NEDJELJNI INTERVJU
"Nedjeljom u podne", Margareta Kulaš: Geografiju sam odabrala još u osnovnoj školi - prvo sam maštala o tome da budem reporterka National Geographica
Na nedavnom Festivalu volonterstva nagradu za najbolji volonterski program u 2022. godini dobio je program "Pomoć u učenju" Gimnazije Karlovac.
Jedna od najzaslužnijih za uspjeh tog programa je profesorica mentorica geografije Margareta Kulaš s kojom razgovaramo o tome, ali i o brojnim drugim geografskim i negeografskim stvarima...
- Volonterski klub u Gimnaziji postoji već dugi niz godina, a i ranije se bavio sličnim stvarima, kao što je pomoć u učenju korisnicima Centra za odgoj i obrazovanje na Baniji, no ovaj konkretan program vezan je uz dolazak sirijskih izbjeglica u grad i potrebe koja se ukazala da se toj djeci pomogne da se snađu u potpuno novoj sredini, uz nepoznavanje jezika i slično. Istovremeno, gotovo svi učenici i učenice Gimnazije koji sudjeluju u ovom volonterskom programu su i polaznici izvannastavne aktivnosti političke geografije, što je i njima bila dobra prilika da nauče nešto o jednoj drugačijoj kulturi i običajima.
Sadržaj se nastavlja...
Upravo se čita
-
Temperature su vani tolike da je smrtonosno šetati napolju. Samovozeći leteći taxiji Mate Rimca dominiraju nebom, ali još uvijek nije gotovo suđenje Todoriću. Državno odvjetništvo je poduzelo sve da ga održi na životu, njegovo tijelo je spojeno na neku vanzemaljsku tehnologiju koja mu omogućava rad vitalnih funkcija.
-
Iz prodaje su povučeni bademi u pakiranju od 50g, broj šarže 0722121202, s oznakom najbolje upotrijebiti do 15. prosinca ove godine
-
Bio je Uskrs, a Plitvice su bile u magli, pod snijegom, ali i barikadama pobunjenih Srba koji nisu priznavali demokratski izabranu hrvatsku vlast. Nekoliko stotina policijskih specijalaca poslano je prije 32 godine da uvede red na to područje. Danas su se prisjetili dana kada je počeo rat, a oni izgubili kolegu. Priču donosi reporterka RTL-a Danas Nikolina Radić
Od čega se zapravo sastoji program? Samo klasično učenje?
- Ne. Učenje je, naravno, najvažnije, ali ima i igranja, na zimu smo išli na klizanje, nekad odigramo nogomet. Uključena su sva djeca, osim dvojice srednjoškolaca, jer je program namijenjen osnovnoškolcima.
Kako su se djeca snašla u našim školama?
- Uglavnom dobro, neki čak i odlično, recimo Roya Abdo je prošla s prosjekom 4,2 što je izvrsno uzevši u obzir sve okolnosti i sve teškoće, jer ne treba zaboraviti da su to djeca koja su ovdje došla bez i najmanjeg znanja hrvatskog. Gotovo svi se snalaze i solidno uče i rade, rekla sam da su dvojica već upisali i srednju školu, a imali smo samo jedan slučaj ponavljanja razreda.
Spomenula si da je volonterska pomoć pružana i Centru na Baniji, a ima li interesa i izvan tih skupina, Carpe Diem primjerice ima svoj program pomoći u učenju, sudjeluju li i u tome gimnazijalci?
- Učenici, koliko ja znam, ne, ali nastavnici često jesu. I sama sam u jednom periodu pomagala, neki umirovljeni profesori i profesorice su se također uključili. Riječ je o odličnom programu koji svakako treba podržati.
Kako si se ti našla u volontiranju? Ovo ti je prvi takav projekt?
- Volontirala sam i prije, ali ništa posebno, uglavnom vezano uz školske aktivnosti. Ovo je bila zgodna prilika da to malo i produbim, a i cijeli projekt smatram jako lijepim i potrebnim. No, učenici i učenice su tu još važniji.
Kada je o njima riječ, zapravo ste na Festivalu volonterstva odnijeli dvije nagrade, jer je gimnazijalka Mirta Marčac dobila nagradu za najvolonterku od 15 do 19 godina starosti...
- Da, Mirta je sjajna, ona je odradila više od 100 volonterskih sati, a to je zaista ogromna brojka ako uzmeš u obzir da smo se okupljali samo jednom tjedno, subotom u Centru za mlade Grabrik, kojem puno zahvaljujem na ustupljenom prostoru. Uz to je probleme stvarala i pandemija, tako da je tih 100 sati zapravo fenomenalno. A, Mirtu je to motiviralo i da odabere Učiteljsku akademiju.
Zaista,
kako ste radili za vrijeme pandemije, da li je projekt i dalje
trajao?
- Je, najvećim dijelom osim za vrijeme onog potpunog lockdowna. To je jako dobro došlo i našim učenicima, koji tada nisu imali priliku za socijalizaciju pa im je svako druženje bilo dobrodošlo. Radilo se uz stroge mjere zaštite, ali ipak smo se mogli nalaziti i učiti.
Kada si ti znala da želiš postati profesorica geografije? Ili se to slučajno poklopilo?
- Nije slučajno, stvarno sam znala što želim, još od osnovne škole. Zapravo, počelo je sa željom da budem ratna reporterka (smijeh), a onda novinarka za National Geographic, a to je onda preraslo u želju da se bavim geografijom i poučavam je.
Skoro pa da smo ista generacija, zajedno smo išli u Gimnaziju tri godine pa me zanima kako je bilo kad si se vratila u školu koju smo pohađali? Odnosno, postoje li razlike između Gimnazije nekad i Gimnazije danas?
- Postoje, naravno da postoje i sa zadovoljstvom mogu reći da je danas bolje. Nije sve idealno, iako neke stvari nisu vezane uz samu školu, nego uz sustav općenito, i oni danas kao i mi tada imaju previše predmeta, ali istovremeno mislim da im škola nudi puno više nego što je nama. Zaista su brojni izvannastavni sadržaji, veliki je korak bio prelazak u jednosmjenski rad što im, pak, oslobađa vrijeme za poslijepodnevne aktivnosti i produbljivanje znanja. Nažalost, i tu postoji problem koji opet nije izravno vezan uz školu, jer puno je teže učenicima putnicima, budući autobusne veze nažalost nisu blistave.
Kažeš
da od malih nogu znaš da ćeš završiti u ovoj struci, a i suprug
ti je profesor geografije, znači samo geografi su imali
šanse?
- Haha, ne, ne, to je tako ispalo slučajno.
Jel kad dođete doma poslije škole provodite večeri pričajući o novim geografskim zanimljivostima?
- Nekad i da! Begi (suprug Gordan Begler, op.a.) to sve više prati pa me onda o svemu informira, iako i ja, naravno, moram pratiti neke stvari vezane uz nastavu i stvari koje su usko vezane uz geografiju, sada primjerice istražujem demografske podatke.
Kakva si profesorica? Ima li ponavljača?
- Mislim da nisam stroga, ponavljača već godinama nema, ali nije da popuštam, nego su dobri. Volim geografiju i cilj mi je prenijeti tu ljubav na učenike, pokazati im koliko se ona kao predmet može aktualizirati i povezati s određenim situacijama u društvu kao što je spomenuta demografija.
Imaš sina, je li mu već "urezano" da i on bude profesor geografije?
- Čisto sumnjam (smijeh), ali nikad ne znaš što će donijeti budućnost. Jan ima 10 godina i kao i svi klinci je jako zainteresiran za tehnologiju, ali u posljednje vrijeme sve više i za sport. Atletikom se bavi već nekoliko godina, sada se malo ozbiljnije zainteresirao i za tenis, isprobao je i veslanje... a svi skupa skijamo, jedva čekam zimu da odemo na neki skijaški izlet.
Jeste li išli tijekom pandemije?
- Jesmo, kad god je bila prilika. Moglo se skijati tu i tamo i kod nas, iako baš nije bilo snijega, jako je popularna bila Jahorina u tom periodu, ali išli smo i do Slovenije. Veselim se ovoj zimi, nadam se da će sve biti otvoreno, a i Platak bi trebao imati umjetni snijeg pa i ako zima bude blaga, bit će snijega i kod nas. Veselim se i klizanju u Karlovcu, ali i putu u Amsterdam.
Je li ta ljubav prema geografiji vezana i uz ljubav prema putovanjima? Puno putuješ?
- Proputovala sam dosta, kada je Europa u pitanju gotovo cijeli kontinent. Izvan Europe nisam nažalost baš previše toga imala prilike posjetiti, jedino sam bila u New Yorku.
Imaš neke favorite, omiljena mjesta?
- Možda je klasičan odgovor, ali u Parizu sam bila sedam puta što dovoljno govori. I imam veliku želju otići u Marrakech, to se već dugo spremam i nekako sam si ga već potpuno idealizirala u glavi, nadam se da će ispuniti očekivanja.
Razgovarao: Darko Lisac
Izdvojeno
-
Kako smo daleko najčitaniji i najposjećeniji portal (i medij) u Karlovcu i Karlovačkoj županiji, svakako imamo i najveću odgovornost prema vama koji nas svakodnevno pratite.
-
Temperature su vani tolike da je smrtonosno šetati napolju. Samovozeći leteći taxiji Mate Rimca dominiraju nebom, ali još uvijek nije gotovo suđenje Todoriću. Državno odvjetništvo je poduzelo sve da ga održi na životu, njegovo tijelo je spojeno na neku vanzemaljsku tehnologiju koja mu omogućava rad vitalnih funkcija.
-
Sindikalni izračuni potvrđuju da je sve skuplje. Upravo je hrana najveći dio mjesečnog budžeta najsiromašnijih.
-
Rashodi po stanovniku u ovom segmentu su 2021. godine bili 6,45 eura, a po projekciji u 2027. godini su opet 6,45 eura? Dakle isti, pita se vijećnik.
Reci što misliš!