
Karlovačka gradska rasvjeta se od ponoći do 4 sata ujutro automatski smanjuje i u tom vremenu noćnog "svjetlostaja" može se prilično uštedjeti.
Nova, energetski učinkovita javna rasvjeta koja je postavljena tijekom protekle godine blagajni grada Karlovca već donosi znatne uštede, ali i benefite za okoliš.
Danas ih je na tiskovnoj konferenciji predstavio gradonačelnik Damir Mandić te se na naš upit osvrnuo i na pritužbe da je svjetlo preslabo, da je osjećaj sigurnosti građana manji, te da postoji i veća opasnost od prometnih nesreća jer su dijelovi kod pješačkih prijelaza slabije osvijetljeni.
Pritužbe građana
– U startu smo dobivali upite građana, bilo je i pritužbi da led rasvjeta nije baš prikladna za maglu. Sugrađanima je stvarao problem to da postavljene lampe imaju usmjerni dio. Element štednje je bitan ali i rasipanje svjetlosti. Neće biti problema i naši nogostupi su dovoljno osvijetljen, rekao je Mandić.
Kako je dodao, “upitnike je donijela promjena kod sugrađana ali dosta ljudi u višestambenim zgradama komentiraju da im javna rasvjeta više po noći ne smeta u stanovima, posebno ondje gdje su stupovi povisivani, rekao je.
Karlovačka gradska rasvjeta se od ponoći do 4 sata ujutro automatski smanjuje i u tom vremenu noćnog “svjetlostaja” može se prilično uštedjeti.
Senzori za buku i kvalitetu zraka
– Ugovor je potpisan u rujnu 2023. godine za obnovu, rekonstrukciju i uspostavu pametne javne rasvjete koja nije samo pitanje upravljivosti nego i energetske učinkovitosti i ušteda. Ugovor i postupak su rađeni po ESCO modelu, sva vrijednost projekta će se plaćati od samih ušteda. Preko 9 tisuća rasvjetnih tijela upravljano je upravljačkog centra, napravljeno je izmještanje 152 mjerna mjesta i važno je reći na 300 lokacija su instalirane otvorene mogućnosti za električne punionice vozila. Drugi element je da se na dijelu rasvjetnih tijela postavljaju senzori za buku i kvalitetu zraka, kaže gradonačelnik te dodaje da se sve prati u upravljačkim centrima.
Tvrtka s kojom je potpisan ugovor ima obvezu održavati sva rasvjetna tijela, a to ide na njihov trošak. Cijeli je postupak odrađen s REGEA-om Sjeverozapadne hrvatske, a Karlovac je možda još uvijek jedini koji je odradio proces za ovoliku količinu rasvjetnih tijela.
Ogromne uštede
Uštede su ogromne. Mandić je naveo da je u 2023. godini Grad potrošio 123 tisuće eura za održavanje i 836 tisuća za električnu energiju. U prošloj godini ove su cifre prepolovljene, a plan je da se štedi i više za vrijeme noćnog svjetlostaja.
– Projekt financiramo iz ušteda, što je dobro i ako dođe do povećanja cijene struje, rekao je gradonačelnik.