MUZEJSKI PROSTOR

Još jedno povijesno zdanje ide u kompletnu obnovu! Vila Anzić na Borlinu muzejski je prostor i sjedište CEIK-a Braća Seljan – bit će obnovljeno do kraja godine

foto Filip Granić

Sve bi trebalo biti završeno na jesen, najkasnije do kraja godine, kažu u Gradu Karlovcu

Vila Anzić na Borlinu je jedno od povijesnih karlovačkih zdanja, a već duže od dva desetljeća u njoj je smješten Muzej planinarstva i ekspedicionizma, bogate zbirke planinarske opreme, alpinističkih rekvizita i stvari iz ostavštine braće Seljan, najpoznatijih karlovačkih istraživača.

Iz karlovačke gradske uprave nam javljaju da će ovo zdanje do kraja godine biti potpuno obnovljeno. Ovakva sveobuhvatna obnova na zgradi s kraja 19. stoljeća, koja obuhvaća konstruktivnu obnovu zgrade i unutarnje uređenje, stajat će 362.174 eura, a Grad će financirati iz Programa upravljanja imovinom Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo, promet i mjesnu samoupravu.

Sjedište Centra za ekspedicionizam

Ugovor s izvođačem, Gips Montom, potpisan je ovaj tjedan, radovi bi trebali početi uskoro, a rok za dovršetak je šest mjeseci od njihova početka.

– Sve bi trebalo biti završeno na jesen, najkasnije do kraja godine, kažu u Gradu Karlovcu. Vila Anzić, između ostalog, imat će ojačanu konstrukciju zgrade, s novim sustavom grijanja i hlađenja, odnosno, dizalicama topline i klimatizacijom, novim instalacijama, od vodovodnih do elektro, uređenih zidova, stropova i podova, te prilagođena osobama smanjene pokretljivosti.

Podsjetimo, CEIK Braća Seljan je u Vili Anzić od Grada Karlovca dobio prostor za djelovanje prije više od 20 godina pa ih ovo uređenje posebno raduje. Kad bude završeno, najvrjedniji predmeti iz povijesti karlovačkog planinarstva, ali i oni koji su pripadali velikanima svjetskog alpinizma, dobit će mjesto dostojno njihove važnosti.

Grad istraživača

– Ovakav tip izložbenog, muzejskog prostora ne postoji u Hrvatskoj, naš je jedinstven i prepoznatljiv. Imamo certifikate koji potvrđuju koliko je ovo vrijedna zbirka, a znamo i da je Karlovac ne samo grad na četiri rijeke, grad Ilirskog pokreta, grad parkova, nego i grad istraživača, od Tadića, Mikića, Lukšića do braće Seljan te grad prve alpinistice u Hrvatskoj, naše Dragojle Jarnević, rekao je Mladen Kuka, predsjednik CEIK-a Braća Seljan.

Uređenje Vile Anzić, po riječima gradonačelnika Damira Mandića, jedan je od projekata koji nisu financijski zahtjevni poput Aglomeracije, komunalnog uređenja brojnih ulica u gradu i njihovog asfaltiranja ili zahtjevne, najprije konstrukcijske, a potom i cjelovite obnove Hrvatskog doma, Gradskog muzeja ili OŠ Dragojle Jarnević, ali je neupitna njihova važnost za Karlovčane i Karlovac.

Reprezentativan dom

– Vila Anzić je na odličnoj lokaciji, koju u budućnosti planiramo dodatno obogatiti i povezati s još nekim mjestima u gradu. Ona već jest, a vjerujemo da će nakon obnove biti još i značajnije odredište brojnih turista. Istovremeno, postat će to i reprezentativan dom, kakav naš grad zaslužuje, za karlovačke planinare i sve zaljubljenike u šetnje Karlovcem, u kojem CEIK, osim zbirke i izložbi, namjerava organizirati i različita predavanja, edukacije poručio je gradonačelnik Karlovca Damir Mandić.

Iz naše mreže
Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest