NEDJELJNI INTERVJU

Nedjeljom u podne, Miroslav Katić: Američki kutak velika je stvar za knjižnicu i grad, a puno nam je pomogla suradnja s Kansas Cityjem

Svečano otvoreni Američki kutak novitet je u karlovačkoj Gradskoj knjižnici Ivana Gorana Kovačića, a kako je došlo do njegovog otvaranja i o čemu je zapravo konkretno riječ govori nam njegov voditelj Miroslav Katić

– Postoje tri stupnja američke suradnje s knjižnicama diljem svijeta, a ovo je srednji. Najniži stupanj je “američki prostor” odnosno American Spaces, a zatim slijedi ovaj naš, dakle American Corner ili “američki kutak”. Najviši stupanj je Američki Centar.

Koje su razlike i gdje još postoje takvi oblici suradnje?

– Uobičajeni su diljem svijeta, ali ako pitaš za Hrvatsku, Američki Centar ne postoji u Hrvatskoj, jedini na ovim prostorima je u Beogradu. Kod ostala dva oblika suradnje bilo je promjena, što je zapravo izravno vezano upravo uz nas. Naime, dosad smo Koprivnica i mi imali Američki prostor, a Američki kutak postojao je u Zagrebu, Rijeci, Zadru, Osijeku i Vukovaru. Naša suradnja s američkim veleposlanstvom je vrlo duga i kvalitetna, radili smo i na projektu Poslovne knjižnice, imali smo brojna predavanja, upoznavanja s američkom kulturom, od klasične kulture do hip hopa, ali isto tako su nas dugo odbijali za Američki kutak iz razloga što je po njihovim kriterijima Zagreb preblizu.

Srećom, sad se nakon rascjepa tektonskih ploča u središtu Hrvatske Zagreb udaljio?

– Haha, ne, ali nažalost, moram to reći jer je riječ o kolegama, no nama se time ukazala prilika, Zagreb je izgubio status Američkog kutka.

Kako i zašto se to dogodi?

– Postoje konkretne obaveze koje knjižnica koja ima Američki kutak mora ispunjavati, primjerice obaveza da se organiziraju 52 programa godišnje, zatim adekvatan prostor, kontinuirana edukacija djelatnika… nešto u Zagrebu nije ispunjeno tako da se nama otvorila prilika da, kao što sam rekao, stvarno već dugu i dobru suradnju, zaokružimo i na taj način. Iako, ne bi bilo fer da zaboravim i neke druge elemente i pomoć koju smo imali u cijeloj priči.

A to je?

– A to je suradnja s Kansas Cityjem, koji je grad pobratim Karlovca, ili na engleskom jeziku “sister city”. Američki kutak nam je bio veliki cilj i upravo tu se ukazala prilika za dodatne “bodove” da tako kažem, jer im je taj oblik suradnje uvijek privlačan. Iskreno, i sam sam jedno vrijeme zaboravio na tu činjenicu jer je, nažalost, barem je takav dojam u javnosti, ta suradnja malo zamrla, no kada smo krenuli u cijelu priču s obje strane je postojala velika potpora, kako od Grada Karlovca, tako od nadležnih službi i ustanova u Kansas Cityju, pa se nadam da će oživjeti i drugi oblici suradnje. Uglavnom, mi smo se obratili izvršnoj direktorici sustava knjižnica u tom američkom gradu Carol Levers i ona je od prvog trenutka oduševljeno prihvatila ideju o suradnji. I tako smo 2022. krenuli u posjet Kansas Cityju, sa mnom je išla kolegica Vedrana Kovač Vrana kao voditeljica Središnje knjižnice Slovenaca u RH, jer taj grad ima i znatnu slovensku manjinu.

No, još je veća i značajnija hrvatska…

– Tako je i to je izuzetno vidljivo u samom gradu, što nas je u neku ruku i jako iznenadilo. Kansas City je zapravo grad u dvije savezne države, ili, ovisno o pogledu, možemo reći da je riječ o dva grada imenjaka, Kansas City, Kansas i Kansas City, Missouri, naravno svaki ima svoju upravu, uostalom dijelovi su i različitih saveznih država.

Ali su zapravo “spojeni” čisto tehnički gledano? Postoji li neki međuprostor ili je ista stvar kao kad preko mosta pređeš na Baniju?

– Pa oba grada su na obali rijeke Missouri tako da bi se ugrubo moglo reći i da su spojeni na isti način kao Banija sa središtem Karlovca, samo što je, kao što sam rekao, riječ o dvije savezne države i dvije potpuno odvojene uprave, a i sam dojam je drugačiji jer je riječ o vrlo velikoj rijeci, tako da nemaš zapravo dojam da je to “isti grad”. Kao što, uostalom, i nije.

Rekao si da se jako osjeća hrvatski utjecaj?

– Da, to se osjeti već kada dolaziš u Kansas City, Kansas. Ovaj u Missouriju je grad čijom panoramom dominiraj neboderi, velike poslovne zgrade i slično, dok je u Kansasu češće riječ o manjim i nižim zgradama, a tu odmah kako se približavaš gradu vidiš i hrvatsku crkvu sv. Ivana. I u običnoj šetnji gradom vide se nevjerojatni utjecaji, bilo je scena koje nisi očekivao kada si odlazi u SAD, primjerice ideš ulicom i mimoiđeš se s crncem koji nosi hrvatski dres i jede orehnjaču, puno je hrvatskih proizvoda u dućanima, našli smo i karlovačko pivo… Na onoj službenoj razini dovoljno govori muzej migracija koji imaju u središtu grada i koji je posvećen brojnim nacijama koje su formirale današnji Kansas City. Tu na prvom katu imaš posebnu sobu za svaku naciju i to je jako lijepo uređeno, između ostalog tu je i slovenska soba pa je kolegica i nju dobro proučila, a onda imaš drugi kat koji je u potpunosti posvećen Hrvatima. Mislim da to najbolje govori koliki je utjecaj. Na kraju krajeva, relativno nedavno, u biti baš i u vrijeme najplodnije suradnje Karlovca i Kansas Cityja, gradonačelnica je bila Hrvatica Carol Marinovich.

S kanzaškim knjižnicama je tako započela i suradnja?

– Tako je, nastavila se odmah sljedeće godine kada su Carol Levers i njena suradnica Laura Loveless posjetile Karlovac, gdje su i sudjelovale na našem Zelenom festivalu. Što se tiče Kansas Cityja, njihova glavna knjižnica smještena je na jezeru i nudi stvari koje su nama gotovo nepojmljive, u neku ruku to je pravi istraživački centar. No, i njih su oduševile neke stvari ovdje, primjerice u Karlovcu im se jako svidjela ideja Knjižnice za mlade i ozbiljno razmišljaju da tako nešto pokrenu i u Kansasu, kao i nešto poput “Dječje kuće” pri riječkoj knjižnici koju smo također posjetili.

Uglavnom, korak po korak, došli smo i do ostvarenja cilja i želje o Američkom kutku u Karlovcu. Što on zapravo nudi?

– Američki kutak temelji se na šest osnovnih načela. Pružanje informacija o SAD, učenje engleskog jezika, promocija američke kulture, promocija STEM vještina, informacije o mogućnostima studiranja u SAD-u te rad sa stipendistima američke Vlade. STEM je dosta važan pa je kutak opremljen i, primjerice, 3D printerom, pametnom pločom, raznim gadgetima među kojima su i Circuit Mess proizvodi našeg Alberta Gajšaka, a u klasičnom knjižničnom smislu tu su razne američke publikacije, djela o američkoj povijesti, ima i nešto beletristike, no još je važnije spomenuti velik i širok pristup brojnim američkim bazama podataka, od novina i časopisa, preko knjiga pa sve do filmova. Oko brojnih programa koji su nam i dužnost da ih provodimo već sam ponešto i rekao, bit će tu raznih predavanja, tečajeva, radionica, neke stvari su već počele od 1. siječnja, dakle i prije službenog otvaranja “Kutka”, a bit će još mnogo aktivnosti. Evo, u ožujku kreću STEM radionice pa pozivam sve zainteresirane da bilo na stranicama Gradske knjižnice Ivana Gorana Kovačića bilo na društvenim mrežama Američkog kutka pronađu nešto što ih zanima i pridruže nam se.

S druge strane, trebali biste biti na usluzi i Amerikancima?

– Tako je. Podrazumijeva se da je Američki kutak otvoren za sve, no puno aktivnosti više je namijenjeno domaćem stanovništvu, no naša stalna ponuda je otvorena svima i siguran sam da će biti itekako zanimljiva i Amerikancima kojih ima na našem području. No, također bismo trebali dijelom služiti i kao svojevrsni centar za usluge američkim turistima, broj turista na karlovačkom području sve je veći pa tako i američkih turista i oni nam se također mogu obratiti oko nekih osnovnih stvari.

Gdje se dobro jede?

– Pa i to, zašto ne!

Spomenuo si Amerikance na našem području, javljaju li vam se, imaš li ideju koliko ih uopće ima?

– Ima ih. Nisu to naravno neke goleme brojke, ali su vjerojatno veće nego što prosječan čovjek misli ili “registrira”. Evo i KAportal je neki dan imao intervju s politologom Lawrenceom Waiteom koji je naš sugrađanin, znam još jednog čovjeka koji je, interesantno, također politolog, javila nam se jedna američka obitelj, javili su nam se i Kanađani, jedna obitelj iz Generalskog Stola… Tu su, naravno, i mormoni kao vjerska zajednica koji redovito imaju američke misionare…

Pa i sportaš grada nam je Amerikanac, također već dulje vrijeme naš sugrađanin..

– Tako je! Uglavnom, ima ih, a vjerujem da će i kod turista Američki kutak biti zanimljiva stvar.

Kakvo je načelo što se tiče korištenja Američkog kutka, tko je član knjižnice automatski je i član Američkog kutka?

– Da, naravno, to je dio karlovačke knjižnice.

A načelo korištenja materijala? Je li više kao na studijskom odjelu pa se preferira korištenje materijala na licu mjesta, ili je moguća i posudba?

– Osobno očekujem da će zapravo ljudima najviše biti zanimljive te online baze podataka koje su zaista jako jako sadržajne i zanimljive. No, postoji i “običan” knjižni fond i bit će moguće posuđivati naslove.

Hoće li biti američkih novina i časopisa?

– Da, radimo na tome i vjerujem da vrlo brzo hoće. Kažem još jednom, te online baze podataka imaju i pristup brojnim američkim časopisima i novinama, no trebalo bi ih biti i u fizičkom izdanju, naravno novih brojeva.

Dugo si radio u Knjižnici za mlade, znam da ti sada to nije više posao, no u knjižnici si pa da iskoristim priliku da te pitam i što je s njom, mnoge zanima kada će se opet otvoriti?

– Ne mogu ti dati službeni odgovor, to ćeš morati pitati ravnateljicu, ali mogu reći da vjerujem da će to biti jako brzo. Ekipa je već spremna i veseli se ponovnom radu na staroj lokaciji, koliko znam krov je saniran, sama knjižnica je pristupačna i mislim da će uskoro i proraditi.

Da se osvrnemo i na neke druge teme, jesi li još aktivan u Veslačkom klubu Karlovac, ako jesi kako se tamo odvijaju stvari, sada ste već “stali na noge”?

– Da, aktivan sam i tajnik sam kluba i mogu reći da se stvari odvijaju jako dobro. Vrlo smo mladi klub, a u prošloj sezoni osvojili smo dvije titule državnih prvaka, uspjeli su to kadetski GIG četverac i junior Tin Jarnjević koji je bio i mogu reći standardni reprezentativac. Uz to kadetkinja Loriana Završki je viceprvakinja Hrvatske tako da smo rezultatima presretni, a što se tiče ostalog rada – dobro je, a uvijek može i bolje!

Iz naše mreže
Povezani sadržaj
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest