Nakon što je Grad Karlovac jučer objavio 25 dana staru odluku gradonačelnika o mjerenju kvalitete zraka zbog osnovane sumnje da je došlo do onečišćenja zraka čija je kvaliteta takva da može narušiti zdravlje ljudi, kvalitetu življenja i štetno utjecati na okoliš, saznajemo da se razlog donošenja odluke krije u sumnjivom radu crpne stanice Grad na desnoj strani Puta Davorina Trstenjaka između teniskih igrališta i zgrade Šumarije.
Naime, kako doznajemo, crpna stanica – izgrađena u okviru ISPA programa kojim će se sve otpadne vode kanalizacijom sprovoditi do prečistača na Kupi nizvodno od grada – uzrokuje pojavu intenzivnog smrada u blizini stanice više puta tijekom dana i noći u intervalima od 30 do 45 minuta. Očito se smrad javlja prilikom aktivacije preljevnih pumpi. Ono što je zabrinulo okolne stanare su priče koje su čuli na licu mjesta od djelatnika Vodovoda i kanalizacije i izvođača Strabaga kako se iz crpne stanice u tijeku rada pumpi oslobađaju emisije amonijaka i CO2, opasne po zdravlje. Dio vlasnika okolnih nekretnina obratio se zbog ovih uznemirujućih saznanja naručiocu posla Vodovodu i kanalizaciji (VIK) još početkom rujna prošle godine i dobio odgovor nakon tehničkog pregleda crpne stanice 29. rujna. U njemu stoji da je povjerenstvo za tehnički pregled ustvrdilo kako se iz crpne stanice širi neugodan miris. To je i jedan od razloga zašto objekt nije dobio uporabnu dozvolu, no danas svejedno radi. VIK kao naručitelj radova o nalazima povjerenstva upoznao je IGH, tvrtku koja je napravila projektnu dokumentaciju i zatražila ponudu za izmjenu u dopunu projekta. Zbog tvrdnji o prisutnosti plinova štetnih i opasnih po zdravlje, VIK je zatražio očitovanje projektanta (IGH), nadzora (SAFEHGE), izvođača (STRABAG), voditelja projekta (SAFU) i o očitovanjima obećao izvijestiti građane koji su pisali prigovore. No do danas to se nije dogodilo, a smrad se i dalje širio.
Nezadovoljnim građanima, a kasnije i karlovačkom Ekološkom društvu Pan, koji se uključio u slučaj, nije preostalo ništa drugo nego upozoriti nadležne inspekcije. Sa županijskom inspektoricom zaštite okoliša Jadrankom Grbinić je išlo malo teže, iz komunikacije građana s njom da se zaključiti da je iz nekog razloga reagirala kao da je zastupnik investitora a ne javnog interesa, odnosno građana i zaštite okoliša. Obaviještena je stoga i centrala inspekcije Ministarstva zaštite okoliša. Odjednom su se stvari pokrenule i kulminirale gradonačelnikovom odlukom o mjerenju kvalitete zraka.
Ako postoji mjesto u kojem zbog ovakvih sumnji vrijedi puhati i na hladno onda je to Karlovac, s obzirom na tragično iskustvo trovanja Zdravka Martinovića kojeg je usmrtio ugljični dioksid iz otpadnih voda Karlovačke pivovare prije pet godina. U ovom slučaju – u objavi gradske Odluke – spominju se i ugljični dioksid, ali i otrovni sumporovodik koji između ostalog nastaje u kanalizaciji, smrtonosni ugljikov monoksid te nadražujući sumporov dioksid. Sasvim dovoljno za krajnji oprez. I tu se otvara niz pitanja; od toga kako to da crpna stanica radi, a nije prošla tehnički pregled, preko pitanja zašto nisu postavljene ploče upozorenja oko stanice ako postoji svijest da bi plinovi iz nje mogli biti otrovni, do pitanja svih pitanja kako je projektant takav objekt smjestio usred urbane zeleno-rekreacijske zone koja bi danas – sutra trebala postati osovina turističkog razvoja grada?
KAportal.hr