Umjesto gradske vizure koja bi na ponos svih Karlovčana trebala biti motiv za razglednice, grad Karlovac ima ružan i zapušten ulaz u grad, tako da se, u ovom slučaju posve neopravdano, diči svojom europskom tradicijom.
To je, naravno, desna obala Kupe na kojoj dominiraju sive i oronule fasade starih kuća s nekadašnjim pristaništima, te palača u Gajevoj koja je u takvoj fazi devastacije da vjerojatno nikoga ne bi začudilo da se uruši sama od sebe i surva u rijeku.
Motiv za razglednice ili sramota
Najžalosnije od svega je to što Grad Karlovac, a što se da iščitati iz više dopisa sa stanarima i suvlasnicima, nema ili ne zna iskoristiti sve raspoložive instrumente da obnovi i ovaj dio grada i osim što da građevine učini sigurnim za stanovanje i prolaznike, dobijemo i reprezentativan ulaz u stari dio grada kakav Karlovac i njegovi građani zaslužuju.
Podsjetimo, već smo pisali o ruševnoj kući u Gajevoj koja se nalazi s lijeve strane banijanskog mosta, opet mosta čija je funkcionalnost nepobitna ali izgled itekako daleko ispod nivoa jedne urbane cjeline kakvu želimo. Kako su nam tada odgovorili iz Grada, nekretnina u Gajevoj je nacionalizirana 1959. godine, a s obzirom da prijašnji vlasnici nisu podnijeli zahtjev za povrat, većinski vlasnik je Republika Hrvatska, prema tome, još uvijek nije u nadležnosti Grada.
Ništa od spomeničke rente
No problem je još veći s kućama s desne strane mosta u kojima žive ljudi, a također njihove fasade vape za osvježenjem. Ugostitelj Željko Godač, vlasnik River Puba, odnosno dijela kuće u Preradovićevoj 10 koja se nalazi tik iznad rijeke, već više godina pokušava u Gradu da se sredstva spomeničke rente, a koja u njegovom slučaju nikako nije mala već je u 12 godina narasla na više desetaka tisuća kuna, preusmjere u obnovu kuće. Problem je u tome što je ruševni gornji kat kuće do Rivera bio u vlasništvu Grada, pa ga je preuzela država. U njemu sada nitko ne živi, a iako su i jedni i drugi obećavali obnovu, ništa od toga se nije dogodilo.
– Zanimljivo je kako kad treba naplatiti spomeničku rentu, onda smo obveznici, a kad tražimo da se ta sredstva usmjere nazad u obnovu, onda “nisu sređeni vlasnički odnosi”, kaže nam Godač. Kako dodaje, još je gora situacija otkako je ovu nekretninu preuzela država, jer je Grad barem pokazivao interes da se problem riješi, a od ovih ni glasa.
Podsjetimo, sredstva spomeničke rente niti ove godine neće biti ponuđena na natječaju za obnovu objekata građanima, već će se preusmjeriti u gradski Program za zaštitu kulturne baštine i spomenika.
KAportal.hr