U karlovački Gradski muzej koji čuva bogatu zbirku idola s arheološkog lokaliteta Turska kosa kod Topuskog stigla je ekspertiza nalaza iz Mainza koja je, smatra kustos Lazo Čučković, senzacionalna a osim što potvrđuje postojanje “kolapjanske kulture” dovodi do zaključka da se na ovom prostoru možda nalazilo najveće svetište Željeznog doba odavde do grčke Olimpije.
Kako piše Jutarnji list, ekspertiza ide na službeno prevođenje i u rujnu će, zajedno s restauriranim nakitom biti prezentirana stručnoj javnosti i medijima. Radi se o grobu u kojem je pronađena sahranjena žena s jedinstvenim oglavljem od pletenih rogova s jantarnim i staklenim perlama. Po Čučkoviću, ovako oblikovano ukrašavanje dosad još uopće nije pronađeno.
– Odmah pri pronalasku groba, u kolovozu 2009. godine, zbog bogato pletenog metalnog oglavlja, ogrlica i ukrasa na nogama i rukama pretpostavili smo da smo našli poglavaricu ili princezu iz starijeg željeznog doba i zato smo joj dali ime Blanka, po našoj princezi atletike, rekao je za Jutarnji list Čučković.
Na ovoj lokaciji za koje se pretpostavlja da je ilirsko svetište pronađeno je više od 600 glinenih idola koji dokazuju pretkršćansku praksu idolopoklonstva dok se zbirka nalazi u karlovačkom muzeju.
KAportal.hr