
U Karlovcu, Ogulinu, Dugoj Resi i Gospiću započeo je pilot-projekt elektroničke liste čekanja na specijalističke preglede i operativne zahvate. “E-lista” je projekt Ministarstva zdravlja koji u prvoj fazi obuhvaća Opće bolnice u Karlovcu, Ogulinu i Gospiću te Specijalnu bolnicu za produženo liječenje u Dugoj Resi. U ministarstvu su prilično uvjereni u uspjeh projekta pa se očekuje kako će već od prosinca “e-liste” biti uvedene u svim hrvatskim bolnicama.
A, prvi rezultati pokazuju da se na neke preglede itekako dugo čeka, ali da nema pravila kada su u pitanju pojedine ustanove. Na neke preglede vrlo brzo se dolazi na red u Karlovcu, a dugo se čeka drugdje, na neke pak mjesecima moraju čekati Karlovčani, a drugdje gotovo da nije potrebno naručivanje. Moglo bi to zdravstvenim djelatnicima dodatno ukazati na problematiku predugog čekanja koja itekako iscrpljuje pacijente, a jasan je i zdravstveni rizik.
Tako, primjerice, u Karlovcu pacijenti brzo dolaze na red za CT mozga, a za fizioterapiju uopće ne trebaju čekati, dok Dugorešani koji trebaju fizijatra u svom gradu moraju čekati dva mjeseca! S druge strane, u Karlovcu su ogromne liste čekanja za kardiologa (60-ak dana) i oftalmologa (tri mjeseca), dok se kod kardiologa u Dugoj Resi, a oftalmologa u Ogulinu može – odmah.
E-liste tako bi trebale pomoći liječnicima opće prakse da pacijente odmah upućuju u ustanove u kojima nema čekanja, jasno, ukoliko su oni u stanju do te ustanove doći, što otvara dodatna nova pitanja. Osnovni cilj projekta i jest dublja analiza listi čekanja i ustanovljavanje kako doći do poboljšanja u tim kategorijama, no veliko je pitanje hoće li i na koji način ministarstvo i Vlada pokušati riješiti evidentan problem starijih i slabo pokretnih ili, pak, siromašnih pacijenata koji na hitan pregled ne mogu u svom gradu, ali mogu u 152 kilometra udaljenom Gospiću ili Karlovcu.
A, do kraja ove, odnosno do 1. siječnja 2013. godine, u hrvatske bolnice trebalo bi biti uvedeno i “e-naručivanje”. Riječ je o projektu kojim bi od prvog dana sljedeće godine pacijente za dijagnostičke pretrage i operativne zahvate trebali naručivati njihovi liječnici opće prakse te, ovisno o stupnju hitnosti, omogućiti im odgovarajuće termine. I “e-naručivanje” će kao pilot-projekt krenuti u spomenute četiri bolnice već 1. rujna, s tim da će uključiti i bolnicu u Donjem Lapcu.
KAportal.hr