UZ NOVI PRORAČUN

Mandić o potporama za poduzetnike i socijalnom programu: Svi projekti idu po planu, uskoro ugovor za gradnju zgrade POS-a na Dubovcu

- Do kraja godine trebamo potpisati ugovor o početku gradnje 50 POS stanova na Dubovcu. Sve potrebne nabave za izvođače i nadzor su provedene, rekao je gradonačelnik

Gradonačelnik Damir Mandić jutros je na tiskovnoj konferenciji izvijestio o potporama koje Grad namjerava osigurati za poduzetnike, ali i glavnim stavkama u socijalnom programu Grada Karlovca u godini koja nadolazi.

Mandić je rekao da godina ide kraju pa su tako sljedećeg tjedna na rasporedu čak dvije sjednice Gradskog vijeća. Prvo će pred vijećnicima biti proračun za 2026. godinu s projekcijama za 2027. i 2028. dok će dva dana kasnije na novoj sjednici biti treći rebalan proračuna za ovu godinu.

Svi projekti idu po planu

– Iznos proračuna je 145 milijuna 121 tisuću 972 eura i ono što smo komentirali i izvještavali prije — svi projekti koji su bili planirani, posebno oni vezani za sufinanciranje iz EU fondova i državnog proračuna, idu kako je planirano, rekao je Mandić.

Pritom ističe da su i u javnom savjetovanju o proračunu dobili nekoliko prijedloga, te kako su neke prijedloge dodatno specificirali, iako su već bili predviđeni u proračunu u sklopu određenih stavki.

– To se odnosi na projektiranje javne rasvjete u novom centru na košarkaškom igralištu, odnosno pojačano osvjetljenje. Zatim projektiranje nogostupa u mjesnom odboru Skakavac. Povećani su iznosi nakon provedenog savjetovanja o mikročipiranju pasa, a dodatni izazov je manjak komunalnih redara. U 2026. planirana su zapošljavanja u komunalnom redarstvu. Prihvatili smo i prijedlog za izradu studije kratkih lanaca opskrbe hranom, posebno za naše škole, kaže gradonačelnik.

Potpore za poduzetnike

Nadalje, ustvrdio je da proračun ide svojim tijekom i vjeruje da ćemo ga donijeti, te da će ga podržati svi koji smatraju da je razvojan, socijalan i da prepoznaje potrebe građana Karlovca.

U proračunu su predviđene i potpore za poduzetnike u 2026. godini. Kako kaže, ne bi se previše referirao na potpore u 2025., iako programskih promjena nije bilo, ali je Grad u 2025. godini izdvojio 15 tisuća više. Naime, u 2025. za potpore je na raspolaganju 232 tisuće eura, a sada skoro 250 tisuća.

– Potpore su za poduzetnike početnike – mjera koja se pokazala jako dobrom i kvalitetnom i poticaj je svima koji kreću u poduzetništvo da im grad bude podrška. Ostaju i potpore za sufinanciranje tekućeg poslovanja za poduzetnike u Zvijezdi i u obuhvatu projekta aglomeracije.

Za one u Zvijezdi

Većina obrtnika i malih poduzetnika u Zvijezdi koristila je tu mjeru. Iako se projekt bliži kraju, odlučili smo ostaviti potpore i u 2026. Za poduzetnike početnike iznos je 2.500 eura ili 70 posto prihvatljivih troškova. Za Zvijezdu također 2.500 eura, ali 80 posto prihvatljivih troškova, rekao je Mandić i pojasnio da su tri skupine potpora za Zvijezdu:

Do pet tisuća eura za djelatnosti trgovine, osobnih usluga, ugostiteljstva, iznajmljivanja, popravka računala i predmeta za osobnu uporabu te za čuvanje djece. Tri tisuće eura za zdravstvenu zaštitu, najam odjeće, domaću radinost, sporedna zanimanja, autoškolu, obrazovanje i izdavanje knjiga. Do tisuću eura za građevinarstvo, proizvodnju, računovodstvene, knjigovodstvene i revizijske djelatnosti.

Troškovi prilagodbe poslovanja, uključujući fiskalizaciju 2.0 od 1. 1., također će biti prihvatljiv trošak, dodaje gradonačelnik te kaže kako vjeruje da će ove potpore i dalje biti u cijelosti iskorištene i da će pomoći onima kojima su potrebne.

Manja zakupnina

U 2026. godini se nastavlja odluka o smanjenju zakupnine za poslovne prostore u vlasništvu grada i to 100 posto oslobođenje za prostore u Zvijezdi i 30 posto umanjenje za trgovačku djelatnost na ruralnom području.

– Razgovaramo i s nadležnim ministarstvom o prostorima u državnom vlasništvu. Vidljivi su pomaci, objavljuju se natječaji, ali država određuje cijene i uvjete pa je naš utjecaj ograničen, rekao je gradonačelnik.

Što se tiče socijalnog programa, dodaje, zbog povećanja troškova života program je koncipiran da prepoznaje osobe koje same ne mogu osigurati minimum egzistencije.

– Povećat će se naknade za ogrjev, troškove električne energije i sredstva za skrb o umirovljenicima te zaštiti zdravlja umirovljenika kroz aktivni boravak u hostelu Karlovac u Selcu – iznos je povećan na 30 tisuća eura, odnosno za duplo (bio je 15 tisuća eura).

Socijalni program

Umirovljenicima s najmanjim mirovinama cenzus je povećan s 200 na 250 eura, a mjesečni dodatak s 55 na 65 eura.

Za pomoć u kući, zdravstvenu njegu i dnevni boravak starijih osoba koje provodi Crveni križ planirano je 88.500 eura, nešto više nego prethodne godine. Za novorođenu djecu – do 10. 12. isplaćene su 354 naknade, prošle godine 337, što je porast.

– Pozivam Udruženje obrtnika Karlovca da informira svoje članove o potporama. Pravilnici idu u javno savjetovanje odmah nakon Nove godine i nastojat ćemo ih brzo donijeti. Informacija s Ministarstva graditeljstva – do kraja godine trebamo potpisati ugovor o početku gradnje 50 POS stanova na Dubovcu. Sve potrebne nabave za izvođače i nadzor su provedene. Grad sudjeluje parcelom i komunalnom infrastrukturom, a država financira gradnju. Svi prijavljeni imaju informacije, ali ako trebaju još nešto, neka se jave nadležnom odjelu, zaključio je gradonačelnik Mandić.

Iz naše mreže
Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest