobrazno uređenje okoliša u cijelom naselju. Razrađeni su detalji okoliša pa je, navodi se, vođeno računa da pridonesu bioraznolikosti, energetskoj učinkovitosti te ostvarivanju mikroklime prostora.
– Krajobraznim uređenjem obuhvaćen je školski park s planiranim visokim zelenilom, postojeće visoko zelenilo prema planiranom javnom gradskom perivoju koje se zadržava, ostale prirodne površine, sportsko vježbalište na otvorenom te uređenje parkinga i pješačkih puteva na parceli, kažu nam u Gradu.
– Cijelo buduće naselje Luščić bit će građeno po principu zelenog, održivog i pametnog. Uz sunčane kolektore, posude sa stablima na krovu, dizalice topline, oborinska voda s krovova bit će korištena kao voda za ispiranje u toaletima, u svim unutarnjim i vanjskim prostorima te kao javna rasvjeta prometnice predviđena je štedljiva LED rasvjeta. Na parkiralištima su predviđene punionice za električna vozila, kao i kabelska priprema za buduću ugradnju većeg broja punionica. Oborinska voda s prometnice i sa čestica škole i vrtića rješava se gradnjom održivih sustava odvodnje (tzv. plavo-zelena infrastruktura), kojim se oborinske vode zadržavaju na mjestu nastanka te se time smanjuje opterećenje kanalizacijskog sustava, dodaju u gradskoj upravi na naš upit.
Rok za završetak dječjeg vrtića je jesen 2025. Za osnovnu školu traje izrada glavnog projekta. Do kraja godina u planu je ishoditi građevinsku dozvolu, nakon čega će biti objavljena javna nabava za odabir izvođača radova. Za prometnicu Luščić očekuje se raspisivanje javne nabave za odabir izvođača radova.