PRITUŽBA GIP-U

Ogulinski SDP optužio HDZ za pokušaj izborne prijevare! Kandidatu prepravljali nacionalnost nakon zaključenja izbornih lista?

- HDZ je ovom intervencijom pokazao koliko im je stvarno stalo do identiteta, vjere i naroda – kad su spremni po potrebi kandidata proglasiti Hrvatom ili Srbinom, ovisno o tome što im više koristi, kažu u SDP-u

Ogulinski SDP požalio se Gradskom izborom povjerenstvu na, kako kažu, “pokušaj manipulacije HDZ-a Ogulin izbornim listama, a time i predstojećim lokalnim izborima”.

Tvrde da je spriječen HDZ-ov pokušaj izborne prijevare. Evo što s napisali u svom priopćenju.

“Možda vam je promaknulo, ali tijekom proteklih dana otkriven je pokušaj nezakonite intervencije u izborni proces – i to nakon što su kandidacijske liste za Gradsko vijeće već postale pravovaljane.

Radi se o pokušaju da se naknadno, nakon isteka svih zakonskih rokova, izmijeni nacionalnost kandidata na listi HDZ-a – i to iz “Hrvat” u “Srbin”. Cilj? Spriječiti mogućnost dodatnih izbora za pripadnike srpske nacionalne manjine, koje HDZ, zbog svoje politike i podrške među biračima, teško može dobiti.

“Popravili” podatak

Naime, HDZ je pozicionirao svog kandidata Zorana Višnića na šesto, granično mjesto – očekujući da bude evidentiran kao pripadnik srpske manjine. Međutim, službene evidencije govorile su drukčije: kandidat je bio registriran kao Hrvat. Tek nakon što su svi rokovi prošli, HDZ pokušava “popraviti” taj podatak, i to izvan svih zakonom predviđenih procedura.

SDP Ogulin je odmah reagirao i pravovremeno podnio pritužbu, u kojoj smo jasno naveli da se nacionalnost kandidata ne može mijenjati nakon zaključenja lista – jer se radi o ključnom elementu kandidature, osobito u sredinama gdje se primjenjuju posebne odredbe Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina.

U skladu sa zakonom i temeljnim demokratskim načelima, nadležno tijelo je poništilo tu intervenciju i time zaštitilo vjerodostojnost izbornog procesa, navode u SDP-u grada Ogulina.

Što bi se dogodilo da nisu reagirali?

– HDZ bi, koristeći birokratski manevar, izbjegao dodatne izbore za pripadnike srpske nacionalne manjine – a time i mogućnost da građani srpske nacionalnosti, kao i svi ostali, biraju svoje predstavnike u skladu s Ustavom i zakonima. Time bi se izravno utjecalo na sastav Gradskog vijeća i moguće odnose snaga. A što je suština?

– HDZ je ovom intervencijom pokazao koliko im je stvarno stalo do identiteta, vjere i naroda – kad su spremni po potrebi kandidata proglasiti Hrvatom ili Srbinom, ovisno o tome što im više koristi. To nije domoljublje. To je manipulacija političkim sustavom, a nacionalnost pretvorena u taktičku varijablu, kažu u SDP-u.

Iz naše mreže
Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest