Svečanom akademijom održanoj prije tjedan dana u Zagrebu Hrvatski paraolimpijski odbor (HPO) obilježio je 60 godina organiziranog djelovanja parasporta na području Republike Hrvatske.
U povodu obilježavanja predsjednik Republike Zoran Milanović uručio je odlikovanja hrvatskim olimpijcima i paraolimpijcima, sportašima i trenerima, koji su osvojili medalje na nedavnim Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama u Parizu, a nisu još odlikovani.
HRVATSKA PARAOLIMPIJSKA PRIČA započela je 1964. u Zagrebu kada je 8. rujna utemeljen Savez za sport i rekreaciju invalida Hrvatske. Nakon što je Hrvatska proglasila samostalnost, Izvršni odbor Saveza u kolovozu 1991. godine, donio je odluku da se obustavi sudjelovanje u radu Saveza za šport i rekreaciju osoba s invaliditetom u Jugoslaviji i opozovu delegati u predsjedništvu SSRI Jugoslavije.
U rujnu 1991. osnovan je Hrvatski olimpijski odbor (HOO) u kojem je Savez za šport i rekreaciju osoba s invaliditetom Hrvatske bio jedan od osnivača. Godine 1993. Savez Hrvatske je odlukom Skupštine, promijenio je naziv u Hrvatski športski savez invalida (HŠSI), a od 10. rujna 1993. član je Međunarodnog paraolimpijskog odbora (IPC) i Europskog paraolimpijskog odbora (EPC), od 6. rujna 1998. godine. Prema odredbama Zakona o športu, Hrvatski športski savez invalida, od 28. listopada 2006. nastavio je svoje djelovanje kao Hrvatski paraolimpijski odbor (HPO).
PARASPORT U HRVATSKOJ je u 60 godina polučio iznimna postignuća, nepokolebljiv duh i jasne poruke kako je nemoguće samo riječ. Parasportaši su pokretači promjena, ambasadori jednakosti i snage te uzor novim generacijama. Od prvog samostalnog nastupa 1992. godine na Ljetnim paraolimpijskim igrama u Barceloni, paraolimpijke i paraolimpijci osvojili su čak 32 medalje. Time su dokazali iznimnu sportsku nadarenost.
IZDVAJANJA S 28 NA 125 MILIJUNA EURA Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković je povodom obljetnice u Banskim dvorima primio predsjednika Međunarodnog paraolimpijskog odbora (MPO) Andrewa Parsonsa, predsjednika Hrvatskog paraolimpijskog odbora (HPO) Ratka Kovačića te paraolimpijce, osvajače medalja na Paraolimpijskim igrama u Parizu.
„Što se tiče parasporta izdvajanja su povećana peterostruko, dosegla su više od pet milijuna eura. Osigurali smo i značajna, bespovratna sredstva iz europskih fondova,” naglasio je na svečanosti ministar Davor Božinović.
Potpisan je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekt „Jačanje sustava parasporta u RH“, kojim se HPO-u dodjeljuje 4 milijuna eura bespovratnih sredstava iz Europskog socijalnog fonda plus za povećanje socijalne uključenosti osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju kroz sudjelovanje u parasportski aktivnostima.
„Kroz ovaj projekt financirat će se plaće i edukacija za 44 trenera, a kroz njega će proći 400 osoba s invaliditetom i djece s poteškoćama u razvoju. Kroz Europski socijalni fond Hrvatski zavod za zapošljavanje provodi preko 500 projekata vrijednih oko 430 milijuna eura“, kazao je Ante Lončar, ravnatelj Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
IZLOŽBA O PARAOLIMPIZMU U KARLOVCU održana je u Galeriji ZILIK prije 11 godina (2013. godine) pod imenom „Snaga paraolimpizma“, pod pokroviteljstvom tadašnjeg predsjednika RH Ive Josipovića, u organizaciji britanskog veleposlanstva u Hrvatskoj i Hrvatskog paraolimpijskog odbora (HPO).
Autor fotografija bio je HINA-in fotoreporter Damir Senčar, danas član Izvršnog odbora Hrvatskog zbora sportskih novinara (HZSN) koji je s hrvatskim paraolimpijcima bio u Ateni, Pekingu, Vancouveru i Londonu. Priznaje da je na paraolimpijce gledao ranije drugačijim očima, a sada kada ih je dobro upoznao njihove uspjehe cijeni vrlo snažno.
Međunarodna federacija sportskih novinara (AIPS) i Međunarodni paraolimpijski odbor proglasili su 2009. godine Senčarovu fotografiju “Probijanje pijeska” najboljom fotografijom s paraolimpijskih igara u Pekingu.
Otvarajući izložbu ondašnji zamjenik karlovačkog gradonačelnika Dubravko Delić kazao je da je i on osobno sportom u znatnoj mjeri pobijedio vlastiti invaliditet uzrokovan dječjom paralizom te istaknuo da paraolimpijci svojom snagom upravu tu poruku pobjede šalju i bolesnima i zdravima.
Ratko Kovačić, predsjednik HPO-a, kazao je da izložba nosi naziv “Snaga paraolimpizma” jer znatno doprinosi spoznaji da svatko od nas može i treba u životu dati najbolje i najviše od onoga što može.
„Paraolimpijci su svojim rezultatima Hrvatsku svrstali među 30 najboljih zemalja u svijetu. Na paraolimpijskim igrama predstavljalo nas je do 2013. ukupno 54 sportaša, a osvojili su 13 medalja“, kazao je Kovačić.
Prema Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom Ujedinjenih naroda sve osobe s invaliditetom moraju biti uključene u sva područja života, pa i u sport te je cilj ove izložbe, koja će obići još puno hrvatskih gradova, bio da još više senzibilizira hrvatsku javnost za sport osoba s invaliditetom.