Nesvakidašnje jedinstvo gradskih vijećnika: Radio i Tjednik moraju opstati, ali kako i u kakvom obliku – još ne znamo

Grdonačelnik Damir Jelić

Javni mediji, Hrvatski radio Karlovac i Karlovački tjednik, moraju opstati, jednodušno su danas zaključili gradski vijećnici, i oporbeni i vladajući. No, u kakvom će obliku opstati i što im donosi budućnost, tek će, iako se ne zna kada, biti odlučeno.

U raspravi koja je potrajala skoro dva sata, za situaciju u kojoj su gradski mediji, od dugova koji ih opterećuju nadalje, vijećnici su kao krivce identificirali situaciju na tržištu,politiku, vlasnike, ali i zaposlenike.

– Za to smo da oba medija opstanu i zbog tradicije i interasa javnosti, ali taj opstanak mora biti održiv. Grad će osigurati novac, ali o kvaliteti rada zaposlenih ovisi njihova budućnost, oni se moraju pobrinuti za restrukturiranje, bojim se da Grad to ne bi dobro napravio , kazao je predsjednik Kluba vijećnika HDZ-a Damir Mandić.

Da nisu krivi zaposlenici za stanje u kojem su mediji, nego vlasnik i HDZ koji je imenovao direktore, pa i one s lažnim diplomama, te pokrenuo dnevnik čije dugove Tjednik i danas plaća, ustvrdila je Marina Novaković Matanić (SDP), a da se prestane s politikanstvom koje donosi još veća razmimoilaženja umjesto potrebnih rješenja, apelirala je Nada Murganić (HDZ). Predsjednik Mihovil Stanišić (HSP AS) primjetio je da vijećnici raspravljaju o tome tko je kriv, umjesto da predlože izlaz.

– Kriva je politika, i s HDZ-om i SDP-om i ostalim strankama koje su sudjelovale. Moj prijedlog je da se Radio i Tjednik spoje, postanu jedna firma, s manjim brojem zaposlenih i programima opstanka i razvoja, predložio je Stanišić.

– Podrška tome da mediji opstanu, ali nedostaje onaj dio gdje će biti za 2 ili 20 godina, kakvi moraju biti da bi živjeli dalje. Svi smo odgovorni, posebno zaposlenici, ali razmišljajmo u kontekstu da spasimo medije koji su dio naše sredine, kazao je Branko Mohorić (HNS).

Da će u nakani njihova spašavanja poduzeti apsolutno sva legitimna sredstva, najavila je Snježana Kirinić (Hrvatski laburisti), no hoće li za tim morati posegnuti iz današnjeg gradonačelnikovog odgovora može se tek naslućivati.

Ustvrdio je, naime, da nikakve skrivene odluke nisu donijete, te da rasprava Vijeća omogućava bolju pripremu za njihovo donošenje. Od šest mogućih modela, ponovio je, onaj o prodaji tvrtki radnicima za jednu kunu je propao.

– Ostaje fuzija, dokapitalizacija, prodaja, predstečajna nagodba, stečaj i likvidacija. Ma koji model bio, u ovom trenutku je vidljivo da imamo viška ljudi. Zašto? Jer ih imamo viška! Od strane struke, možda i manjka, ali izračunato je i 50 razgovora o toj temi odrazgovarano! Mediji u Karlovcu će živjeti, to je neosporno. Hoće li se ugasiti jedan ili drugi, to je već drugo pitanje. Odlučujemo li se za budućnost od 20 godina, tvrdim da je jedina mogućnost da imamo pisani medij ili fuzija ili gašenje Radija zbog spasa Tjednika, izjavio je Jelić.

Rasprava o poslovanju Radija i Tjednika od 2000., o čemu su izvješća pripremili direktori Miloš Milovanović i Zdenko Živčić, pred vijećnicima se danas našla kao tema, izvan dnevnog reda. Kao točka dnevnog reda trebala bi osvanuti na nekoj od idućih sjednica Gradskog vijeća. Kojoj i kada, još se ne zna.

KAportal.hr

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite nam na mail redakcija@kaportal.hr ili putem forme Pošalji vijest