Kina su umrla, a i zadnja karlovačka videoteka ne osjeća se baš najbolje

Kina su umrla, a i zadnja karlovačka videoteka ne osjeća se baš
najbolje

Karlovčani već godinama nemaju u svom gradu priliku otići u kino pogledati novi film, tužna je činjenica da u Karlovcu ima mladeži koja nikad nije bila u kinu jer im financijska situacija roditelja ne dopušta odlazak u kino u Zagreb, a mnoge škole ne prakticiraju odlazak na kino-izlete. S obzirom da su se nedavno u Karlovcu jedna za drugom počele zatvarati i videoteke, uskoro se neće gdje imati posuditi niti DVD film. Nakon zatvaranja nekad popularnih “Charlie Chaplin” videoteka, posljednji Mohikanac videotekarstva je “Oscar” u Novom Centru, zgradi koju volimo zvati “vesele udovice”. Ne baš razgovorljiva djelatnica priznala nam je da su profitirali nešto time što su postali monopolisti na lokalnoj razini jer je nešto vjerne publike iz drugih videoteka prešlo kod njih, ali daleko je to od zlatnih dana VHS-a i najveće popularnosti DVD formata.

Neslužbena statistika na razini Hrvatske govori da je prije pet godina u Hrvatskoj bilo preko 1500 videoteka, danas je ih je manje od 150 i svakog ih je dana sve manje. Ovakav oblik iznajmljivanja filmskog materijala je u izumiranju. Razlozi su brojni i evidentni. U zlatno doba VHS-a i DVD-a distributeri su si mogli dozvoliti da videotekarima prodaju filmove u paketima od pet ili deset filmova, od kojih je jedan hit i isplatit će se a ostalih četiri je B-produkcija koja je čisti gubitak. Tako su videoteke teško ostvarivale veću akumulaciju kapitala za crne dane, ali to je najmanji problem. Kao što je u pjesmi The Bugglesa “video killed the radio star”, tako je Internet ubio video. Danas je moguće, besplatno i ilegalno skinuti s Pirate Baya ili nekog sličnog peer-to-peer internetskog servisa filmove koji još nisu došli u kina, takozvane DVD screenere, DiVx-e ili R5 kopije slabije rezolucije od DVD-a, ali daleko bolje od nekadašnjih VHS kazeta što je dakako protuzakonito.

Nadalje, videoteke su nekad, dok tržište i regulativa nisu bili sređeni, mlatile teški novac na presnimljenim kazetama, zadnjih godina to nije bilo moguće. Na kraju, mogućnost iznajmljivanja filmova direktno iz fotelje preko servisa kao što je MaxTV zabili su zadnji čavao u lijes videoteka. Ne treba zaboraviti ni moment gospodarske krize koja prosječnog korisnika tjera da radije stoti put pogleda “Prohujalo s vihorom” na TV-u besplatno, nego drugi dio Iron Mana na DVD-u za 15 kuna. Uza sve, filmski distributeri očito su postali svjesni da više nemaju kome prodavati filmove, pa su počeli preko trgovačkih lanaca (Konzum) prodavati nove naslove na DVD-u, utaknute u ekonomičnu papirnatu ambalažu, po cijeni jednog posuđivanja, po 15 kuna. Na kraju, novi savršeniji format nakon DVD-a, nije oživio u videotekama, uređaji za reprodukciju su i dalje relativno skupi, a cijena filmova ili praznih diskova ne pružaju puno nade da će Blu-ray  kod nas ikad uhvatiti korijena. Previše ubitačnih momenata da videoteke ne bi završile na smetlištu povijesti.

Posudba novog filma u jedinoj preostaloj karlovačkoj videoteci je 15 kuna, stariji naslovi posuđuju se i za pet kuna i djelatnica kaže da se još da živjeti od iznajmljivanja filmova i dodatnih djelatnosti kao što je prodaja grickalica i cigareta.  Iznosi nam i zanimljiv podatak da videoteka ima oko 3000 članova. Dakle, interes za film u kvalitetnom formatu postoji. I ako se ona zatvori, 3000 stalnih ili povremenih korisnika ostat će bez jednog izvora zabave i kulture. Očito da postoje oni koji ne žele ili ne znaju skinuti film s interneta i što s njima nakon što “Oscar” u “veselim udovicama” poklekne? Kao i u slučaju ploča i CD-ova, ne bi bilo zgorega da Gradska knjižnica na sebe preuzme dio tereta i kupovinom važnijih naslova pokrpa tu rupu u ponudi i doprinese da filmu sklona populacija s članskom iskaznicom pokojnih videoteka ne bude prisiljena prijeći u ilegalu Internet-video piratstva.

KAportal.hr

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest