Stari grad Slunj čije kamene zidine dominiraju nad kanjonom rijeke Slunjčice obnavlja se već duže od deset godina, no očito je dinamika obnove prespora. Sredstva sporo pristižu pa sporo teku i radovi, a povijesna gradina iz 15. stoljeća i dalje više izgleda kao ruševina nego kao spomenik kulture koji bi trebao biti od prioritetnog značaja za obnovu i imati važnu ulogu u budućoj turističkoj ponudi Slunja.
Slično je i s drugom značajnom povijesnom građevinom u Slunju, Napoleonovim magazinom nedaleko starog grada. Impozantno kameno zdanje izgrađeno za vrijeme kratkotrajne francuske vladavine od 1809 – 1813. godine je potpuno devastirano, a otkako je Grad Slunj 2007. godine obaj objekt dao u koncesiju, gotovo ništa se ne radi na njegovoj obnovi. Magazin se također nalazi u zoni kulturno – povijesne cjeline grada Slunja za koju je rješenjem Ministarstva kulture iz 2006. godine utvrđen status kulturnog dobra.
– Napoleonov magazin je odlukom Gradskog poglavarstva Grada Slunja 2006. godine dan u koncesiju zajednici ponuditelja – tvrtkama Kordun d.d. i Turkalj trade d.o.o. iz Slunja koje su nositelji projekta Sportsko rekreacijski – centar Rastoke, kratko nam je rečeno u slunjskoj gradskoj upravi na upit je li postoji namjera obnovi ovog zdanja.
– Radovi na Starom gradu izvode se kontinuirano od 2002. godine. Izvoditelj je Građevinski obrt “Špelić” iz Slunja. Do sada je u obnovu uloženo oko četiri milijuna kuna pri čemu je najveći dio sredstava osiguralo Ministarstvo kulture, kažu u Gradu Slunju.
Projekt sufinancira i Karlovačka županija iz sredstav programa javnih potreba u kulturi i to sa osam do deset tisuća kuna godišnje dok se Grad Slunj, navode u gradskoj upravi uključuje u financiranje radova ukoliko postoji potreba dovršetka određenog zahvata za koji sredstva Ministarstva kulture nisu dostatna. Do sada je Grad u obnovu uložio 850 tisuća kuna. S obzirom na ranu fazu obnove, studija valorizacije još nije izrađena.
KAportal.hr