LISTA NOVIH DUŽNIKA
Dosad smo u više navrata pisali o takozvanoj nepopularnoj listi “najuspješnijih” klubova dužnika gradskim tvrtkama koji su dugovali sveukupno cca 321.000 kuna. U veljači prošle godine prvi na toj gradskoj rang listi velikih dužnika bio je NK Ilovac, potom NK Mostanje, BK Olimpija ’83, TKD Banija Pandas, KK Šanac… Sitni dužnici postali su prošle godine greškom – vjerojatno zbog krivog skidanja iznosa sa financijske kartice: KK Karlovac 1969, CEIK Braća Seljan, KŠR Korana, ŠAK Dinamic, VK Korana, ŠRK Pedala Laganini i RŠK Karlovac duguje. Svi su oni svoje obveze bili dužni namiriti do 29. veljače 2016. godine. Teniski klub Karlovac je čak pretplatio svoje obveze.
Danas je situacija dužnika – sportskih klubova daleko bolje nego prije godinu dana kad ih je bilo 12 i kad su dugovali znatno više novca, a ovogodišnjih desetak dužnika sveukupno duguju svega 17.500 kuna.
Na listi novih dužnika koji svoje obveze trebaju podmiriti do konca veljače 2017. godine jesu: BK Olimpija 83 duguje 5.869,39 kuna tvrtki Vodovod i kanalizacija, KK Šanac duguje Inkasatoru 178,03 kune, SK Karlovac 437,50 kuna Mladosti, TKD Banija Pandas duguje 6.755,13 kuna Inkasatoru, a TK Karlovac koji je prošle godine pretplatio sredstva, sada Inkasatoru duguje 241,59 kuna. NK Šišljavić duguje 145,39 kuna Inkasatoru, a Konjički klub Karlovac 1.731,02 kune Vodovodu i kanalizaciji. CEIK Braća Seljan Inkasatoru treba vratiti 47,90 kuna, dok NK Mladost iz Rečice duguje 1.160,29 kuna, a NK Korana sa Turnja 1.969,94 kuna – oboje duguju Vodovodu i kanalizaciji.
Dok ne podmire svoje obveze prema Gradu i gradskim tvrtkama svi dužnici neće se moći natjecati na niti jedan natječaj kojega raspiše Grad odnosno Karlovačka športska zajednica za financijska sredstva. To zbog dugovanja nisu mogli učiniti ni prošle godine te je, vjerojatno, iz toga razloga njihov broj i visina ukupnog duga ove godine puno manji.
GRAD SPASIO REFELEKTORE
KAportal je prije neki dan objavio da NK Karlovac neće, barem zasad, ostati bez svojih reflektora na stadionu “Branko Čavlović – Čavlek” s obzirom da je Općinski sud u Karlovcu odlučio da oni nisu prodani Gradu preko KŠZ, samo kako bi se sklonili od očiju vjerovnika prezaduženog kluba, sada već i formalno ugašenog, pa ih se time onemogućilo u naplatama potraživanja. Utvrđeno je da je tuženik – KŠZ većim dijelom podmirio kreditne obveze tuženika NK Karlovac te je pravnim poslom postao vlasnikom sustava glavne rasvjete, jer se njegova regresna tražbina nije mogla na drugi način podmiriti, a radi se o značajnom iznosu kojeg je u konačnici snosio tuženik Grad Karlovac – obrazložio je sud u Karlovcu.
Podsjetimo, NK Karlovac je s KŠZ zaključio kupoprodajni ugovor za sustav glavne rasvjete u srpnju 2012. godine, po kojemu se kupac obvezao isplatiti 4,6 milijuna kuna, ali taj iznos Klubu nikada nije uplaćen, jer mu je račun bio u blokadi, pa ga je KŠZ uplatila direktno na račun banke, kao sudužnik po ranijem ugovoru. Novac je KŠZ-u doznačio Grad, a potom su ova dva subjekta zaključila ugovor kojim KŠZ na Grad prenosi pravo vlasništva bez naknade.
Nadalje, nepravomoćnom presudom bivši igrač Karlovca Ante Batarelo, koji je na taj način pokušao doći do svojih 160.000 kuna, izgubio je sud, a sasvim je izvjesno da će na isti način proći i njegov kolega Borislav Pilipović, koji potražuje 200-injak tisuća kuna, jer mu tužba počiva na istim osnovama.
RUKOMET SPAŠEN OD LIKVIDACIJE
Podsjetimo još i da je prošle godine Ministarstvo financija – Porezna uprava dala je suglasnost na stečajni plan dužnika HRK Karlovac što je bio osnovni preduvjet da bi se na skupštini vjerovnika ovakav stečajni plan uopće mogao i usvojiti, s obzirom na učešće poreznog duga u ukupnom dugovanju kluba. Skupština vjerovnika je u zadnjim mjesecima prošle godine prihvatila stečajni plan HRK Karlovac u stečaju čime je rukomet u Karlovcu spašen od likvidacije.
Provedba stečajnog plana ovisila je o donatorima i sponzorima koji su svojim uplatama omogućili podmirenje obveza utvrđenih stečajnim planom u iznosu od 576.000 kuna.
U obrazloženju svoje suglasnosti Ministarstvo financija ističe kako smatra da se planom omogućava bolje namirenje vjerovnika nego unovčenjem imovine i likvidacijom dužnika te se ujedno omogućava opstanak i daljnji razvoj rukometnog sporta na području Karlovačke županije.
Na samom početku otvaranja stečaja nitko od sudionika nije bio optimističan jer klub nije imao imovine te se po dosadašnjoj praksi u takvim slučajevima stečaj otvara i zatvara. Međutim upornošću stečajne upraviteljice i KŠZ sudac je popustio i ušlo se u stečaj i izradu stečajnog plana, koji je na kraju uz neke preinake i prihvaćen. Klub je za to vrijeme stečaja normalno poslovao preko stečajnog računa.