

Lijepa tradicija okupljanja Dubovčaka, građana iz dijela karlovačke gradske četvrti – od “Farofa” (starog Župnog dvora) do Pivovare i pokrajnjih ulica Njemčićeva i Šporerova (bivša Masna ulica), nastavljena je u subotu 8. rujna u Pivnici Đovi podno crkve Majke Božje Snježne na Dubovcu. Okupilo ih se 52. To je dosad najveći broj. Najstariji prisutni koji su odavno već premašili 70-tu i dobrano zakoračili u osmo desetljeće života bili su Dubravko Krčevski – Cvek, Mihajlo Hrastov, Drago Pereško – Beli i Branko Matejić – Banči. Matejić je sa svoja dva brata – Juricom i Vladom rođen u Bastjančićevoj kući gdje je njihova majka Dragica u svom stanu ugostila mnoge Dubovčake te im kriomice, na crno, točila vino i rakiju.
Nakon čašice više često puta su kod “Drage” zasvirali “dubovački guci” koje je na violini predvodio lokalni “brico” Anton Furlić. Inače, dubovačka djeca redovito su se šišala “Kod Furlića” čija je brijačnica bila u Geričevoj kući. Za “ceremonijal” šišanja čuo je cijeli Dubovac jer su iz brijačnice odzvanjali dječji plač i dreka. Tako je, naime, najmlađi “Đovi” – Tomislav, zaradio nadimak “Furla”. Karlovčani se dobro sjećaju i brijačeve supruge, tete Rezike, koja je godinama kidala karte na ulazu u kino Edison i kod koje su djeca imali poseban tretman – tolerirala im je švercanje.

Poznati Dubovčaki
Premalo se u javnosti zna za poznate Dubovčake. Na primjer, Dr. iur. Leo Pfeffer bio je istražni sudac u Sarajevu procesu Gavrila Principa i zet Josipa Salamona koji je bio poznati trgovac i zemljoposjednik, tast Vladimira Bogovića – predvodnika Hrvatskog sokola. Franjo Vranić bio je najpoznatiji karlovački kuhar pive – bier braver. Dubovački zet Stanko Šibenik bio je ministar u Kraljevini Jugoslavije. Oženio je Katicu Gerić – sestru Tome Gerić koji je bio jedan od najpoznatijih karlovačkih trgovaca željeznom robom. Kao rodoljub je 1937. godine uhićen zbog vješanja hrvatske trobojnice u “srcu” Dubovca, na ulici između Gerićeve i Frketićeve kuće. Matija Gerić je pak bio kraljevski fotograf obitelji Karađorđević.
Najsnažniji čovjek u povijesti Dubovca bio je Janko Gerić. On je snagom vlastitih mišića držao dva belgijska konja, vlasništvo Pivovare, nosio je bačvu od 100 litara na udaljenost od 20 metara, a 70 metara je nosio 400 kg brašna. U Montevideu (Urugvaj) je na hrvanju zaradio hotel. Postolar Josip Antonac, otac je sinova Josipa (danas svećenika u Njemačkoj) i Nikole. Nikola je bio član diverzantske skupine “Feniks”, zarobljen je i bez suda pogubljen. “Dobri duh” Dubovca bio je trgovac Janko Kučinić koji je imao dućan u Frketićevoj kući. Ubio ga je 1945. Viktor Koričan – egzekutor UDBA-e. U Frketičevoj kući je kao dječak živio i poznati karlovački liječnik dr. Boris Morsan.
Nikola Frketić st. bio je kućevlasnik i gostioničar, a Nikola Frketić ml. koja su zvali “Koljega”, poznati je dubovački kočijaš, ljubitelj konja. Završio je trgovačku akademiju. Brijač Anton Furlić bio je i najpoznatiji dubovački svirač, prvak na violini i bisernici. Ljudevit – Lujo Bastjančić znan je kao zabavljač – pučki pjevač i gitarist. Inače je bio i prvi šef poslovnice Gorenja u Karlovcu. Njegov otac, također Ljudevit Bastjančić st., bio je najpoznatiji dubovački mesarski obrtnik. Sa ženom Danicom je 1945. uhićen i od Koričana sproveden u logor Stara Gradiška. Njegov brat Franjo Bastjančić st. bio je istaknuti glazbenik na gitari i harmonici. Posjećivao ga je Stjepan – Đimi Stanić. Slavo Matušin bio je poznat kao veliki bećar. Josip – Joga Novosel je bio prvi tehnički direktor Karlovačke pivovare za čijeg je razdoblja Pivovara doživjela svojevrsni “preporod” znatno povećavši proizvodnju piva a na tržište su plasirali bezalkoholno piće Jupi. Vladimir Krčevski bio je sudski namještenik, estet i prvi tajnik HDZ-a grada Karlovca. Stolarski majstor Ferdinand Kaspert poznat je kao najbolji izrađivač pogrebnih ljesova.
Ivan Mađarić bio je znameniti karlovački automehaničar. Kad nije bilo dijelova za aute sam ih je lijevao i obrađivao. Nije bilo Karlovčana koji nije čuo za pismoslikara Mirka Bračuna. Rodom Zagorac a dušom Dubovčak. Strojobravar Juraj Babić bio je “haus” majstor Dubovca. Zvonar Stjepan Vinski poznati je recitator pjesme “Srpanjske žrtve”. Muhamed Muminović – Nagib bio je glasoviti karlovački konobar, Slavek Šmuk st. je bio najpoznatiji nogometaš NK Viktorija sa Dubovca itd…
Svijeća za sve Dubovčake i branitelje
Dubovčaki svoju četvrt vole zbog toga što im je draga i posebna. Poznato je već da su se mladi najviše okupljali oko Veslačkog i Rukometnog kluba, međutim malo ih zna da su Karate klub Karlovac (danas KK Kaplast) osnovali mladići iz spomenutog dijela Dubovca. Pod vodstvom Želimira Feitla – Žige između ostalih su osnivači karlovačkog karatea bili: braća Spahija – Zdravko i Jurica, Marijan Hajdinić, Berislav Glazer, Zdravko Lipovščak, Kruno Sorko, Miljenko Ožvald…
Otišlo se pred Nacionalno svetište Sv. Josip na zajedničko fotografiranje za uspomenu, a pred križem ispred crkve Tomislav Čavlović je zapalio svijeću u spomen na sve Dubovčake kojih više nema na životu, kao i za sve hrvatske branitelje. Drago Špoljar je započeo moliti Oče naš, a što su naravno svi nazočni prihvatili. Potom je započelo druženje uz obavezno prisjećanje na djetinjstvo i mladenačke dane provedene, ako ne u najljepšem dijelu grada Karlovca onda zasigurno u najtradicionalnijem kvartu, a što je i ovim susretom i potvrđeno. Dugogodišnja prijateljstva, kumstva i rodbinske veze ostala su nešto što ih povezuje tijekom godine i za cijeli život.
Nazočni 8. rujna 2012. godine: Braća Čavlović – Damir, Anđelko i Tomislav, Miljenko Ožvald, Tomislav Gerić, Zlatko Trogrančić, Boris Toffolon, Miroslav Mišić, Ivan Sečen, Vladimir Vojak, Vjekoslav Mađarić, Dražen Mamić, otac i sin Matejić – Branko i Miljenko, Vjekoslav Šmuk, Drago Špoljar, braća Tutek – Zvonimir i Milan, Marijan Hajdinić, Zdravko Tomašić, Zdravko Salopek, braća Tonkli – Cvetko i Eduard, Ivan Požar, Tomo Modrušan, Ivan Brajdić, Ivan Vuljanić, Mihajlo Hrastov, Dubravko Krčevski, Drago Pereško, Damir Krčevski, Miroslav Filipčić, Hinko Toplak, Branko Japec, Željko Obradović, Branko Jardas, Goran Puntar, Vladimir Latković, braća Spahija – Zdravko i Jura, Bruno Silić, Vladislav Blažun, Ivan Majurec, Zvonko Hreljac, Krunoslav Sorko, Zlatko Filipčić, Ivica Krstačić, Želimir Feitl, Marijan Bežan, Berislav Glazer, te braća Ivan Bonetić i Marijan Bakić.
KAportal.hr