
Još jednim priopćenjem javnosti se obratila i nezavisna lista “Volim Karlovac”, koja ovog puta predlaže bolju iskoristivost potencijala koje nudi Stari grad Dubovac. Priopćenje koje potpisuje Duško Labus prenosimo u cijelosti.
“Pad industrijske proizvodnje u gradu nameće ponovno pokretanje pitanja ostalih gradskih resursa koji bi mogli potaknuti zapošljavanje kao i povećanje prihoda neophodnih za funkcioniranje grada i rješavanje gorućih pitanja.
U sferi turizma gdje svakako imamo što ponuditi nekoliko je potencijala. Sigurno jedan od najjačih, a nimalo iskorištenih potencijala je Stari grad Dubovac.
Iskoristivost Starog grada može se realizirati na nekoliko načina, od kojih je svakako jedan vrlo značajan, a to je predpristupni fond EU.
Turizam je multidimenzionalni sektor koji obuhvaća raznorodne djelatnosti, a ima izravni utjecaj na brojne druge gospodarske grane. Trenutno se u EU posvećuje velika pozornost konkurentnom i održivom turizmu. Istodobno se inzistira na visokoj kvaliteti i atraktivnom imidžu Europe. U razdoblju od 2007. do 1. srpnja 2013. godine za djelatnosti u turizmu osigurano je 96 milijuna eura u pretpristupnim fondovima EU. Od 1. srpnja 2013. godine bit će osigurano dodatnih 92 milijuna eura za tu godinu. Prioriteti su i razvoj regionalne infrastrukture kao i naglasak o dodjeli bespovratnih sredstava za malo i srednje poduzetništvo koje obuhvaća dogradnju smještajnih kapaciteta, kao i uvođenje novih sadržaja radi produljenja turističke sezone.
Upravo bi gore navedeno bilo ostvarivo kroz projekt “Stari grad Dubovac”
Naravno ne treba očekivati da će sredstva doći sama po sebi nego treba od strane Grada kao vlasnika uložiti napor u cijelokupnom osmišljavanju projekta i njegovom vođenju do same realizacije. Da bi došlo i do realizacije te ideje Grad mora preko svojih službi napraviti kvalitetan program kako bi i u tijelima EU mogli prepoznati o kakvom se projektu radi. Predlažemo da Grad preko Turističke Zajednice otvori zasebnu web stranicu kao prvu inicijativu za cjelokupno brendiranje projekta preko koje bi se započela promocija Starog grada. Nadalje valjalo bi postaviti smjerokaze, tzv. smeđe ploče, na svim prilaznim cestama Karlovcu kako bi se turisti na vrijeme mogli usmjeriti na lokaciju. Već i ovih nekoliko početnih radnji stvara pretpostavku kvalitetnog angažmana Grada. Sljedeći korak bilo bi obuhvatnije djelovanje koje se može realizirati na nekoliko nivoa uz angažman Grada i TZ. Paralelno s trenutnim radnjama mogu se odvijati pripreme oko samog ustroja Starog grada, njegovoj infrastrukutri i pripremi cjelokupnog uređenja.
Osim sajma vlastelinstva koji se održava jednom godišnje, na tom prostoru se ne odvija ništa. Kroz organizaciju živih svirki, kazališnih predstava primjerenih prostoru, stand-up komedija, projekcija filmova, modnih revija, izložbi, predavanja i dr., ovaj prekrasan dvorac bi oživio u svoj svojoj ljepoti. Priprema infrastrukure kao bitan preduvjet oživljavanja svakako bi išla kroz rad caffe bara, restorana, hotela, muzeja. Zanimljivost bi svakako bila i pokretanje srednjovjekovnih obrta i manufakturnih radionica poput kovačnice, stolarske radione, užarske radione, pokretanje samostalne povrtlarske i voćarske proizvodnje s naglaskom na ekološki aspekt…i druge.
Sve to je dobra podloga da se stvori jedna vrlo interesantna destinacija koja bi doprinijela turističkom potencijalu grada kroz dodatnu ponudu povijesnog turizma. Sve dok se takve ideje i prijedlozi ne počnu razmatrati taj vrlo atraktivan prostor ostaje samo građevina na Dubovcu koja čeka Sajam vlastelinstva. Dovoljno je upoznati se sa nekoliko projekata koji su participirali i dobili sredstva kao što su na primjer Memorijalni centar Faust Vrančić, VIOR projekat – Grad Vinkovci.
Želja za boljim i ljepšim Gradom naša je vodilja i nastojat ćemo uvijek djelovati u tom smjeru jer smatramo da Karlovac svakako zaslužuje bolje sutra. Možda je nekad dovoljno i nešto bazne inicijative da se neke stvari u gradu počnu pokretati.”
KAportal.hr