Nakon ranjavanja orla štekavca otvorilo se pitanje – kako zaštititi ove ptice?

Nakon ranjavanja orla štekavca otvorilo se pitanje – kako zaštititi
ove ptice?

Kako zaštititi orla štekavca, rijetku ptičju vrstu čiji raspon krila impresivno seže čak do 2.5 metra i koji je najveći orao u Europi, bila je glavna tema današnje press konferencije koja je danas održana u Javnoj ustanovi za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Karlovačke županije”Natura viva”.

Podsjetimo, jednog su orla štekavca teško ranjenog (slomljenog krila i potkoljenice) nedavno pronašli pripadnici DVD Mahično u šumi Oriovac u blizini Zorkovca. Iako mu se nije davalo puno šansi, ova prekrasna životinja je preživjela nakon što je podvrgnuta operaciji, i od tada se oporavlja u Centru za divlje životinje. Voditelj Centra za divlje životinje Zoran Horvat kaže da je prerano za davanje prognoza za povratak orla u prirodu – nakon što mu kost zaraste, bit će potrebni mjeseci rehabilitacije. Na oko kilometar udaljenosti od mjesta gdje je ranjen, pronađeno je i njegovo gnijezdo.

– Ranjavanjem orla štekavca učinjena je velika šteta za populaciju i prirodu te smo događaj prijavili Upravi za inspekcijske poslove zaštite prirode, koja će cijeli slučaj proslijediti Županijskom državnom odvjetništvu u Karlovcu, kazao je nadzornik Javne ustanove ”Natura viva” Darko Radenčić te nadodao kako su u njegovom krilu nađeni ostaci sačme što ukazuje na pokušaj ubijanja ove rijetke ptice. Stručnjaci procijenjuju da u Hrvatskoj živi svega 150 parova, dok se u Pokupskom bazenu nalazi 12 parova.

Predsjednik Hrvatskog ornitološkog društva Dragan Radović napomenuo je kako je zbog njegove iznimne ugroženosti nestanak i jednog para ove vrste šteti očuvanju ravnoteže u prirodi i njezine raznolikosti.

KAportal.hr

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest