NEDJELJNI INTERVJU

“Nedjeljom u podne”, Neven Bižić i Nataša Lukšić: Pikado je idealan spoj druženja i zabave, ali i ozbiljnog pristupa za one koji žele nešto više

Neven Bižić kao tajnik Županijskog pikado saveza i Nataša Lukšić kao administatorica i osoba za odnose s javnošću predstavljaju nam sport koji polako postaje sve masovniji - u tri lige natječe se 20 ekipa s klasičnim ligaškim natjecanjem s jednim kolom svaki tjedan. A, kako je počelo?

NEVEN – Sve je počelo, rekao bih, uobičajeno. Poneka partija pikada s prijateljima u kafiću, a onda načuješ da postoji i nekakva liga, neke ekipe, raspituješ se malo o tome, razmišljaš sve više i na kraju dođeš do nekih kontakata i – počneš. Promijenio sam tri kluba i sada imam svoj, Četiri rijeke. Slično su rasli i Savez i liga, počelo je sa dvije-tri ekipe pa se dugo igrala samo C liga, a sada nas je iz sezone u sezonu sve više.

NATAŠA – Ja igram za jedini ženski klub u županiji, Đurđe iz Ozlja, iako je to samo službeno sjedište kluba, a djevojaka ima iz Karlovca, Ribnika, Žakanja… Mi smo, pak, potpune početnice. Jednog dana nazvala me prijateljica i rekla da postoji pikado liga i da bi voljela pokrenuti žensku ekipu, okupile smo se i sada nam je pikado neizostavan dio svakodnevnog života.

Da odmah razjasnimo jednu stvar, kažeš jedini ženski klub, no u ligama su dva, kako to?

NEVEN – Razlika je između kluba i ekipe. Mi imamo trenutačno 12 klubova, ali svaki klub može imati više ekipa, tako da u natjecanjima, kroz tri lige, sudjeluje ukupno 20 ekipa, a Pikado klub Apolon ima i svoju žensku ekipu, koja djeluje kao dio tog kluba, dok su Đurđe baš ženski klub.

Ženske ekipe igraju ravnopravno u ligi, postoje li onda i miješane ekipe?

NATAŠA – Da, ima ekipa koje imaju poneku žensku članicu, Index 2 je miješana ekipa, Frogs iz Pokupja također, Jocker… nema ograničenja, s tim da kasnije na državnoj razini postoji zasebno žensko natjecanje i u njemu, naravno, mogu nastupati samo ekipe koje u potpunosti čine žene.

Kako su zapravo formirane lige, koliko ih je, kako se napreduje ili ispada?

NEVEN – Imamo tri lige, to su zapravo A, B i C liga, a specifičnost pikada je da se stupnjevi razvijaju od najnižeg, dakle kada smo počinjali u Karlovačkoj županiji igrala se samo treća, odnosno C liga, a nije da se par ekipa okupilo pa su odmah županijska A liga. Kako se razvija savez i sami klubovi stječeš viši status, tako da smo mi onda prešli i na B ligu, a od prošle sezone imamo i A ligu. U ovoj sezoni A ligu čini pet ekipa, i to je najviši rang županijskog pikada, trenutno su to aktualni prvaci Stars iz Duge Rese, zatim ekipe Kod mosta, Drajsani, Apolon i Sport Caffe. U B ligi igra šest ekipa, a u C ligi devet. Kako bismo krenuli prema izjednačavanju tih brojki, nakon ove sezone iz A i B lige ispadat će po jedna ekipa, dok će iz B i C u viši rang ići po dvije prvoplasirane.

Za one koji su manje upoznati, da kažemo nešto i o pravilima, je li riječ o istom pikadu koji gledamo u sve popularnijim televizijskim prijenosima Svjetskog prvenstva?

NEVEN – Jedna bitna razlika je da se Svjetsko prvenstvo igra na klasičnom, “steel” pikadu, dok se naše lige igraju na elektronskom pikadu. Osim toga, pravila su ista, odnosno igra se ista verzija pikada.

Kako izgleda jedan ligaški meč?

NATAŠA – Svaka ekipa igra sa četiri igrača i igraju svi međusobno i tako dobivamo 16 duela i to je rezultat meča. Ako je 8:8, onda se igraju dva susreta parova koji odlučuju pobjednika, a ako je i nakon njih izjednačeno onda se konačni pobjednik odlučuje bacanjem strelice i tko je bliži krugu taj osvaja pobjedu za svoju ekipu. S tim da ako meč završi bez produžetaka pobjednik dobije 3 boda, a ako je otišao u produžetke onda pobjednik dobija 2, a poraženi 1 bod.

Od kuda sve sudjeluju ekipe?

NATAŠA – Karlovac, Žakanje, Ribnik, Duga Resa, Barilović, Pokupje…

Primjećujem da je sve tu u karlovačko-dugoreško-ozaljskom dijelu, na području Ogulina i Slunja nema interesa, ili je neki drugi problem?

NEVEN – Mislim da je stvari ipak u tim drugim problemima, prvenstveno u razmjernoj udaljenosti. Iako neki misle da je sve to jeftino i jednostavno, nije baš tako, liga je ozbiljno formirana i strukturirana, kola se igraju svakog utorka i vjerojatno nekom iz Slunja nije baš jednostavno obvezati se na to. Bude li većeg interesa možda bi rješenje mogla biti neka njihova liga, ne mora postojati samo jedna liga u pojedinoj županiji, primjerice u Primorsko-goranskoj postoje neke otočne lige.

Kako se liga zapravo igra, turnirski ili svaka ekipa ima svoj kafić ili neki drugi prostor?

NEVEN – Ne, svaki meč je na svojoj lokaciji, svi imaju svoj prostor koji su prijavili kao domaći. To jesu uglavnom kafići, ali nije pravilo, Frogsi recimo igraju u prostorijama MO Donje Pokupje, ima i drugih mjesta koja nam izlaze u susret, recimo moja ekipa utakmice igra Kod Plavog, ali s udrugom Carpe Diem sam dogovorio da nedjeljom imamo treninge u Prostoriji.

Što se događa nakon ligaškog dijela, postoji li neko doigravanje?

NEVEN – Nemamo doigravanje, tko je najbolji u ligi postaje prvak, ali to nije kraj natjecanja, jer nakon toga najbolje ekipe odlaze na državno prvenstvo, koje se također igra u tri lige, dakle ne sudjeluju samo oni najbolji iz A liga diljem Hrvatske, već postoji prvenstvo i u B i C kategoriji. Naš dosadašnji najveći uspjeh je treće mjesto Apolona u C ligi i to baš u Karlovcu 2021. godine kada smo bili domaćin državnog prvenstva. Što se tiče nastupa u najvišoj kategoriji, kao što sam spomenuo tek smo prošle sezone imali prvi puta A ligu, a Starsi kao pobjednik su na državnom prvenstvu ispali u skupini, no nadamo se da će ove godine županijski prvak otići i barem korak dalje.

NATAŠA – Također, postoji žensko državno prvenstvo i iako su trenutačno samo dvije ekipe u županiji obje će ići na državno prvenstvo, jer je i cilj malo promovirati više ženski pikado u Hrvatskoj.

Je li liga jedino natjecanje?

NATAŠA – Ne, odmah nakon lige kreće i kup natjecanje, u kojem ravnopravno sudjeluju sve ekipe iz sve tri lige, a imamo i pojedinačna natjecanja, igra se i državno pojedinačno prvenstvo, kao i Mastersi, kako županijski tako i državni. Evo baš ovaj vikend imamo prvi ovogodišnji županijski Masters, imamo ih ukupno pet, dok je prvi državni, a njih je četiri, na rasporedu 16. studenog u Primoštenu. S tih Mastersa može se izboriti nastup na pojedinačnom državnom prvenstvu.

NEVEN – S tim da tu imamo doigravanje za razliku od ekipne lige. Dakle, nakon županijskih Mastersa osam najboljih ide u doigravanje kako bismo dobili predstavnike na državnom prvenstvu. Jasno, netko iz županije može završnicu državnog prvenstva ostvariti i dobrim plasmanom na nekom državnom Mastersu. Inače, aktualni pojedinačni prvak županije Stipe Mijaljević, koji je u prošloj sezoni bio član Astralisa, a ove sezone igra za Stars.

Sve to djeluje vrlo ozbiljno i detaljno posloženo, znači nisu u pravu oni koji misle da je to samo rekreativno druženje?

NEVEN – Ima i jednog i drugog i tako i treba biti i na neki način je to i najljepše u cijeloj priči. Recimo, ekipa Kod mosta radi zaista ozbiljno i puno su napravili na popularizaciji pikada, a i sami cijeloj priči pristupaju maksimalno profesionalno. Slično je i s Frogsima u Pokupju, osobno mogu reći da se i ja trudim u svojoj ekipi forsirati taj malo ozbiljniji pristup, imam i puno ideja, trudim se pronaći i neke sponzore. Naravno, ima i ekipa kojima je to samo dobar ispušni ventil, prilika za lijepo druženje i zabavu u utorak, ali jasno je da i oni žele biti što bolji čim su se prijavili u neku ligu, tako da nikom nije posve svejedno kako će proći.

Može li se na Masterse koje smo spominjali prijaviti bilo tko ili su otvoreni samo za članove?

NEVEN – Mastersi su isključivo za članove klubova, a kada je riječ o županijskim Mastersima oni su i samo za članove naših klubova, dakle ne može se prijaviti ni netko iz Zagreba ili Rijeke.

A, postoje li otvoreni turniri?

NEVEN – Postoje, naravno, ima turnira i koji su potpuno izvan naše organizacije koje pokreću neki kafići i slično, ali ima i turnira u organizaciji naših klubova, Kod mosta, recimo, rade odličan i velik Božićni turnir, postoji turnir u Pokupju…

NATAŠA – Tamo je i turnir “Pokupska vještica” koji je otvoren samo za žene, što je isto jedan pokušaj da se približi pikado djevojkama. Mi ćemo također uz Dan žena organizirati jedan veći turnir, iako će naš biti otvoren za oba spola, ali bit će uz Dan žena pa se posebno nadamo velikom odazivu djevojaka.

Dogodi li se nekad na tim otvorenim turnirima da netko zablista iako se ne bavi pikadom u nekom od klubova?

NEVEN – Rijetko, jer ako je netko malo ozbiljniji obično će se rado i uključiti u cijelu ovu priču. Zna ponekad biti situacija koje su više vezane uz, opet, lokaciju. Recimo na jednom turniru u Astralisu su bila dva odlična dečka iz Čabra, ali upravo u tome je i problem, treba im barem sat i pol do Karlovca, jednako toliko im treba i do Rijeke, oni bi igrali, ali daleko im je da bi mogli aktivno sudjelovati. Iako, s druge strane ima i onih koji se i s tim bore, mi u Četiri rijeke imamo naprimjer dečka iz Vrbovskog.

Na kraju, što ako se netko želi uključiti u neki od klubova, postoje li neka ograničenja, dobna ili slično?

NEVEN – Ne, nema praktički nikakvih ograničenja, ja mogu reći za svoj klub da su svi dobrodošli, a siguran sam da to vrijedi i za sve ostale klubove. Dobnih ograničenja također nema, u ligi nastupaju igrači od 15 do 70 godina.

NATAŠA – Naravno, isto je i kod nas, jedino ograničenje je da smo mi isključivo ženski klub, a bit će nam drago priključe li nam se i nove članice.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest