– Gradska toplana” d.o.o. može sklopiti ugovor o isporuci toplinske energije isključivo s vlasnikom stana (nekretnine) sukladno Zakonu o općem upravnom postupku, a predstavnik stanara nije pravna, već fizička osoba i nema nikakve zakonske ovlasti potpisivati bilo kakve ugovore u ime stanara, tvrdi predsjednik Regionalne organizacije zaštite potrošača Željko Tomašić. Podsjetimo, ROZP je zajedno s Udrugom stanara i suvlasnika grada Karlovca prije par tjedana krenuo u razgovore s predstavnicima nove Toplane, a kako bi pomogli u informiranju građana, ali i da vodstvo novoosnovane gradske tvrtke transparentno krene u poslovanje u dolazećoj sezoni grijanja.
No zapelo je na prvom koraku jer je direktor Gradske toplane izjavio da će ugovore o isporuci toplinske energije potpisivati s predstavnicima stanara što, u udrugama, smatraju protuzakonitim.
– Ako je nemoguće zadovoljiti sve uvjete, onda smatramo da se mogu potpisati “ugovori na određeno” (izjava u zapisnik) tj. samo za ovu ogrjevnu sezonu, kako bi se potrošačima omogućilo vrijeme za prosudbu i izbor najpovoljnijeg grijanja svojeg objekta, dodaju u ROZP-u. Kako navodi Tomašić, mjerenje i obračun isporučene toplinske energije Gradska toplana ne može vršiti na način “stare” Toplane jer je njoj omogućavao “prešutni ugovor” tj. višegodišnje korištenje njihove usluge.
– Gradska toplana može sklopiti ugovore kakve prihvate potrošači, bez uvjetovanja, a ako potrošači ne prihvate i ne potpišu ugovor, Gradska toplana je obvezna tom pojedincu uskratiti uslugu. Mjerenje isporučene toplinske energije je sukladno zakonu, ako se to radi na mjernom instrumentu na ulazu u stan, a eventualne gubitke može pokriti na način kao “struja na stubištu”. Gradska toplana sukladno zakonskim standardima pruža uslugu, bez razdjelnika topline, bez plastične stolarije, bez “termo fasada” preko mjernog instrumenta koji mjeri potrošnju, a ne procjenu potrošnje ili emisiju grijaćeg tijela, stoji u priopćenju ROZP-a.
KAportal.hr