Šetnja kroz 2011.: Pljačke, uhićenja, računi i ponešto lijepo

Šetnja kroz 2011.: Pljačke, uhićenja, računi i ponešto lijepo

Jučer smo donijeli izbor najupečatljivijih događaja na karlovačkom području u prvih šest mjeseci 2011. godine. Što se zbivalo od srpnja na ovamo podsjetite se u pregledu koji slijedi.

SRPANJ: Nema kompromisa, nema spalionice

1. srpnja – Na mjesto sportskog direktora došao je proslavljeni Velimir Zajec. Očekivanja od popularnog “Zeke” bila su ogromna, učinak, čini se, minoran. Barem što se tiče onog vidljivog.

– Počeo je i trodnevni LED festival elektronske glazbe, koji je uz jaki internacionalni line-up prenošen izravno za čitav svijet putem londonske internet radio stanice JacksHouse

4. srpnja – Preminuo je Otto von Habsburg, prvi počasni građanin grada Karlovca. Pravim imenom Franz Joseph Otto Robert Maria Anton Karl Max Heinrich Sixtus Xavier Felix Renatus Ludwig Gaetan Pius Ignatius, rođen je 20. studenoga 1912. kao najstariji sin Karla I, posljednjeg cara Austrije, posljednjeg kralja Mađarske i posljednjeg kralja Češke. Za počasnog građanina grada Karlovca izabran je 1994. godine.

– Karlovčanin Luka Mavretić dobitnik državne nagrade za pjesništvo “Zdravko Pucak”

5.  srpnja – Još jedna pobjeda građanskog aktivizma. Nakon peticije i više medijskih istupa građanske inicijative, Grad je pristao ukinuti naplatu parkiranja u Domobranskoj ulici.

6. srpnja – “Nema kompromisa – nema spalionice”, moto je iza kojeg se ovog ljeta okupila gotovo cijela Duga Resa. Žitelje grada na Mrežnici mobiliziralo je otkriće da tvrtka T7 VIS u prostoru “Pamučne industrije”, samo nekoliko desetaka metara od dječjeg vrtića, spaljuje opasni otpad. Prosvjedi, peticija i druge akcije i u ovom su slučaju urodili plodom. Ministarstvo zaštite okoliša je nakon provedenog očevida utvrdilo da se tvrtka ne pridržava uvjeta iz dozvole, te joj na šest mjeseci zapečatilo energanu.

7. srpnja – Karlovačko Gradsko vijeće amenovalo je odluku o povećanju cijene grijanja za 14,18 posto, te prelazak na novi obračunski model prema kojoj se naplaćuje potrošnja, a ne kao dosad kvadratura grijane površine. Posljedice ove odluke vidjet će se koji mjesec kasnije.

– Karlovac postao treći hrvatski grad, nakon Zagreba i Rijeke, koji organizira Pecha Kucha noći, multimedijalne dizajnerske večeri

8. srpnja – Iza rešetaka je završio zapovjednik Hrvatske kopnene vojske Mladen Kruljac. Generala s prebivalištem u Karlovcu tereti se za financijske malverzacije vezane za kupnju zemljišta u Slavonskom Brodu.

9. srpnja – Tadea Beršinić, članica TKD Karlovac, osvojila srebrno odličje na Europskom prvenstvu

13. srpnja – Karlovčani su 432. rođendan svojeg grada proslavili u ritmu bečkog valcera. Točno 432 plesna para zaplesala su na trgu bana Josipa Jelačića, u srcu povijesne Zvijezde.

30. srpnja – Karlovčani su svim srcem prigrlili još jedan izvrstan projekt mladih filmaša. Ovog puta riječ je bila o trodnevnom projektu “Riječno kino uz Karlovačko”, koji je studentica Akademije dramskih umjetnosti Marija Ratković kao svoj diplomski rad zajednički osmislila s Kinoklubom Karlovac. U prvoj filmskoj projekciji na otvorenom uživalo je preko tisuću ljudi.

KOLOVOZ: “Vukelićev most” dobiva smisao

10. kolovoza – Hrvatskoj je izručen osamdesetogodišnji Mile Dakić, osuđen u odsustvu na 20 godina zatvora zbog poticanja na ubojstvo trojice policajaca kod Budačke Rijeke u kolovozu 1991., što je bio prvi veći zločin na karlovačkom području u Domovinskom ratu. Karlovčanima je Dakić poznat kao prijeratni profesor i direktor Memorijalnog parka “Petrova Gora”. U posljednjim godinama Jugoslavije postao je predsjednik Jugoslovenske samostalne demokratske stranke u Hrvatskoj, a uskoro i potpredsjednik Srpskog nacionalnog vijeća tzv. “SAO Krajine”.

15. kolovoza – “Vukelićev most” konačno prestaje biti most koji ne vodi nikamo. Počeli su radovi na izgradnji pristupnih cesta u dužini 1,6 kilometara. Radovi obuhvaćaju gradnju novog križanja na Mostanju, te spoj “brze ceste” s mostom, kao i nastavak do budućeg čvorišta Sajevac.

20. kolovoza – Osnovan Vaterpolo klub Karlovac – u prvoj utakmici na igralištu na Foginovom kupalištu Vrsar je bio bolji rezultatom 5:2

21. kolovoza – Po prvi puta u stoljetnoj povijesti karlovačkog biciklizma u Karlovac su stigle dvije “ranndounerske” medalje. Ino Cvitešić (Karlovac) i Alen Moše (Duga Resa) startali su među 6000 biciklista iz cijeloga svijeta. Dionicu od Pariza do Bresta i natrag u duljini od 1.400 kilometara uspjeli su odvoziti za 80 sati i 11 minuta.

23. kolovoza – Na skupu građana Gradske četvrti Banija, Banijanci su zbog “ignorancije Grada”, zaprijetili ponovnim osnivanjem vlastite Općine.

24. kolovoza – Završen je tradicionalni izbor Kaportala za Naj kupalište u Karlovačkoj županiji. Po glasovima čitatelja najviše je glasova dobilo Foginovo kupalište, dok su plave zastave po ocjenama žirija dobili Otok ljubavi na Mrežnici i jezero Sabljaci.

25. kolovoza – Fijasko ideje o pokretanju Prve privatne Gimnazije u Karlovcu. Od školske godine se moralo odustati zato jer se u nju upisao tek jedan jedini učenik.

27. kolovoza – Počeli 25. jubilarni “Dani piva”, koji su ove godine skraćeni na svega osam dana. Najavljivani su veliki pomaci u organizaciji, za režiju povorke je, primjerice, angažiran poznati Krešimir Dolenčić, no ništa nije iskočilo iz dobro poznatog koncepta pivo – pereci – lake note.

28. kolovoza –  Započeo 1. Karlovac Dance festival, međunarodni festival suvremenog plesa, koji je u osam dana okupio brojne plesače iz nekoliko zemalja s dva kontinenta

RUJAN: “Inkasator” mora vratiti novac

5. rujna – Prvi je dan nove školske godine u kojoj će se školsko zvono u Karlovačkoj županiji oglasiti za 9.133 učenika osnovnih škola. Na školskim klupama se, nažalost, iz godine u godinu na najbolji način očitava trend smanjenja stanovništva tako da je ove godine upisano 193 osmoškolca manje što je u odnosu na prošlu godinu dodatnih sedam razreda manje.

10. rujna – Završen 4. međunarodni Four river film festival, u četiri dana u Karlovcu prikazano stotinjak filmova srednjoškolaca iz cijelog svijeta, a pobjednik je danski film “Upside down”.

11. rujna – Nekoć jedna od najboljih i najprometnijih cesta u Europi, a danas ”vremešna gospođa’ Lujzijanska cesta proslavila je svoj 200. rođendan uz bogat prigodni program i prisutnost mnogobrojnih Karlovčana i gostiju iz drugih mjesta koje spaja. Gradnja ceste koja je nazvana po Mariji Lujzi, Napoleonovoj ženi, trajala je između 1803., kada su radovi počeli na riječkoj rivi, i 1811. godine kada je cesta stigla do Karlovca.

13. rujna – Državni inspektorat u svojem je nalazu utvrdio da je karlovačka tvrtka “Inkasator” naplaćivanjem troškova opomena u iznosu od 30 kuna povrijedila Zakon o zaštiti potrošača. Tvrtka je dobila tri mjeseca da oštećenim korisnicima vrati preplaćene iznose, a radi se prema nekim verzijama o 700 tisuća kuna za period od 1. kolovoza 2010. do 30. lipnja 2011. Nelegalnim su označeni i manipulativni troškovi koje “Inkasator” naplaćuje 2,80 kuna po računu.

18. rujna – Mirsad Bećirović, jedina slijepa osoba u Hrvatskoj i svijetu koja trenira taekwondo forme uspješno je položio za crveni pojas zahvaljujući radu sa stručnim trenerima Taekwondo kluba Karlovac.

21.rujna –  Grupa Connect i učenici OŠ Švarča snimili spot za pjesmu “Jak kao Jakov”, u spomen na preminulog dječaka, koji je svojom hrabrošću, borbom protiv opake bolesti, optimizmom i osmijehom osvojio srce cijelog grada

27. rujna – Pokrenut novi ovršni postupak nad hotelom “Korana”. Ovog puta kao ovrhovoditelj se pojavio Grad Karlovac, iz kojeg su objavili kako konačno imaju zainteresirane investitore. Jedan od njih je kanadski Hrvat, građevinar čija tvrtka gradi hotele pod licencom lanaca “Sheraton” i “Holliday Inn”.

LISTOPAD: Stiže komarac

1. listopad – Na Trgovačkom sudu u Karlovcu pokrenut stečaj nad tvrtkom “Izgradnja hoteli” u vlasništvu Ogulinca Ivana Klokočkog. Stečaj nad nekoć moćnom tvrtkom zatražili su zbog neisplaćenih plaća i doprinosa radnici hotela Marina u Selcu. Klokočki se, pak, brani kako je žrtva karlovačke Porezne uprave koja mu je obračunala nepostojeći dug, a sve zbog pokušaja neimenovanog političkog moćnika da preuzme njegovu tvrtku.

8. listopad – Podatke o gradnji željezničkog stajališta u Karlovcu, koja traje duplo duže nego što se gradio Empire State Building u New Yorku, a radovi još nisu ni izbliza gotovi, Hrvatske željeznice su klasificirale kao poslovnu tajnu. Državna tvrtka odbila je, naime, karlovačkoj Antikorupcijskoj inicijativi dostaviti ugovore o gradnji, njihove anekse i ovjerenu građevinsku knjigu po nadzoru. Riječ je o poslovnoj tajni, rekli su, iako je nju moguće “staviti” samo u slučaju gradnju objekata za MORH ili druge “osjetljive” državne objekte.

10. listopad – Nakon petnaest godina došlo je do promjene na čelu karlovačkog Dekanata Katoličke crkve. Monsinjora Ferdinanda Vražića na mjestu dekana zamijenio je vlč. Norbert Ivan Koprivec, mladi župnik Župe Presvetog Srca Isusova u Novom centru.

14. listopad – Počela trodnevna manifestacija “Mladi za jesen u gradu”, koja je okupila sve kreativnije i raznovrsnije mlade udruge i kroz niz izložbi, radionica, predstava i koncerata pokazala trenutno stanje na karlovačkoj sceni mladih

16. listopad – Karlovački inovatori i ove su godine polučili izvrsne rezultate na Međunarodnoj izložbi inovacija Arca 2011. održanoj u Zagrebu. U Karlovac su stigle tri zlatne medalje, tri srebrne i jedna bronca, a prestižnim nagradama okitilo se sedam od 11 karlovačkih inovatora koji su sudjelovali na izložbi. Zlata su dobili konstruktor pištolja i strojnica Marko Vuković i Janko Marković iz HS Produkta za bacač granata, zatim grupa autora iz Tvornice turbina za kondenzacijsku parnu turbinu, te još jedan tim inovatora iz iste tvrtke za uređaj za pročišćavanje otpadnih voda na brodu.

19. listopad – Nakon što je prvi u Hrvatskoj uveo zabranu maloljetnicima za pijenje i nošenje alkohola na javnim mjestima, Karlovac bi mogao postati prvi grad u zemlji koji će se s vandalizmom boriti uz pomoć kontroverznog uređaja “Mosquito”. Uređaj patentiran u Engleskoj je zapravo alarm iritantnog zvuka čiju frekvenciju ne mogu čuti stariji od 25 godina, ali je zato prilično “bolan” za one mlađe. U mnogim je zemljama “komarac” nakon primjene zabranjen, ali u Karlovcu razmišljaju njime zaštititi prostore oko škola i igrališta.

20. listopad – Znate li što znači riječ gasica? Što je pank, a što iberciberšpula? Odgovore na ova i još mnoga pitanja može se naći u “Rječniku karlovačkog urbanog plemena”, prvom rječniku karlovačkog slenga, koji donosi više od tri tisuće riječi koje su se udomaćile u razgovoru. Autorica zanimljivog izdanja je Morana Rožman.

– Foginovo kupalište dobitnik je Zelenog cvijeta za 2011. godinu kao najuređenije kontinentalno kupalište u Hrvatskoj. Posebno priznanje Hrvatske turističke zajednice dobio je hotel Korana Srakovčić – za višegodišnju kvalitetu, a nakon nekoliko uzastopnih nagrada za najbolji mali hotel u kontinentalnoj Hrvatskoj.

22. rujna – U anketi Društva Karlovčana za naj-Karlovčane u povijesti proglašeni braća Seljan

25. listopad – Na groblju Sveti Petar u Dugoj Resi nepoznati su počinitelji oskrnavili pet grobnica, na kojima su okrenuli križeve. Odmah nakon što je prošao policijski očevid, iste su noći oskrnavili još nekoliko grobova.

26. listopad – Branko Eremić, koji je s više članova bivšeg Poglavarstva Općine Vojnić par mjeseci ranije pravomoćno osuđen za zlouporabu položaja i ovlasti, podnio je neopozivu ostavku na mjesto potpredsjednika Županijske organizacije SDP-a. Ovoj je odluci prethodila medijska galama koja se podigla oko nepromišljene izjave šefa SDP-a Ivana Vukovića, koji je u jednim novinama izjavio kako par tisuća kuna koje je uzeo Eremić nisu problem, dok god je Remetinec pun HDZ-ovaca koji su ukrali milijune.

31. listopad – Marijana Bartolić postala svjetska prvakinja u point karateu. Na putu do zlata svladala je predstavnice Italije, Venezuele, Brazila i Slovačke

STUDENI: U laži su kratke noge

2. studeni – Predizborna predstava u Vukovoj Gorici. Više maskiranih policajaca naoružanih dugim cijevima opkolilo je kuću Josipa Boljkovca, jedva pokretnog prvog hrvatskog ministra unutarnjih poslova te ga pospremilo u Remetinec pod optužbom da je zapovjedno odgovoran za ubojstva civila u svibnju 1945. godine u Dugoj Resi. Istragu je 28 dana kasnije ukinuo Ustavni sud, utvrdivši da je u ovom slučaju trebalo primijeniti novi, a ne stari ZKP.

– Vjerovao sam da ću biti pušten, jer u laži su kratke noge. Karamarko je mislio da će na ovaj način dobiti veći broj birača, ali mu falsificiranje povijesti neće pomoći – izjavio je dobro raspoloženi Boljkovac nakon puštanja na slobodu.

Istog tog 2. studenog u Ogulinu smo svjedočili još jednom predizbornom igrokazu. Premijerka Jadranka Kosor tamo je svečano otvorila reprezntativni prostor nove Narodne čitaonice i knjižnice, iako korisnici u nju još nisu mogli, s obzirom da je tek trebalo informatički opremiti prostor i u njega preseliti knjižnu građu.

4. studeni – Točku na “i” nepromišljenog postupka gradske tvrtke “Zelenilo”, koja je na grobovima na Židovskom groblju u Karlovcu ostavila opomene zbog neplaćanja grobne naknade, stavio je na sjednici Gradskog vijeća dogradonačelnik Dubravko Delić.

– Ne treba se ispričati “Zelenilo”, već oni koji se na ovako ružan način odnose prema svojim pokojnicima i ne izvršavaju svoje obveze – ispalio je Delić, iako u Karlovcu odavno više nema potomaka ljudi sahranjenih na Židovskom groblju. Gotovo svi su, naime, pobijeni tijekom Holokausta.

8. studeni – Policija je pred sudom spriječila novi sukob zaraćenih romskih obitelji Hudorović i Velić. Nakon što je sudac Ante Ujević nepravomoćno na 6 i pol godina zatvora, zbog pokušaja ubojstva braće Zorana i Zdravka Hudorovića, osudio 50-godišnjeg Franu Velića, Hudorovići su, nezadovoljni visinom presude pred sudom napali pripadnike drugog klana.

9. studeni – Karlovac i litvanski grad Taureg potpisali povelju o suradnji i zajedničkom radu na projektima borbe protiv nasilja u školi – u Karlovcu će projekt provoditi osnovne škole Dragojla Jarnević i Grabrik, Dječji vrtić Karlovac te udruga Carpe Diem

12. studeni – Serija provala na neuobičajena mjesta u Karlovcu počela je upadom nepoznatih počinitelja u zgradu Veleučilišta, gdje su potrgali cijevi centralnog grijanja i ukrali novac iz aparata za kavu. U danima koji su slijedili provaljivano je u nekoliko crkvi, zgradu “male općine”, Centar za socijalnu skrb, urede karlovačkih odvjetnika, pa čak i u sjedište HDZ-a na Mažuranićevoj obali.

16. studeni Hrvatski Sabor kulture proglasio najbolje amaterske kulturno-umjetničke ansamble u 2011. godini – čak dva priznanja pripala Karlovčanima. FA Matija Gubec najbolji je hrvatski folklorni ansambl, a Folklorna družina Vuge najbolja mala vokalna skupina Hrvatske za 2011. godinu

20. studeni – Nogometaši Karlovca ispisali su povijest bojkotom utakmice u Rijeci, gdje su odbili putovati zbog neisplaćenih plaća. Po prvi put u povijesti 1. HNL jedna utakmica nije odigrana, zbog štrajka igrača.

22. studeni – Vrlo lijepu pohvalu primila je dr. Marija Spajić, karlovačka pedijatrica i šefica Dječjeg odjela Opće bolnice Karlovac i to od onih od kojih pohvala svakako najviše znači – korisnika. Udruga hrvatskih pacijenata proglasila je dr. Spajić naj-liječnicom u 2011. godini. Za nagradu ju je nominirala obitelj Vuković iz Grabovca, o čijoj bolesnoj kćerki već godinama brine.

– Akcija Gradskog muzeja Karlovac “Dodir idola” dobila priznanje kao najbolja akcija hrvatskog muzeja u 2011. godini namijenjena djeci

23. studeni –  Bivši članovi “zlatne” karlovačke Mladeži HDZ-a – Željko Goršić i Danijel Trupković – ponovno su osuđeni. Zbog razbijanja inventara u kafiću “The River Pub” 2008. godine svaki mora platiti po 20 dnevnih dohodaka. Goršić je presudu dočekao s podsmjehom, kojeg je dan kasnije javno objasnio na svojem Facebook profilu.

– Bilo bi bolje da su nam sudili u prostorijama SDP-a na Rakovcu, ali oni znaju samo za Goli Otok pa su mislili da ne bi bilo primjereno. 45′ su nas sudili, 71′ hapsili, a sada žele da ih se bojimo. E, neće moći – napisao je Goršić.

24. studeni – U jeku predizborne kampanje, u Karlovcu su gotovo istodobno centralne predizborne skupove održali HDZ i Kukuriku koalicija. Prvi su se zabavljali u restoranu “Kristal”, drugi na trgu bana Jelačića.

28. studeni – Antikorupcijska inicijativa počela s objavom podataka o novčanim transakcijama karlovačkih gradskih tvrtki. Tako smo doznali da je “Inkasator”, čiji je direktor ujedno obnašao i dužnost blagajnika NK Karlovca, godinama obilato donirao nogometnog prvoligaša.

PROSINAC: Grad ugodnog grijanja

2. prosinca – Strava u karlovačkoj Šumarskoj školi. Trojica 16-godišnjaka na malom su odmoru napala kolegu iz razreda, te ga pokušala silovati nogom od stolice. Napadnuti dječak uspio se, srećom, istrgnuti te otrčati do zbornice gdje je prijavio slučaj. Naknadnom istragom utvrđeno je da je obijesna trojka na sličan način od početka školske godine zlostavljala i mnoge druge vršnjake.

4. prosinca – Održani su parlamentarni izbori, a stanovnici Karlovačke županije, godinama naklonjene HDZ-u, ovaj su put izabrali “Kukuriku koaliciju”. HDZ je od gradova uspio pobijediti samo na području Slunja.

– Očekivao sam takav rezultat. Demokršćanska opcija prolazi svoju katarzu i to je dobro – rekao je u izbornoj noći opušteno šef karlovačkog HDZ-a Damir Jelić.

Osim za “Kukuriku koaliciju” noć je bila sretna i za nepoznatog Karlovčanina koji je u trgovačkom centru Mercator uplatio loto listić i osvoji 1,84 milijuna kuna.

7. prosinca – Pljačkom poslovnice poslovnice KABA-e u Grabriku u Karlovcu je otpočela serija drskih oružanih razbojstava. U idućim tjednima na meti maskiranih lopova našle su se pošte, poslovnice Hrvatske lutrije i trgovine. Prvi karlovački policajac Josip Ćelić ustvrdio je, međutim, kako stanje sigurnosti u Karlovcu nije ni po čemu ugroženo.

– Osjećaj sigurnosti građana kreiraju mediji, a kad oni iskrivljavaju sliku i pišu neobjektivno, onda je taj osjećaj narušen – upro je Ćelić prstom u novinare.

9. prosinca – Karlovčani dobili prve prave “zimske” račune za grijanje i shvatili da ovu uslugu plaćaju najskuplje u Hrvatskoj. Umjesto očekivanih 14,18 posto poskupljenja, za većinu su iznosi povećani za 50 do 100 posto. Vlasnik stana od 64 kvadrata, primjerice, koji je dosad imao račun od 430 kuna, ovaj je put dobio čak 1.001 kunu.

16. prosinca –  Veliki humanitarni koncert u Domu OS RH Zrinski bio je središnji događaj velike akcije prikupljanja sredstava za operaciju naše male sugrađanke Nikol Tomičić – Karlovčani su još jednom pokazali da imaju veliko srce i prikupljena je 51.000 eura potrebna za put u Beč i operaciju u tamošnjoj klinici.

18. prosinca – Nakon nekoliko godina obnove, nekadašnja poznata ruina zasjala je u novom ruhu. Žitnu kuću kupio je i obnovio lokalni poduzetnik Nikola Hanžel, a u njoj su mjesto uglavnom našli ugostiteljski objekti i trgovine.

Iste večeri Karlovčani su bili ponosni na “Kazalište sjena” Promenada kluba, koje je premoćno osvojilo prvo mjesto na Supertalent Showu Nove TV. Dojmljivo kazalište nastalo je na suradnje Via teatra iz Sofije, plesnog studija Liberdance iz Zagreba i Promenada kluba iz Karlovca. Projekt je započet u veljači 2010. godine kada je bugarski stručnjak Velimir Velev održao prve pokazne radionice iz tehnike neverbalnog teatra.

22. prosinca – Na temelju naloga USKOK-a priveden Karlovčanin Neven Šprajcer, tajnik Udruge prvoligaša HNL-a i šef županijskog Nogometnog saveza. Šprajcera se tereti da je u vrijeme dok je bio tajnik NK Karlovca platio 25 tisuća eura Željku Širiću kako bi ovaj osigurao suđenje uz koje je zajamčen ulazak u prvu ligu. U prvoj sezoni, prema optužbama, platio mu je još 15 tisuća eura za takozvano “pošteno suđenje”.

KAportal.hr

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest