Pit i njegov “teatar apsurda”: Slovo o slovu

Pit i njegov “teatar apsurda”: Slovo o slovu

Čovjek je riječ ili vol se hvata za rogove, a čovjek za riječ, samo su neke od narodnih poslovica. A u njima je sadržana ona iskustvena stvarnost  našeg čovjeka. Stoga i ono upozorenje: najprije ispeci, a onda reci  uistinu ostaje jedino što definira čovjeka kao čovjeka. Istina jest da u modernoj tehnologiji riječ kao da biva potisnuta pred slikom,ali ona ipak ostaje vrijednost. Ona je ta koja stvara i razara, i u Bibliji je tako opisana. Ona označava i samoga Boga kako nam to sveti Ivan u svom Prologu evanđelja govori: “U početku bijaše Riječ…” Riječima čovjek priopćuje drugome svoje misli, one najskrivenije tajne svoga bića, riječima izražavamo svoje najljepše osjećaje – osjećaje ljubavi, njima izražavamo svoje ushićenje, radost ili tugu. No, ponekad ostanemo i bez riječi. Riječ je i najjače oružje obrane, ali nažalost ona može osim biti utješna, ohrabrujuću i ona koja je sposobna ubiti. Riječ može biti lažna, istinita, uvredljiva. Koliko god bila uzvišena, ona može biti i u službi poniženja…

Ovih dana zapljusnuti smo poplavom riječi. Većina njih nije u službi čovjeka, zajednice – ružnih riječi. I nije problem u riječima, problem je u ljudima. Govoreći o drugima, najčešće govorimo o sebi.  Ljudi misle da će s mnoštva ružnih riječi, onih kojima će drugoga obezvrijediti, poniziti, povrijediti, prikazati kao najgore što postoji u ljudskoj vrsti, stvoriti nešto drugačije, ljepše, vrjednije. Misle da se vlastita vrijednost uzdiže na pijedestal unizivanjem drugih. U političkoj borbi vlada grubi pragmatizam, gola borba da preživi jači, spretniji, bezobzirniji, čija je riječ ubitačnija u moralnoj i stručnoj diskvalifikaciji onoga drugoga. Nije bitna istina. Izmislit će se riječi koje nitko nije izrekao, objaviti u novinama, u drugom slučaju nište se neće objaviti, izreći. Izreći će se i objaviti i ono što se nije dogodilo. Riječima se manipulira, izvrće ih se, prešućuje…potrošna roba koja ima sve manju vrijednost, a sve veću snagu – razaranja.

Olako se izgovara – bez odgovornosti.

Riječima  se sudi, prosuđuje, osuđuje, zapečaćuje sudbina drugoga. U dvanaestom poglavlju Matejevog evanđelja, Isus kaže “da usta govore onim čega je srce prepuno”. (34) Jezik je glasnogovornik ljudskog srca, a ono ima svjetlu i tamnu stranu. U stihu poslije On objašnjava skeptičnim farizejima “da dobar čovjek iz dobre riznice iznosi dobro, a zao čovjek iz zle riznice iznosi zlo”. Postoji nepogrešiva metoda provjere osobnog duhovnog stanja. Potrebno je redovito i objektivno provjeravati kakva vrsta riječi i s kojim ciljem izlazi iz naših usta. Životna bitka vodi se na polju ispunjenja sadržaja njegovog srca, a kasnije i riječi koje govori. Riječi su kao i vatra, ona djeluje u dobrom i u zlom smjeru. Svatko iznosi ono što ima u svom domu, u sebi.

Riječi mogu biti zrake sunca koje griju. Ali i munje što sijevaju. Sjećam se još uvijek i pamtim  riječi Predraga Matića Freda na predstavljanju njegove knjige Ništa lažno u Dugoj Resi 2006. godine. Na pitanje da li je mrzio one s druge strane odgovorio je rezolutno – nikada, ni onda kada su ga tukli u logoru Stajićevo. Sjetih se tada riječi koje pročitah u Selimovićevom romanu Derviš i smrt; Ja nemam dva srca jedno za ljubav, drugo za mržnju, ovo koje imam zna samo za tugu.

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest