KARETROVIZOR

Pijača je vrag! Prije 50 godina liječnici su procjenjivali da u karlovačkoj regiji zbog alkohola propada oko 150 tisuća radnih dana!

Iako bi bilo pogrešno tvrditi da problema s alkoholizmom više nema, ipak se mora priznati da određenih pomaka u odnosu na te dane ipak ima

Alkoholizam je oduvijek bio relativno velik problem u Hrvatskoj, a karlovačko područje jedno je od onih na kojem je i izraženiji, jer, što je svakako dobro, narkomanija nikada nije uzela posvemašnjeg maha kao u nekim drugim dijelovima države, ali, što je svakako loše, to nadoknađujemo alkoholom.

Ne može se reći da pomaka u odnosu na ovaj tekst od prije ravno 50 godina nema, jer dok je u to vrijeme i u osamdesetima bilo sasvim normalno da djeca dobiju pivu na kušanje kad jedva skupe jednoznamenkasti broj godina, danas je to ipak puno rjeđe, a iako se oni najuporniji i najželjniji ipak uvijek nekako snađu, daleko se strože i ozbiljnije provode i zakoni o zabrani točenja i prodaje alkohola maloljetnicima nego što je to nekada bio slučaj.

Kolike su danas “štete” u smislu bolovanja zbog alkohola nismo uspjeli pronaći, iako bi neko takvo istraživanje zasigurno i danas bilo zanimljivo. Sigurno ih ima, jer kako odavno tvrdi naš vjerni čitatelj i komentator Mario Škot “Pijača je vrag!”, ali ipak nas je vrlo malo koji se možemo nazvati trezvenjacima.

“Alkohol i bolovanja”, 14. studeni 1974. godine, Karlovački tjednik (digitalna.gkka.hr)

U šest mjeseci ove godine u Karlovcu je na bolovanje izgubljeno 300 tisuća radnih dana. Po procjeni liječnika, polovica tih radnih dana izgubljena je zbog alkohola.

Pogrešno je mišljenje da alkohol donosi samo mamurluk. Naprotiv, alkohol kod onih koji su već o njemu, kako to liječnici kažu, postali ovisni “udara” na neki od manje otpornih organa i tako remeti “red” u cijelom organizmu.

Međutim, nije nam svrha da objašnjavamo štetnost alkohola po ljudski organizam i društvo. Želimo skrenuti pažnju na nešto drugo. Protiv onih koji su podlegli alkoholu potežemo zakon i samoupravne akte, najčešće kada su već došli do toga da im je potrebno dugotrajno liječenje. Zašto se to ne čini ranije? Mislimo da ovaj zadatak trebaju na sebe preuzeti društveno političke organizacije, posebno one u radnim organizacijama.

U tome se mora angažirati i omladinska organizacija, jer statistike govore o porastu alkoholizma među mladima. Pri tom se ove organizacije ne bi trebale ograničiti na izopćenje onih koji su podlegli alkoholu, već upozoravati one kojima se to može dogoditi. Lijepa, drugarska riječ – kažu – otvara sva vrata…

(foto: kafotka.net)

Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest