

Stručnjaci zagrebačkog poduzeća Dvokut ECRO dostavili su Gradu Dugoj Resi prvo privremeno izvješće o mjerenju onečišćenja zraka koje su od 5. srpnja do 15. srpnja provodili u Jozefinskoj ulici, kod drvene kuće. Potpunu sliku stanja onečišćenosti dat će analiza podataka dobivenih mjerenjima kod groblja u Sv. Petru te na trećoj lokaciji koja se tek treba odrediti, ali već ovi prvi rezultati mogu se nazvati zabrinjavajućima i Dugu Resu po zagađenosti zraka stavljaju uz bok najzagađenijim hrvatskim gradovima Rijeci, Sisku i Kutini. Pogotovo stoga što su se mjerenja provodila u vrijeme kada je prozivani T7 VIS-a nije spaljivao otpadna ulja jer im je Državni inspektorat to zabranio i zapečatio kotlove u energani.
– Na osnovi provedenih mjerenja može se zaključiti da bi na godišnjoj razini kakvoća zraka obzirom na PM10(lebdeće čestice) i H2S (sumporovodik) bila II kategorije. Ono što zabrinjava su pojedinačna, kratkotrajna ali intenzivna povećanja koncentracija aromatskih spojeva (toluen, etilbenzen). Ova povećanja koncentracija vezana su vjerojatno uz industrijsko zagađenje. Zbog činjenice da su ispuštanja bila kratkotrajna nije bilo moguće identificirati izvor onečišćenja – dio je zaključka iz elaborata.
Jesu li iz T7 VIS-a unatoč zabrani ipak nešto suspaljivali ili su onečišćivači u stvari i druga poduzeća unutar zone u centru grada, proizvođač kada i kupaonske opreme Aquaestil i obrađivač metala Ljevaonica?
– Najviša zabilježena koncentracija toluena u odnosu na prosječnu je veća blizu 20 puta. Takve visoke vrijednosti zabilježene su dva dana zaredom u isto vrijeme (08 i 09. srpanj oko ponoći) – navodi se u zaključku i dodaje kako su oko 10 puta prekoračene granične vrijednosti etilbenzena i p-ksilena. Etilbenzen je kancerogeni organski kemijski spoj koji spada u aromatske ugljikovodike, a najviše se upotrebljava u kemijskoj industriji u proizvodnji polistirena i plastike, dok je toluen bezbojna zapaljiva tekućina ugodna mirisa koja se nalazi u nafti i kamenom ugljenu, pa se dobiva ekstrakcijom ili destilacijom benzina, suhom destilacijom kamenog ugljena i frakcijskom destilacijom katrana kamenog ugljena. Toluen se može naći, primjerice, u laku za nokte, koristi se u proizvodnji boja i lakova, te je također na popisu opasnih otpada, pogotovo je opasan za srčane bolesnike.
KAportal.hr