O najtežim danima Karlovca i Vukovara na drugom Karlovačkom salonu

O najtežim danima Karlovca i Vukovara na drugom Karlovačkom salonu

Pred velikim brojem uzvanika i ostalih građana, među kojima je bilo i Vukovaraca koji danas žive u Karlovcu, održano je drugo izdanje “Karlovačkog salona” u organizaciji udruge Novi Svijet / Urbani, posvećeno gradovima Karlovcu i Vukovaru i njihovim ratnim i postratnim sudbinama, u mnogo čemu sličnim. Bilo je i simbolike u prisjećanju na najteže dane Karlovca i Vukovara u danima kada se prisjećamo okupacije Vukovara, a istovremeno se očekuju i vijesti o presudi hrvatskim generalima.

Vukovarsku stranu predstavljao je posljednji zapovjednik obrane Vukovara, Branko Borković – Mladi Jastreb, karlovačko ratište brojni zapovjednici vojnih, policijskih i specijalnih postrojbi, na čelu s brigadirom Dubravkom Halovanićem, koji je uz Andreu Štalcar-Furač iz udruge Novi Svijet / Urbani i moderirao diskusiju. Tadašnji načelnik PU karlovačke Ivan Štajduhar, stožerni brigadir Ivan Polović, zapovjednik 110. brigade Rudolf Brlečić, brigadir Halovanić, Mijo Laić…govorili su o situaciji u gradu na četiri rijeke u tim danima, vukovarske strane o situaciji o gradu-heroju na Dunavu govorio je brigadir Borković, a osvrt na cijelo ratište dao je prvi zapovjednik i osnivač Vojne policije, pukovnik Ivan Grbavac Cobra. Burnim aplauzom pozdravljen je i Mišo Hrastov, koji je također bio nazočan ovom skupu.

Bilo je sjete, opravdanog ponosa na te časne dane, niz zanimljivih podataka mogli su čuti gosti koji su u dobrom broju ispunili karlovačku Gradsku vijećnicu. Brigadir Branko Borković naglasio je kako je u prvim danima rata na području cijele Hrvatske bilo oko 12.000 “dugih cijevi”, a danas imamo nekoliko stotina tisuća dragovoljaca. I civilna situacija je bila teška pa ističe kako je po dolasku u Vukovar naišao na gotovo prazan Ured za obranu, napustili su ga svi Hrvati, a na raspolaganje mu se stavio samo jedan Srbin.

Ivan Štajduhar naglasio je kako je na području koje je obuhvaćala Policijska uprava karlovačka u to vrijeme, bilo 627 časnika i dočasnika tadašnje JNA. Svima je ponuđeno da pređu u Hrvatsku vojsku, odazvalo se – tek njih 27. No, bilo je i uspjeha, pa je upravo na tom području došlo i do dva jedinstvena mirovna sporazuma sa Srbima na području Plaškog i u Gorskom Kotaru, gdje je narod predao oružje hrvatskim policijskim snagama i odbio sudjelovati u pobuni.

Prisutni su mogli vidjeti i zanimljive video materijale iz Karlovca i Vukovara. Upravo karlovački zanimljivi i vrijedni snimci, doveli su i do pitanja zašto su tadašnja stradanja Karlovca, za razliku od brojnih odličnih novinskih reportaža, razmjerno slabo popraćena na televiziji i zaključka kako je u tim danima propuštena prigoda da se svijetu putem televizijskih ekrana još zornije pokaže stradanje našeg grada.

No, za podsjetnik na herojske dane nikad nije kasno, pa je nedavno objavljena i glazbeno-lirska foto razglednica, s upečatljivim fotografijama Dinka Neskusila, koji je svojim objektivom marljivo bilježio te najteže dane grada na četiri rijeke.

Bila je ovo i prva poveznica u suradnji Karlovca i Vukovara. Trebao bi uslijediti i uzvratni posjet Karlovčana Vukovaru, gdje će se govoriti o ovim temama, ali i brojnim drugim mogućim oblicima suradnje na civilnom, društvenom i kulturnom planu.

KAportal.hr

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest