Mladi iz grada Ozlja smatraju da osobno kontaktiranje političara nije korisno, baš kao ni sudjelovanje u javnim demonstracijama. Nešto efektivnijim smatraju glasanje, dok rad u političkim strankama smatraju vrlo efektivnim.
Na pitanje da li bi se uključili u rad svoje lokalne zajednice oko 27 posto mladih je odgovorilo potvrdno, dok nešto više od 40 posto mladih redovito izlazi na izbore. Ovo su samo neki od podataka iz Analize društvene uključenosti mladih grada Ozlja, koja je provedena u sklopu prekograničnog projekta pod nazivom ”Jednake mogućnosti za sve mlade”, a u koji su uz udruge mladih s područja Bosne i Hercegovine, Njemačke i Srbije, bili uključeni i LAG Vallis Colapis i Grad Ozalj. Glavni je cilj bi prikupiti podatke o društvenoj uključenosti mladih kako bi se izradile preporuke politika njihovog uključenja u društvo.
Prema riječima asistentice voditelja ureda LAG-a Zrinke Pavlov, istraživanje su u lipnju 2011. godine Institut za razvoj mladih KULT i ozaljski LAG na uzorku od 230 mladih u dobi između 15 i 29 godina, a dobiveni podaci iskoristit će se za razvoj nekih novih projekata za mlade koji će biti korisni ruralnoj zajednici poput Ozalj.
Jedna od preporuka koje je su partneri iz BiH iznijeli nakon obrađenih podataka jest prilagodba postojećeg sustava neformalnog obrazovanja budući da trenutni nije u potpunosti prilagođen mladim ljudima – podaci dobiveni iz anketa su pokazali da je ponuda ili nezadovoljavajuća, ili da kod mladih ne postoji svijest o potrebi cjeloživotnog obrazovanja i učenja. Kao jedan od prioriteta ističu i razvoj poduzetništva za mlade koji bi trebao biti važan kako lokalnom, tako i državnom nivou u Hrvatskoj budući da su podaci pokazali da se u poduzetničke vode najviše upuštaju još uvijek oni iz dobne skupine od 31 do 40 godine. Na taj bi se način ”vjetar u leđa” dao mlađim ljudima voljnima pokrenuti posao, što bi pozitivno utjecalo i na privredni razvoj lokalne zajednice. Također se savjetuje političko opismenjavanje mladih, približavanje politike njihovim stvarnim potrebama i izgradnja kontinuiranog dijaloga s lokalnim vlastima.
U sklopu projekta dosad je već proveden niz aktivnosti – osim edukacije mladih volontera LAG-a i djelatnika gradske uprave u Berlinu, Sarajevu, Novom Sadu i Slatini, potaknuli su dijalog između mladih i lokalne samouprave i osigurali 30 tisuća kuna iz gradskog proračuna za aktivnosti Savjeta mladih. U pripremi je organizacija još nekolicine aktivnosti koje će obogatiti ponudu sadržaja za mlade na ovom prostoru, između ostalog i koncerti, košarkaški turnir i ekološka akcija.
KAportal.hr