RADIONICA „GLAS ŽENA U SPORTU“

U Kinu Edison održana edukativna radionica u okviru projekta “Glas žena u sportu” – sudjelovale trenerice, djelatnice i mlade sportašice

Vrijedan projekt s ciljem ravnopravnosti spolova u sportu: „Ova kampanja pokazala se odličnom jer ako žene ne iskoriste trenutke koje im poklanjaju mediji, predstavljaju izgubljeno vrijeme za sve koji se intenzivno bave sportom“, kazala je Morana Paliković Gruden, predsjednica Komisije za ravnopravnost spolova.

U karlovačkom Kinu Edison održana je deveta edukativna radionica projekta Glas žena u sportu, radionica kojima je glavni cilj boljitak prezentacije sporta i sportašica u medijima i na društvenim mrežama te njihovo kvalitetnije komuniciranje s predstavnicima medija.

Cilj edukativne radionice je poboljšanje prezentacije sporta i sportašica u objavama na društvenim mrežama, kvalitetnije komuniciranje s predstavnicima medija te priprema sadržaja koji se želi podijeliti s javnošću i medijima.

„Glas žena u sportu“ Komisije za ravnopravnost spolova u sportu Hrvatskog olimpijskog odbora (HOO) i razgovor na uvijek aktualnu temu zastupljenosti žena u sportu i ženskog sporta u medijima, namijenjen je prvenstveno sportašicama, sutkinjama, trenericama i djelatnicama u sportskoj administraciji, ali i svima ostalima, pa i sportskim novinarima.

Žene u sportu više nisu toliko zanemarene jer je danas primjerice sasvim normalno da djevojčice igraju i treniraju nogomet u muškom nogometnom klubu do svoje 13. godine, a to provodi sve više klubova.

Skupu se obratila i pozdravila nazočne, oko 40-ak sudionika, Morana Paliković Gruden, predsjednica Komisije za ravnopravnost spolova i dopredsjednica HOO-a:

– Projekt sadrži dvije faze. U jednom dijelu se uči brendiranje sportašica na društvenim mrežama, a u drugom priprema dobre komunikacije s elektroničkim medijima. Mi smo zadovoljni dosadašnjim radionicama, a na kraju ćemo sve materijale koji se snimaju prikupiti i na veliko završnoj međunarodni konferenciji krajem godine predstaviti rezultate – kazala j Morana Paliković Gruden dodavši:

– Administraciju na svojim leđima u hrvatskom sportu nose žene i kad bi nekom posebnom akcijom nagovorili žene da tri tjedna ne dođu na posao, vjerojatno bi kompletna sportska aktivnost stala. Svima nam mora biti stalo da sve ono što u sportu rade, rade i žene i muškarci jer je danas, primjerice, sasvim normalno da djevojčice igraju i treniraju nogomet u muškom nogometnom klubu do svoje trinaeste godine, a to provodi sve više klubova.

Na radionici, koje je sadržavala i brojne praktičke vježbe pred televizijskom kamerom te simulaciju konferencija za novinare i izjava u mix zoni sudjelovalo su trenerice i žene iz sportske administracije Karlovca, a tek nekoliko mlađih sportašica po čemu je karlovačka radionica bila drugačija od dosadašnjih. Demonstratori na radionici bili su sportski novinari Jura Ozmec i Marin Šarec te snimatelj i montažer Damir Donadić.

Prvi dio praktičnih vježbi, sa simulacijom televizijskih izjava sportašica prije i poslije nastupa i izjava u mix zoni, vodio je novinar Jura Ozmec, glavni urednik Sportske televizije. Posebno zanimljivo bilo je zajedničko gledanje svog snimljenog materijala uz komentare demonstratora i polaznica radionice, pri čemu je analizirano što je i kako nešto rečeno, ali i što sve pritom vidi „neumoljivo oko kamere“.

U izlaganjima nakon praktičnih vježbi član HAZU-a Ratko Cvetnić govorio je o važnosti medijske pismenosti te prednostima i zamkama interneta i društvenih mreža. Novinar Marin Šarec govorio je o rodnim stereotipima i seksizmima u medijskom praćenju ženskog sporta.

Na press konferenciji je koja je održana prije edukativne radionice sudjelovali su i predsjednica Komisije Morana Paliković Gruden, predsjednik Karlovačke športske zajednice Željko Šančić, član HAZU-a Ratko Cvetnić, tekvondašica Prane Matea Magdić, bivši gimnastičarka Petra Furač te sportski novinari i predavači na radionici Jura Ozmec i Marin Šarec.

Podršku projektu dao je i Željko Šančić, predsjednik Karlovačke športske zajednice. Uz ostalo, Šančić je rekao:

– Ova tema je jako bitna što se tiče lokalne zajednice jer znamo da se sport najviše financira iz lokalnih zajednica. Mi smo doveli do toga da smo izjednačili uvjete za sportašice i sportaše. U gotovo svim sportovima u našem gradu zastupljene su jednako muške i ženske ekipe, a moram napomenuti da u pojedinačnim sportovima sportašice imaju poprilično uspjeha.

– Danas gotovo i nema sportske discipline a da u njoj ne participiraju žene. One su, apsolutno, nezaobilazan i nadasve značajan faktor u svakom sportu. Kao rekorderke ili kao sportske djelatnice koje udaraju poseban pečat. U Karlovcu i Karlovačkoj županiji je danas, od proslavljene svjetske rekorderke Jelice Pavličić Štefančić do mlade i talentirane veslačice Eme Hodak i tekvondašice Matee Magdić, više od 40 sportašica na raznim funkcijama u sportu – rekao je između ostalog karlovački sportski novinar Marijan Bakić, glavni tajnik HZSN-a.

U ime Grada Karlovca nazočne je pozdravila Draženka Sila Ljubenko, gradska pročelnica za društvene djelatnosti, a u ime domaćina sve nazočne pozdravio je Željko Šančić, predsjednik KŠZ.

Suorganizator edukativne radionice u Karlovcu je Karlovačka športska zajednica, a partneri projekta „Glas žena u sportu“ su Agencija za elektroničke medije, Hrvatski paraolimpijski odbor, Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova i Ured za ravnopravnost spolova Vlade RH.

Radionice su prije Karlovca održane u Rijeci, Zagrebu, Splitu, Osijeku, Puli, Zadru, Šibeniku i Dubrovniku.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest