– Žao nam je što gospođa Vranić u javnosti pokreće raspravu koja se ne temelji na stvarnim činjenicama i što na određeni način ukazuje na njenu nedovoljnu upućenost u to što su to stvarno “europska” načela koja spominje. Ovako, naime, počinje reagiranje dožupana Josipa Šafara na tekst objavljen na KAportalu u kojem gradonačelnica Ozlja Biserka Vranić objašnjava razloge zbog čega ne želi da se Ozalj zasad priključi Razvojnoj agenciji Karlovačke županije. Kako nastavlja Šafar, teško je europskim nazvati njeno donošenje sudova o radu Razvojne agencije Karlovačke županije i isticanje veće uspješnosti u kandidiranju projekata Grada Ozlja i susjednih jedinica lokalne samouprave u odnosu na druge ustanove i institucije Karlovačke županije.
Zbog velikog interesa javnosti, nastavak reagiranja objavljujemo u cijelosti:
– Odluka nekih jedinica lokalne samouprave da se ne uključe u Županijsko partnerstvo i ne postanu suvlasnici Razvojne agencije njihovo je pravo. Prijetnje da oni koji neće surađivati sa Razvojnom agencijom neće moći kandidirati vlastite projekte nemaju osnova, jer postoji dovoljno programa na koje se može samostalno aplicirati. Ipak, ukoliko neka jedinica lokalne samouprave izbjegava partnerstvo sa ostalim predstavnicima svoje regije nužno će rezultirati slabijim ocjenama njihovih projekata jer se za partnerske projekte dobiva više bodova.
– Isticanje (kao negativne) činjenice da je od 25 projekata samo 5 prihvaćeno i da su oni “osmišljeni” od strane posebno uspješnog grada Ozlja i općina koji graniče sa Republikom Slovenijom samo je djelomično točno. Naime, postotak od 20% prihvaćenih projekata od ukupno kandidiranih nije tako loš postotak kada se zna da od je od otprilike 120 projekata na posljednjem natječaju Prekogranične suradnje sa Slovenijom prihvaćeno oko 10 posto predloženih. Sličan postotak prihvaćenih projekata je u posljednjem natječaju prekogranične suradnje između Hrvatske i BiH.
Veća “uspješnost” projekata iz jedinica lokalne samouprave koje graniče sa Slovenijom rezultat je činjenice da program prekogranične suradnje sa Slovenijom traje najduže od svih programa prekogranične suradnje. On je započeo još kao Interreg A Susjedski program Slovenija/Mađarska/Hrvatska 2004-2006 i prvi kontakti započeli su kao suradnja slovenskih i hrvatskih prekograničnih partnera sa jedne i druge strane granice. U međuvremenu već su prošla i dva IPA natječaja prekogranične suradnje Slovenije i Hrvatske.
Kroz te kontakte partneri iz Slovenije su prenijeli iskustva svojim prekograničnim partnerima, što je i svrha prekogranične suradnje. U prvoj fazi su partneri iz Slovenije odrađivali najviše poslova u pripremi projekata i za hrvatske partnere. Na taj je način Grad Ozalj i jedinice lokalne samouprave bliže Sloveniji postali i “uspješniji” od drugih. Treba ipak reći da su u pripremi projekata za prekograničnu suradnju sa Slovenijom značajan doprinos dali predstavnici nevladinog sektora iz Karlovca, i drugih institucija, a među njima je i Upravni odjel za europske integracije Karlovačke županije. I druge institucije u Karlovačkoj županiji su sudjelovale ili sudjeluju u zajedničkim projektima u različitim programima. Zato nema potrebe isticati nekoga kao posebno uspješnoga. Treba istaknuti još dvije bitne stvari.
Jedna je problem nedostatka spremnih projekata za kandidiranje. U vrijeme izrade ROP-a Karlovačke županije vrlo malo je bilo spremnih projektnih prijedloga za kandidiranje. Od preko 400 projektnih ideja jedva je 1% imao potrebnu dokumentaciju i bilo spremno za kandidiranje. Danas su stvari puno drugačije. Sve više institucija, ustanova i gospodarstvenika se pojavljuje na natječajima sa svojim projektima. Ipak, to ne znači da će samim tim što postoje biti i financirani. Konkurencija projektnih prijedloga je velika i prema statistici EU jedan projekt prolazi tek u trećem pokušaju. Zato je potrebno puno upornosti, strpljenja dobre suradnje sa partnerima da bi nešto postigli. Konfrontacija različitih mišljenja je u tom smislu pozitivna, ali manipuliranje činjenicama nikome ne koristi. Veći dio onoga što je gospođa Vranić rekla ima dimenziju političke rasprave i može se razumjeti kao priprema za predstojeće izbore. Ipak, trebalo bi imati mjeru kada se kvalificira rad nekih institucija kao što je Razvojna agencija Karlovačke županije koja je važna karika u pripremi, kandidiranju i provedbi projektnih prijedloga iz EU fondova za sve jedinice lokalne samouprave, ustanove i gospodarstvenike sa područja Karlovačke županije, a što znači i za Grad Ozalj.
Karlovačka županija i Razvojna agencija u tom smislu su otvorene za suradnju i argumentiranu raspravu, što očekujemo i od predstavnika drugih jedinica lokalne samouprave.
KAportal.hr