Drevna japodska prijestolnica Metulum zahvaljujući vrijednim arheolozima nakon više od dva tisućljeća ponovno izlazi na svjetlo dana i polako otkriva legendu o “hrvatskoj Masadi”. Radi se, naime, o brdu Viničica nedaleko Josipdola na kojem su još prije desetak godina započela arheološka istraživanja pod vodstvom dr.sc. Borisa Olujića s katedre za staru povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Nakon sondiranja i početnih iskopavanja, ovog ljeta na arheološkom lokalitetu koji je izgleda pravi “Eldorado” za arheologe a u budućnosti možda i ogroman turistički potencijal, boravili su i studenti arheologije iz SAD-a dok bi narednih godina trebala biti nastavljeno opsežno istraživanje.
Pod opsadom budućeg cara
Olujić i tim arheologa uvjereni se da Viničica skriva tajnu ilirskog plemena i grada koji je 35. godine prije nove ere opsjedao rimski vojskovođa Oktavijan, koji se kasnije, zahvaljujući vojnim uspjesima proglasio prvim rimskim carem – Augustom. Navodno je Oktavijan u opsadi Metuluma bio i ranjen. Po kazivanju rimskog povjesničara Apijana, Oktavijan je poveo vojsku u novi ratni pohod s ciljem da pokori plemena na području Like, Gorskog kotara i Korduna. Više plemena odmah se predalo pred brojnijim i moćnijim neprijateljem no ne i japodska prijestolnica Metulum, utvrđeni grad na brdu Viničica koji se prostirao na čak 30 hektara.
Tri tisuće ratnika branilo je svoja ognjišta od najjače vojne sile na svijetu koja je katapultima pokušala razrušiti bedemo no to im nije uspjevalo. Kako je kazao prof. Olujić, na nalazištu su pronađeni dijelovi bedema te kugle katapulta kojima su ih Rimljani napadali. Također, arheolozi su naišli na više metara dubok “kulturni sloj” od kojih je najgornji, dakle najmlađi, prepun nagorjelog drveta i drugih tragova očite devastacije, odnosno razaranja.
Masovno samoubojstvo
Nakon višemjesečne opsade, Japodi su pristali na primirje i dozvolili da se u kratkom roku neprijatelj utvrdi na susjednom brdu. U prilog tvrdnji da se radi upravo o Metulumu, rekao je Olujić, idu i najnoviji nalazi rimske utvrde. Utvrđeni Rimljani zahtijevali su od Japoda bezuvjetnu predaju no činjenica da bi ih sve odveli u roblje nije bila opcija za hrabre branitelje. Vojnici su krenuli u posljednji, samoubilački juriš dok su svoje obitelji sakrivene u drvenim zgradama zapalili. Masovno samoubojstvo u Metulumu i priče o junaštvu i hrabrosti daleko su odjeknule no, kako je poznato da pobjednik piše povijest, u zapisima Rimljani nisu propustili “nakititi” svoj vojni uspjeh.
Priča o Metulumu svakako bi mogla postati dobra podloga za buduću znanstvenu i turističku valorizaciju ovog kraja. Naravno, prvo svoje treba reći struka i istražiti nalazište koje bi moglo postati prvim arheološkim parkom u Karlovačkoj županiji.
KAportal.hr