Da se napušteni i devastirani gradski prostori mogu pretvoriti u one dostojne divljenja dokazali su sportski entuzijasti koji vode TKD Banija. Uz puno utrošenog vremena, vlastitog rada, odricanja i isključivo iz vlastitih sredstava kluba, uz pomoć roditelja djece koja se u nedostatku prostora trenirali po stanovima Karlovac je na Mažuranićevoj obali dobio trening centar iz kojeg sada polako, ali sigurno izlaze sportaši s velikim rezultatima na nivou države, ali i Europe i svijeta.
– Zbog izuzetno velikih rezultata gradonačelnik nam je pomogao i dodijelio prostor. Bio je devastiran, a u njega nitko nije kročio dvadeset godina. Njegovo stanje je bilo nalik na današnji hotel Korana. Vlastitim sredstvima, koji su kapali, uprava kluba, treneri, roditelji i ostali dragi prijatelji pomogli su da u 18 mjeseci od gotovo 300 četvornih metara devastiranog prostora učinimo najglamurozniju dvoranu za treniranje. Ukupno je uloženo oko 400 tisuća kuna, a financirali su se tako da kako god im je koja članarina bila uplaćena, kupovali smo materijale za izgradnju.
Uz veliku pomoć roditelja i prijatelja koji su pomogli klubu kroz donaciju i materijale, trening centar je poprimao formu, ispričao nam je trener Neven Trbojević koji je također tisuće sati proveo na uređenju, uglavnom s alatom svih vrsta u rukama.
Kako dodaje, nakon godinu i pol dana lutanja, po prvi put im se ostvario san treniranja u vlastitom prostoru. Nakon prvog plakatiranja upisalo se 80-tak novih članova, a klub je zaposlio četiri trenera kako bi što kvalitetnije radili sa svakom selekcijom djece. Trenutno klub broji oko 130 članova i radi sa svim dobnim skupinama od 4. godine nadalje.
– Pošto je klub iskoristio svaki prostor u centru, svaki sportaš ima punu pažnju i uvjete za vrhunski rezultat. Sama dvorana ima 170m2 a uz nju je i caffe bar za roditelje, svlačionice, saunu, ured, sobu za masažu, sobu za analizu i ergogenezu borbi, klupsko kino, salon za njegu tijela i fizioterapiju koju obavlja jedan od trenera s titulom višestupnika fizioterapije. Centar je opremljen elektonskim sustavom, kamerama, alarmom, uglavnom sadrži sve što nisu imali i čemu su težili kako bi postali veliki, priča Trbojević.
A počeli su vrlo teško. Taekwondo klub Banija osnovan je 1996 godine na Baniji gdje je i započeo svoje djelovanje. U svom životopisu klub je uredio i boravio u pet dvorana, od kojih su svi bili u privatnom posjedu. Kao i većina sportskih klubova, i ovaj se susreo s problemima u sportskom životu kao što su besparica za financiranje turnira izvan Hrvatske, vrbovanje drugih klubova za najboljim borcima. Priča o prostoru je zaista duga. Nikada nisu imali sreće s njime i problem treniranja je uvijek visio oko vrata treneru. Svaki put nakon uređivanja tuđeg prostora, morali su ga napustiti zbog visokog najma, stalnih povećanja najamnina, a ponekad su ih morali napustiti iz sebi nepoznatih razloga. Sve je to zajedno moglo dovesti do kolapsa kluba.
Danas je situacija srećom drugačija. Kako dodaje Trbojević, uz vrhunske uvjete i kvalitetan rad klub je u ovom centru dobio i prvu sportašicu Mateju Kunović koja je nakon 45 godina postojanja taekwondoa u Karlovcu osvojila svjetsku medalju, te je proglašena mladom najboljom sportašicom Hrvatske, gdje je dobila nagradu Dražena Petrovića. Uz vrhunski stabilan klub koji dokazano ima najbolje borce u državi, dobro su se pokazali i sponzori koji su riješili sve financijske probleme kluba, pa tako svake godine putuju s borcima u drugu državu na priznate svjetske turnire. Tako su borci Banije sudelovali na prvenstvima u Americi, Koreji, Vijetnamu, Meksiku, Egiptu i cijeloj Europi. Ono što je bila njihova velika briga, danas za vrijeme svjetske krize njima je nepoznanica. Najbolje seniorske borce klub je dodatno motivirao novčanim nagradama, a najbolji sportaši imaju sistem klupskih stipendija financiranja klupskih putovanja.
Prije desetak godina klub se borio za mrvice u gradu, a danas uživa svjetska i Europska prvenstva s najboljim borcima u klubu koji su zaslužni za ovo stanje. Njihova imena su: Renato Krmpotić, Marija Vičić, Mateja i Tena Kunović, Ana i Ivana Vranešić, Nancy Magdić, Luka Mlinac, Ana Đarmati, Iva Požega, Sara Protulipac, Ljiljana i Dominik Brkić, Anton Španić i drugi. Svojom žrtvom u posljednjih 16 godina mrkotrpnog rada stekli su ugled, status i prepoznatljivost. Svaki novi član koje pristupi klubu, postaje dio ove velike priče koja do malih ljudi stvori klub među prvih pet po kvaliteti u Hrvatskoj. Danas imaju velike planove na svjetskoj razini, pripremaju se za sljedeću olimpijadu. Znaju da je za takav rezultat potrebno strpljenje, ali sigurni su da će dati barem jednog potencijalnog kandidata na kojeg će svi Karlovčani biti ponosni.
KAportal.hr