Originalni restaurirani kameni rimski vojnik i natpisna ploča graditelja drugog kata Tounjskog mosta vraćaju se na kameni most – dogovorio je tako načelnik Tounja Ivica Sopek s ravnateljicom Zavičajnog muzeja u Ogulinu Nikolinom Luketić. Spomenuti kip od propadanja je spašen zahvaljujući muzeju te je neko vrijeme “boravio” u Ogulinu odakle se vraća na ogradu mosta.
– Veliko hvala gospođi Nikolini Luketić što je brižno čuvala i uredila našeg stanara i čuvara mosta a zatim ga nesebično vratila općini Tounj. Most će uskoro, kada se postave svi kipovi i ploče, biti velika atrakcija i mamac za turiste, jer će biti jedan od posebnih kulturnih spomenika – mostova ne samo u Hrvatskoj nego i u svijetu. Mi kao mještani moramo biti ponosni što se baš nalazi u našem kraju i moramo ga čuvati za slijedeće generacije – poručio je svojim sumještanima načelnik Sopek.
Na mostu su trenutno dva od četiri vojnika. Ovaj “ogulinski” bit će treći, a posljednji će se postaviti nedavno pronađeni u Tounjčici koji se trenutno restaurira. Dvokatni kameni most jedini je u Hrvatskoj i jedan do rijetkih u svijetu ponos je i zaštitni znak Tounja, izgrađen na Jozefinskoj cesti iznad rijeke Tounjčice. Prvi kat izgradio je 1775. godine najpoznatiji hrvatskih cestograditelj Vinko Struppi. Godine 1836. mostu je dodan još jedan kat kako bi se ublažila velika strmina, a preuredio ga je major austrijske vojske Josip Kajetan Knežić, također poznati graditelj cesta. Na most su tada postavljena četiri kipa rimskih vojnika sa štitom i kacigom, kako bi podsjećali na staru rimsku cestu koja je povezivala Seniu (Senj) i Sisciu (Sisak). U granatiranju 1943.godine za vrijeme povlačenja partizana mosta je oštećen, a srušeni su i kipovi.
KAportal.hr