Danas (srijeda) Slunjani obilježavaju tužnu obljetnicu, 20. godina od progonstva iz svog rodnog kraja. Pod nazivom manifestacije “Da se ne zaboravi! – Slunj 16. 11. 1991.”, program će početi Svetom misom u crkvi Presvetog Trojstva u Slunju, te se nastaviti procesijom do spomen obilježja poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima kao i polaganjem vijenaca kod spomen obilježja poginulim i nestalim braniteljima iz Domovinskog rata.
Svečana akademija “Da se ne zaboravi” bit će održana u Pučkom otvorenom učilištu u 10 sati, te otvorena izložba.
Slunjani ali i svi ostali prisjećaju se 16. studenog 1991. godine kad 800 branitelja u potpunom okruženju više nisu mogli braniti svoj grad te su se nakon višednevnih uzastopnih napada tenkovima, avionima, topovima, minobacačima i višestruko brojnijim vojnim snagama morali povući preko BiH na slobodni teritorij Hrvatske.
Na okupiranom području ostalo je 200-tinjak ljudi, koji su trpjeli teror agresora tako da su do kraja okupacije smrtno stradale 52 osobe. Od 1991. do 1995. u slunjskom kraju ubijeno je 297 ljudi (u Saborskom, koji su Slunjani također branili, bile su još 52 žrtve). Među stradalima su 70 žena starije životne dobi, jedna trudnica, jedna djevojka, tri djevojčice i šestomjesečni dječačić, stoji u najavi sutrašnjeg događaja. Kako navode organizatori, osim na slunjskom području i u 14. domobranskoj pukovniji Slunj, za domovinu su se Slunjani borili i stradavali u Vukovaru, Karlovcu, na Velebitu, južnom bojištu i Vran-planini, u Borovom Naselju, Erdutu, Medačkom džepu i Mostaru, a dokazivali su se i kao zapovjednici ili dozapovjednici u vojnoj policiji ili postrojbama specijalne policije karlovačke, ličko-senjske, zadarsko-kninske i krapinsko-zagorske policijske uprave.
Očekuje se dolazak brojnih gostiju, među njima i predsjednice Vlade RH Jadranke Kosor. KAportal.hr