Predstavljena knjižica “Putovanje s križem do otvaranja neba”

Dr. Vlado Mikšić iznio je mnogo zanimljivosti o povijesti i razvoju pobožnosti križnog puta koja je započela je u 14. stoljeću u Jeruzalemu, a kroz kasnija razdoblja razvijali su ju i promicali franjevci. Dr. Mikšić primijetio je da se u oba teksta u ovoj knjižici može osjetiti oduševljenje srca i traženje Božje blizine kroz patnju, ljubav, život i bol. Za prvi tekst “Putovanje s križem” istaknuo je da je protkan dubokim osjećajima i teološkim temama, te zahtijeva meditativnu, polaganu molitvu, a premda govori o padovima aludirajući na tri tradicionalna pada u križnome putu naglasak ne stavlja na padove već na ponovno ustajanje.

Usudio bih se Put s križem zaključiti kao izgradnju vjere kroz dizanje i padanje i to svakoga dana i u brojnim životnim situacijama – zaključio je dr. Mikšić.

Za drugi dio naslovljen “Otvaranje neba” istaknuo je da nema toliko teoloških naglasaka što ne čudi jer je prvenstveno namijenjen mladima.

– Svaka postaja podijeljena je među moliteljima i svaka donosi upravo one teme: ljubavi, žrtve, prijateljstva… upravo onoga što mladi i proživljavaju.

Povjesničarka umjetnosti, Antonija Škrtić, okupljene je upoznala sa biografijom i bogatim stvaralačkim opusom Daniela Butale, karlovačkog akademskog slikara, koji je svojim umjetničkim darom obogatio i ukrasio Nacionalno svetište svetog Josipa. Osim kršćanskih ornamenata uklesanih u kameni oltar svetišta, ideje za izradu krstionice, propovjedaonice i drugih dijelova crkvenog namještaja, Daniel Butala naslikao je i sliku svetog Josipa glavnog zaštitnika Hrvatske i križni put koji krasi svetište. Upravo fotografije njegovog križnog puta, zahvaljujući karlovačkom fotografu Dinku Neskusilu, krase jedan dio knjižice “Putovanje s križem do otvaranja neba”. Antonija Škrtić, opisala je umjetničku vrijednost i bogatstvo 14 slika križnoga puta koje se nalaze u svetištu, te istaknula nekoliko značajnih i zanimljivih detalja samih slika i njihovu simboliku.

Daniel Butala izrazio je zadovoljstvo, radost i zahvalnost što su njegova umjetnička djela dobila priznanje i u tiskanom obliku i što sve više djela dolaze do očiju javnosti, iako ga u njihovom stvaranju nije vodila želja za slavom, već ljubav prema Kristu i sakralnoj umjetnosti.

Alem Biočić, još jedan autor slika križnog puta, zahvalio je mons. Senteu što je njegov križni puta naslikan za bolničku kapelicu Svetog Vinka Paulskog u Sisku uvrstio u svoju knjižicu te na taj načni njegovo umjetničko djelo prezentirao široj javnosti izvan Siska.

Posljednji se okupljenima obratio sam autor, mons. Antun Sente ml., koji je ovu priliku iskoristio ponajprije kako bi se zahvalio svima koji su mu pomogli u stvaranju ovog djela i njegovoj promociji i distribuciji. Među njima je spomenuo akademika Ivana Goluba koji ga je, još dok je kao mladi svećenik boravio u Rimu, poticao na pisanje, zatim predavačima dr. Vladi Mikšiću i Antoniji Škrtić, umjetnicima Danielu Butali i Alenu Biočiću, Tiskari Pečarić-Radočaj, fotografima Dinku Neskusilu i Miroslavu Arbutini, braći svećenicima, časnim sestrama i svim posjetiteljima i onima koji su ga podržavali u ovom ostvarenju. Posebno se prisjetio svojih roditelja, Slavka i Milke Sente, kojima je i posvetio ovu knjižicu s pobožnostima križnog puta.

U ovom svečanom događaju posjetitelji su mogli uživati u skladnom programu ispunjenom zanimljivim izlaganjima, meditativnim čitanjem pojedinih postaja križnoga puta Lovre Klarića, Lucije Vuković i Diane Tikvić te predivnim pjevanjem sopranistice Lucije Klarić uz pratnju oca Marijana Klarića, kao i studentice medicinskog fakulteta sopranistice Monike Pranjić. Na kraju programa knjižica “Putovanje s križem do otvaranja neba” mogla se kupiti po promotivnoj cijeni. Većina je iskoristila tu priliku i za razgovor s autorom koji im je s radošću u njihove knjižice upisao posvetu.

KAportal.hr

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest