Vijesti poput one da je problematični 15-godišnjak ubio svoje rođake jer mu nisu dopustili da viđa svoju 12- godišnju djevojku, ili da je 15-godišnji učenik srednje škole oteo 23 kolega i na kraju počinio samoubojstvo, šokantne su i zabrinjavajuće. No, nažalost, u Americi su one već dugo svakodnevica, rekla je dr. Phyllis Gerstenfeld, predsjednica Odjela za kriminalistiku pri California State University, koja je u Knjižnici za mlade u Banjavčićevoj ulici održala predavanje pod nazivom ”Youth violence”.
Izlaganje, koje je su sa zanimanjem pratili učenici 1. i 3. razreda Ekonomske škole Karlovac, govorilo je i o skupinama koje najčešće prakticiraju nasilno ponašanje, a to su ulične bande, kojih je u Americi čak tridesetak tisuća, i u kojima je članstvo najčešće bazirano na etničkoj, rasnoj ili geografskoj pripadnosti. Nasilje među mladima sve je više prisutno i u osnovnim i srednjim školama.
Faktori koji utječu na nasilno ponašanje su brojni, od bioloških i psiholoških predispozicija, pa sve do onih češćih, društvenih faktora, poput loše financijske ili nesređene obiteljske situacije.
Iznimno značajan je i utjecaj medija, budući da glavni junaci u filmovima najčešće silom istjeruju pravdu, kao i činjenica da je oružje u Americi mladima lako dostupno.
Nužno je educirati ne samo djecu u školama, nego i roditelje kako da na pravi način pristupe problemu koji ima njihovo dijete. Budući da se bijes i ogorčenost kod mladih ljudi često javlja i zbog loše financijske situacije, politička i financijska stabilnost u državi itekako mogu doprinijeti boljoj situaciji u društvu što se tiče nasilja, kaže Gerstenfeld .
I dok su Sjedinjene Američke Države pri vrhu ljestvice prema stupnju raširenosti nasilja među mladima, zajedno s Kolumbijom i Portorikom, Hrvatska je na solidnom 41. mjestu ove ljestvice. Pri dnu ljestvice su očekivano visoko razvijene zemlje poput Japana i Švedske.
KAportal.hr