Vodovod i kanalizacija d.o.o. ima novu sistematizaciju radnih mjesta i može je se shvatiti kao uvod u rasformiravanje Jedinice projektne implementacije (JPI) kao ustrojstvene jedinice ovog gradskog poduzeća. Naime, JPI je u jeku ostvarenja ISPA projekta kojim će biti riješen problem gradske odvodnje i čistoće karlovačkih rijeka imala deset djelatnika u jedinici, sad je spala na četiri slova i to djelomično sa smanjenim koeficijentima, što je vrlo neobična “nagrada” za privođenje kraju projekta u suradnji s EU.
Kako doznajemo, sistematizacija je napravljena bez analitičke procjene povjerenstva, po nahođenju direktora, a to nahođenje potvrđuje Nadzorni odbor tvrtke. U sistematizaciji, osim detronizacije JPI, ima popriličan broj neobičnih rješenja. Dok su nekim novopridošlim zaposlenicima kao što je slučaj sa sinom dogradonačelnice Marine Kolaković, zaposlenom na poslu stručnog suradnika za geologiju, iz nekog razloga koeficijenti za plaću rasli, nekima su iz jednako nepoznatih razloga padali. U sistematizaciji se otvara novo mjesto pomoćnika direktora, ali je rubrika s imenom prazna, baš kao i na važnim pozicijama ekologa i voditelja sektora tehničke podrške i razvitka.
Osim voditelja, još neko vrijeme prije gašenja, u timu JPI ostaju glavna inženjerka, tajnica – prevoditeljica i referent za financije. Svo ostalo tehničko osoblje preraspoređeno je u druge jedinice poduzeća.
Zanimljiva odluka direktora Ivana Mrzljaka s obzirom da ISPA traje do trenutka kad započne garantni rok Strabagovih uređaja, a uređaji još nisu dobili od strane nadzora potvrdu za probni rad. Koliko je završetak projekta zahtjevan i nepredvidiv pokazali su problemi s puštanjem u rad crpne stanice “Grad” kod zgrade “Šumarije”. A treba ih staviti u funkciju još sedam, sa svim mogućim tehničkim poteškoćama, tehničkim pregledima i pratećom papirologijom.
Polagano gašenje Jedinice projektne implementacije iako posao s ISPA projektom još nije završen nije upitna odluka samo na razini “Vodovoda i kanalizacije” nego je treba sagledavati u širem okviru. Naime, kukamo kako nemamo dovoljno obrazovanih ljudi, s dovoljno iskustva, sa znanjem stranih jezika koji su ključni u ostvarenju projekata iz predpristupnih fondova EU. JPI se u zadnjim godinama “prekalio” u suradnji s europskim koordinatorima, to su ljudi koji su imaju dragocjeno iskustvo rada na velikom EU projektu od početka do kraja, tim koji razumije EU projektni “modus operandi”. Rasformiravanje jedinice projektne implementacije stoga nije loš potez samo za jednu gradsku tvrtku, već za Karlovac općenito, jer bi se JPI mogao i morao iskoristiti za druge, ne nužno komunalne projekte u kontekstu privlačenja i iskorištavanja sredstava iz EU fondova.
KAportal.hr