Priopćenje Ministarstva o slučaju tvrtke T7 VIS i spaljivanju otpadnih ulja

Priopćenje Ministarstva o slučaju tvrtke T7 VIS i spaljivanju
otpadnih ulja

Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva reagiralo je priopćenjem na posljednje medijske napise o spaljivanju opasnog otpada u Dugoj Resi i postupanju Ministarstva u predmetu izdavanja dozvole i nadzora rada tvrtke T7 Vis d.o.o. u Dugoj Resi. Priopćenje prenosimo u cijelosti:

“Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva izdalo je tvrtci T7 VIS d.o.o dozvolu za suspaljivanje otpadnih ulja u energani pogona u Dugoj Resi za proizvodnju toplinske energije koju će koristi u tehnološkom procesu za dobivanje pare koja se koristi u proizvodnji i za zagrijavanje prostora. Dozvolom je tvrtki dopušteno korištenje 40% udjela otpadnih ulja a ostalo trebaju biti neki drugi energenti kao na primjer lako lož ulje Osnovna djelatnost tvrtke je proizvodnja tekstilnih proizvoda od pamuka. Zahtjev za izdavanje dozvole podnesen je 24. prosinca 2010. a dozvola je nakon provedene zakonom propisane procedure izdana 25. veljače 2011. U dozvoli se izrijekom kaže da se proces energetske oporabe otpadnih ulja mora odvijati na način koji ne utječe na onečišćenje okoliša. Tvrtka je dužna kontinuirano pratiti emisije u zrak a one moraju biti u granicama propisanim Uredbom, dužna je voditi očevidnike otpada i poduzimati sve ostale zakonske obveze.

Budući da je tvrtka s obavljanjem spaljivanja otpadnih ulja započela i prije izdavanja navedene dozvole intervenirala je inspekcija zaštite okoliša Ministarstva i usmenim rješenjem od 29. prosinca 2010. zabranila djelatnost gospodarenja otpadnim uljima do pribavljanja zakonom propisane dozvole. U međuvremenu je inspekcija zaštite okoliša provodila kontrolne nadzore kako bi utvrdila postupa li tvrtka sukladno naređenim mjerama. Na zahtjev inspekcije obavljeno je 9. i 10. lipnja 2011. uzorkovanje otpada tj. otpadnog ulja putem ovlaštenog laboratorija Zavoda za javno zdravstvo Andrija Štampar iz Zagreba. Inspekcija je 30. lipnja zaprimila rezultate analize uzetih uzoraka koji su pokazali da tvrtka termički obrađuje otpadna ulja protivno dozvoli te je odmah 1. srpnja 2011. obavljeno pečaćenje ventila u pumpnoj stanici kojim se onemogućava korištenje otpadnih ulja za spaljivanje. Inspekcija je također 14. lipnja 2011. rješenjem naredila provođenje mjerenja emisija teških metala, dioksina i furoana u otpadnim plinovima te kontinuirano mjerenje emisija onečišćujućih tvari u zrak. Nadalje, inspekcija je 28. i 29. lipnja 2011. donijela ukupno 5 rješenja kojima se nalaže tvrtki usklađenje sa propisima o zaštiti zraka i otpadu. Inspekcija je tijekom dosadašnjeg postupanja protiv tvrtke podnijela ukupno četiri optužna prijedloga te kaznenu prijavu zbog povrede propisa o zaštiti okoliša. Također je i po dojavi građana putem Centra 112 i Policijske postaje Duga Resa o dimu iz tvornice, inspekcija 6. srpnja 2011. obavila pregled i utvrdila da kotlovnica nije u funkciji, niti je pečat uklonjen, što znači da takva dojava nije potvrđena.

Posebno ističemo da je zaštita rijeke Mrežnice u nadležnosti Ministarstva regionalnog razvoja šumarstva i vodnog gospodarstva odnosno Vodopravne inspekcije.

Slijedom svega navedenoga proizlazi da je Ministarstvo na čelu kojega je ministar Branko Bačić poduzelo sve zakonom propisane korake i sankcioniralo u konkretnom slučaju svaki utvrđeni propust te stoga smatramo da su konstatacije o ministrovu pogodovanju potpuno neistinite i zlonamjerne.”

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest