
Od planiranih 3,2 milijuna kuna, Grad Karlovac je u prvih šest mjeseci ove godine od spomeničke rente uprihodovao tek 933 tisuće kuna pa je upitno hoće li se moći ostvariti sve planirano u Programu očuvanja i obnove objekata i infrastrukture zaštićene spomeničke baštine, kojeg Grad provodi, odnosno sufinancira. Za usporedbu, u prošloj, također kriznoj godini, u prvih šest mjeseci naplaćeno je čak 2 milijuna i 46 tisuća kuna od čega je, kad se odbije dio koji odlazi državi, u gradski proračun otišlo 1,22 milijuna kuna.
Kako nam je predočila glasnogovornica Grada Andreja Barberić, za obnovu objekata, odnosno fasada u okviru pomoći vlasnicima zgrada u zaštićenoj zoni, namjenski je osigurano 400 tisuća kuna. Na dva raspisana javna poziva u siječnju i svibnju pristiglo je tek 13 zahtjeva od čega je deset u skladu s dokumentacijom i prihvaćeno za sufinanciranje. U 2009. godini je sredstvima spomeničke rente obnovljeno čak 27 objekata za što je Grad izdvojio oko dva milijuna kuna.
Optimistični su planovi rekonstrukcija i dodatnih ulaganja. Tako je za uređenje Trga bana Josipa Jelačića planirano čak pola milijuna kuna, za rekonstrukciju objekata u vlasništvu grada čak 600 tisuća dok bi za rekonstrukciju Hrvatskog doma trebalo pronaći čak 1,1 milijun kuna. U programu je i kapitalna donacija od 200 tisuća kuna karlovačkom Veleučilištu, dok bi izgradnja dizala za invalidne osobe trebala koštati 450 tisuća kuna.
– Dodatna ulaganja na građevinskim objektima: uređenje Trga bana Jelačića, rekonstrukcija objekata u vlasništvu grada, rekonstrukcija Hrvatskog doma, veleučilišta, dizalo za invalide, ocijenjeni su od strane Grada kao objekti sa stvarnim i hitnim potrebama održavanja, a sukladno raspoloživim sredstvima za ovu namjenu, odgovor je iz Grada iz kojeg se međutim ne može iščitati ima li Grad za njih sredstava. KAportal.hr