KARETROVIZOR

Uskrs je za prave vjernike uvijek bio tu, ali ne i u javnosti – nakon 45 godina “ilegale” na stranice tiska vratio se 1991. godine

Taj prvi Uskrs u demokraciji još uvijek nije rezultirao masovnim brojem novih vjernika

Godine 1991. Uskrs se vratio u hrvatski javni život. Nije da ga prije te godine u Hrvatskoj nije bilo, kako će precizno i kratko u tekstu koji prenosimo reći i prior Pavlinskog samostana – “pravi vjernici u crkvu su bez bojazni dolazili i prije”, no u javnosti je bio u potpunosti ignoriran.

Osim što je Uskrsni ponedjeljak bio normalan radni dan, u tisku se nije mogao naći niti spomen o najvećem kršćanskom blagdanu. Prvi demokratski izbori održani 1990. godine malo su “zakasnili” za vrijeme Uskrsa pa je tako ovaj blagdan svoje mjesto na stranicama državnih, ali i lokalnih medija, po prvi puta nakon 1945. godine ponovno zadobio tek 1991.

U kolektivnom sjećanju, nažalost, taj će 31. ožujka ostati zauvijek zapamćen kao “Krvavi Uskrs” i dan prvog oružanog sukoba i pogibija prvog hrvatskog redarstvenika Josipa Jovića, no bio je to i dan povratka Uskrsa u javni i društveni život.

Iako je vjernika bilo mnogo, čini da su te 1991. godine ipak još uvijek u crkvama pa i u prvim redovima dominirali oni koji su na uskršnje mise dolazili i ranije.

“Prvi “demokratski” Uskrs”, Karlovački tjednik 4. travnja 1991. (digitalna.gkka.hr)

Proslavili smo Uskršnje blagdane u demokraciji. Tim smo povodom posjetili Pavlinski samostan u Kamenskom i upitali fra Jurja Domšića, priora samostana, da li se demokracija osjeti i na vjerničkim dolascima u crkvu.

On nam reče: “Malo. Vrlo malo je povećan broj vjernika koji dolaze na misu. Pravi su vjernici i prije, bez bojazni, dolazili u crkvu. Ali ipak bi trebalo pohvaliti primjer ogranka HDZ-e s Turnja, čiji članovi, doduše jedanput mjesečno, ali ipak organizirano sa svojim obiteljima, dolaze na nedjeljnu misu”.

Od čelnika spomenute stranke doznajemo da se ne radi samo o odlascima na mise nego da su u toku pregovori između spomenutog svećenika, Komiteta za urbanizam i građevinarstvo i predstavnika MZ Turnja o lokaciji buduće crkve na njihovim području.

Na kraju nam se nameće jedno pitanje, da li će, kad crkva bude sagrađena, na području MZ Turanj biti više pravih (starih) ili “demokratskih” (novih) vjernika?

Održano i krštenje

– Ova godina odiše većim duhovnim raspoloženjem, vjernici se vraćaju u crkvu i njezinim običajima, sve je više djece na vjeronauku, osjeća se stari duh koji je nekada vladao u našim crkvama, kaže Vlado Mustač, gvardijan crkve Presvetog trojstva.

U ovoj je crkvi održana centralna svečanost u povodu uskršnjeg blagdana. U subotu navečer uprilično je, u prisustvu mnogobrojnih vjernika, uskrsno bdijenje. Bila je to ujedno i noć kada je obavljen obred krštenja 27 osoba. Među krštenicima bilo je djece od tri mjeseca starosti, pa sve do 27 godina, a zabilježena je i jedna zanimljivost. Istog dana krštena je majka i njezino dijete.

U svih sedam gradskih župa održane su službe svjetla i služba riječi. U crkvi Svete trojice službu je predvodio gvardijan Vlado Mustač, uz sudjelovanje fra Tomislava Tomiše i fra Viktora Crnkovića. Prisustvovali su joj mr. Dragutin Pribanić, gradonačelnik i mr. Mijo Laić, predsjednik Izvršnog vijeća karlovačke skupštine.

U nedjelju su održane uskršnje mise na koje je došao velik broj vjernika da posvete uskršnje jelo. U seoskim župama Uskrs je također obilježen svečano uz stare narodne običaje.

(foto: kafotka.net)

Iz naše mreže
Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest