
Iako su žene češće podzastupljene, u pojedinim slučajevima manjkaju muškarci. Tako, primjerice, HDZ-ove liste za općine Dekanovec i Kamanje imaju po dva muškarca i pet žena, dok su u Jelenju i Čavlima prijavljene liste s pet muškaraca i osam žena
Od ukupno 2.060 kandidacijskih lista za županijske skupštine te gradska i općinska vijeća, na njih 339 – što čini otprilike jednu šestinu – nije poštovano zakonsko pravilo o ravnopravnoj zastupljenosti spolova. Zakon propisuje da nijedan spol ne smije biti zastupljen s manje od 40 posto kandidata na listi, a prekršiteljima prijete novčane kazne.
Primjerice, na listi za vijeće sa sedam članova moraju biti najmanje tri žene ili muškarca, dok lista za vijeće s 47 članova mora sadržavati barem 19 predstavnika jednog spola. Iako takve liste i dalje mogu sudjelovati na izborima, njihovi predlagatelji – političke stranke ili skupine birača – izlažu se mogućim novčanim sankcijama.
Propisane kazne
Kazne se razlikuju ovisno o razini izbora: za županijske skupštine i gradska vijeća iznose 5.308,91 eura, a za općinska vijeća 2.654,46 eura.
Analiza podataka pokazuje da među 137 lista za županijske i zagrebačku Gradsku skupštinu njih 14 ne zadovoljava uvjet ravnoteže spolova. Od 663 liste za gradska vijeća, problem je zabilježen na 85, dok je među 1.290 lista za općinska vijeća čak 240 njih nesukladno zakonu.
Najveći broj nesukladnih lista dolazi iz Splitsko-dalmatinske županije (58), potom iz Zadarske (39), Osječko-baranjske (32), Dubrovačko-neretvanske (28) i Primorsko-goranske (27).
Većinu ovih listi podnio je HDZ, bilo samostalno ili u koalicijama. Na nekima od njih, poput onih u Kolanu, Ražancu, Drenju, Unešiću, Orlima i Novom Marofu, nema nijedne žene. Također, HDZ-ove liste u gradovima poput Hvara, Imotskog, Kaštela, Sinja, Trilja i Trogira također ne zadovoljavaju kvotu za žene.
Problemi kod svih
SDP, koji inače koristi tzv. zip model za ravnomjerno raspoređivanje žena i muškaraca, u ovim izborima nije uspio taj princip osigurati na desetak lista. Slični problemi zabilježeni su i kod Domovinskog pokreta, HSS-a, HNS-a, Mosta, stranke Centar, HSP-a, Možemo i drugih.
Iako su žene češće podzastupljene, u pojedinim slučajevima manjkaju muškarci. Tako, primjerice, HDZ-ove liste za općine Dekanovec i Kamanje imaju po dva muškarca i pet žena, dok su u Jelenju i Čavlima prijavljene liste s pet muškaraca i osam žena.
Kod SDP-a, lista u Svetom Ivanu Zelini uključuje deset žena i pet muškaraca. Na listi Možemo za gradsko vijeće Korčule kandidira devet žena i četiri muškarca. Nedostatak muških kandidata prisutan je i na listama HSLS-a (Bebrina), DP-a (Sibinj), DOMiNO-a (Antunovac), HSP-a (Dicmo), te Centra (Dubrovnik).
Kakva je poruka?
Ni nezavisne liste i liste biračkih grupa nisu iznimka – oko 60 njih također ne zadovoljava kriterije ravnopravnosti spolova.
Iako kazne za ove nepravilnosti često kasne zbog sudskih procedura, ohrabrujuće je da se sve više sudskih presuda ipak donosi, čime se šalje poruka o važnosti poštivanja zakonskih obveza.