Iako je sezona bundeve, gljiva, sarmi, kiselog zelja, bunceka, patki i mlinaca, ovim receptom se opraštam od dugog toplog ljeta, bar za ovu godinu
Ne znam je li to ja ne puštam ljetu da ode, ili ljeto ne napušta nas, ne želi da ode? Iako smo debelo u jeseni, štoviše uskoro i u zimi, dok ovo pišem temperaturna skala na balkonu mi pokazuje 19 stupnjeva. Redalo se u prethodnim tjednima i kiše, hladnoće, vjetra, promjenio se sat, ali sunce se još ne da! Iako svjesna da do promjene mora doći, zbog mnogo čega, voljela bih da nas do idućeg ljeta prati ovih ugodnih 19 stupnjeva!
Čim budu ovako lijepi dani, ja i u kuhinji prilagodim svoja jela već spomenutom suncu i ljetu.
Iako je sezona bundeve, gljiva, sarmi, kiselog zelja, bunceka, patki i mlinaca, ovim receptom se opraštam od dugog toplog ljeta, bar za ovu godinu.
Već znam, da ću na dan Svih svetih, kad odem do mame već uživati u sarmi, vjerojatno orehnjači i kojekakvim jesenskim delicijama, jer majka na taj dan otvara “sezonu sarme”, sljedeći put ćemo neki jesenski recept. Tko zna, možda i u suradnji s majkom!
Ovo zaslužuje jedno lagano jelo, koje može biti i predjelo ili glavno jelo uz čašu vina. Isprobajte, uživajte, pogotovo u ovim još uvijek sunčanim danima dok nas jesen i zima ne uzmu pod svoje skute.
Do sljedećeg puta, uz tada novi prigodni recept, lijepo Vas pozdravljam. Monika
BURRATA S PRŠUTOM, KRUŠKOM I PISTACIJAMA
Burratu sam stavila u prvi plan što se tiče naziva ove salate, naravno moglo bi to i drugačije.
No ja, kao veliki zaljubljenik u Italiju, sireve, lagana jela, uz povlasticu koju imam, stavila sam je na prijestolje..
Mislim da gotovo nema osobe koja nije čula za burratu, probala je, ili barem vidjela po trgovinama. Burrata je talijanski sir iz regije Apulije (jug Italije), koji se proizvodi već više od stotinjak godina. I dalje se radi ručno od samo tri sastojka: kravljeg (bivoljeg) mlijeka, vrhnja i sirila. Udio masnoće je od 46-60%, dok je okus blagi, što pridonosi širokom spektru upotrebe u kuhinji. Izvana vrlo slična mozzarelli, dok se kod presjeka vidi njena raskošna kremoznost. Upotrebljava se kao glavna namirnica na hladnim salatama, dodatak tjestenini i rižotima, te je neizbježna na pizzama talijanskog stila. Može se i termički obraditi, ali smatram da je najbolja svježa.
POTREBNE NAMIRNICE ZA DVIJE OSOBE:
Burrata 125 g
Pršut 80 g
Kruške 2 manje ili jedna veća
Rukola 30 g
Pistacije 20 g
Bijelo vino 0,15 l
Šećer 2 žlice
Cimet
Maslinovo ulje
Aceto balsamico
Sol, papar, limunov sok
PRIPREMA:
Kruške oguliti, prerezati po pola, izvaditi sjemenke, te staviti kuhati na laganu vatru u bijelo vino i isto toliko vode. (Ukupno 0,3 l tekućine). Cilj kuhanja kruški je da samo malo omekšaju, nikako ne posve, te poprime okus vina.
U tekućinu dodati dvije žlice šećera, mrvicu cimeta te žlicu limunovog soka. Kada su kruške dovoljno kuhane, izvaditi ih da se ocijede i ohlade. Po želji, tekućina se još može reducirati na gustoću sirupa i poslužiti kao dresing za salatu.
Pripremiti nešto veći tanjur za serviranje. Ohlađene kruške rezati na tanke odreske ( kao za carpaccio), te posložiti na tanjur. Rukolu oprati, osušiti te posložiti po kruški. Burratu ocijediti, prerezati i položiti na kruške i salatu.
Fete pršuta oblikovati, složiti na vrh. Sjeckanim pistacijama posuti jelo. Od soli, papra, limunovog soka, ulja te aceta balsamica umiješati dresing i preliti preko salate. Ako ste reducirali tekućinu u kojoj su kuhale kruške obavezno dodati u dresing, dat će jednu finu slatku notu.