Kod mladih je situacija nešto malo bolja, jer uglavnom priznaju razmjerno kvalitetnu logističku podršku od strane Grada, kao i formiranje dvaju Centara za mlade koji su omogućili brojne popratne aktivnosti, no financije su i njima problem, kao i nedostatak klupskog prostora zbog kojeg se događa da Karlovac tijekom proljeća, ljeta i rane jeseni obiluje manifestacijama, a u hladnijim danima jedina opcija su kafići. Nezavisna scena mladih jedno je od područja u kojima se grad svakako može izdvojiti, jer su organizatori KAbine i Hermetike, primjerice, istaknuli da je velik broj gostiju iz Zagreba, Rijeke…bio oduševljen gostovanjem u Karlovcu i iz razloga što su naglašavali da im je to prvi koncert izvan Zagreba. Evidentnu rupu na sceni mladih Karlovac je tako počeo iskorištavati ali bi trebao dobiti i jasniju potporu Grada.
Svakako je pohvalno da su se Salonu odazvali i predstavnici gradske vlasti, kao i oporbe. Iako vjerojatno nije bilo ugodno čuti sve zamjerke, dijalog je jedini put da se stvari poprave, što je i krajnji cilj svih uključenih u nezavisnu kulturu. Dakako, pokazalo se na nekim primjerima da i s druge strane ima grešaka i neznanja – pozitivni primjeri karlovačkih filmaša dobar su pokazatelj organizatorima da nije dovoljno nadati se samo gradskoj pomoći, već se probitačnijim nastupom i kvalitetnije napisanim projektima sredstva mogu izvući iz mnogobrojnih izvora.
Treba istaknuti i vrlo lijepu i kvalitetnu prezentaciju Alfreda Freddya Krupe koja je pokazala koliko likovni umjetnici grada na četiri rijeke mogu učiniti za revitalizaciju kulturnog života Zvijezde, koja, slažu se svi, itekako u oživljavanju mora koristiti kulturne resurse. Etno jazz festival u nekadašnjoj vojnoj bašti, Rođendanski bal na Starom placu pa i KAbina u Radićevoj dobrom su posjećenošću i ugodnom atmosferom pokazali da konzumenata kulture itekako ima i da upravo oni mogu dijelom vratiti život u Zvijezdu. Zamisliti centar grada koji je tijekom proljeća i ljeta pun izložbi, slikarskih kolonija i manjih uličnih svirki nije nimalo teško, a niti preskupo. Sve to, uostalom, već se događa u parkovima i potrebno je tek malo poticaja od strane Grada da se proširi i u staru jezgru.
Podsjetimo, dodijeljene su i “alternativne” nagrade “Karlovačko NAJ”, koja svaka na svoj način odaju priznanje pojedincima i festivalima koji dobrim dijelom nisu adekvatno prepoznati i popraćeni od strane grada – nagrađeni su, simbolično, uz njih dobili i kasice-prasice, za koje se svi nadaju da neće i dalje ostati potpuno prazne. Najprojekt je KAfotka, najfestivali s međunarodnim značajem Etno jazz festival i Karlovac Dance Festival, najpromotori grada Biserka Fabac i Darko Lisac, a na međunarodnom planu Mladen Kuka. Nagradu za dugogodišnje uspješno i iznimno vrijedno djelovanje na nezavisnoj kulturnoj sceni dobila je Vera Mitrović Vrbanac.
I s druge strane vrijedi istaknuti ustanove i pojedince koji su otvoreni dijalogu i suradnji pa su priznanja dobili Gradski muzej Karlovac, Damir Mandić i Josip Benčić, a za potporu kulturi i nezavisnoj sceni izvan Karlovca – Mala Scena Zagreb.
Simboličan dar dobila je i pročelnica Andreja Navijalić – knjigu “Slamka spasa” Vitomire Lončar koja progovora o brojnim problemima koje doživljava nacionalna kultura, a svakako je korisna kako bi se izbjegli ili popravili već postojeći slični ili isti problemi na lokalnoj razini.
KAportal.hr